Gwiezdne wojny część III zemsta sithów dlaczego obi wan zostawił anakina na Mustafar producent zdradza prawdę

Gwiezdne wojny część III zemsta sithów dlaczego obi wan zostawił anakina na Mustafar producent zdradza prawdę
Autor Norbert Kamiński
Norbert Kamiński16.02.2024 | 4 min.

Pojedynek Obi-Wana i Anakina na Mustafar w Gwiezdnych Wojnach Część III - Zemsta Sithów należy do najbardziej emocjonujących scen w całej sadze. Wielu fanów zastanawiało się, dlaczego Obi-Wan zostawił ciężko rannego Anakina zamiast go dobić lub uratować. Producent Rick McCallum wyjaśnił wreszcie, że Obi-Wan był przekonany, iż Anakin na pewno umrze. Nie spodziewał się, że uratuje go Imperator Palpatine.

Pojedynek Obi-Wana i Anakina na Mustafar

Finałowy pojedynek pomiędzy Obi-Wanem Kenobim a Anakinem Skywalkerem na Mustafar w filmie Gwiezdne wojny: Część III - Zemsta Sithów należy do najbardziej emocjonujących i przełomowych scen w całej sadze. Ten pojedynek na miecze świetlne zakończył się poważnym okaleczeniem Anakina i ostatecznym jego przejściem na Ciemną Stronę Mocy jako Darth Vader.

Przez wiele lat fani zastanawiali się, dlaczego Obi-Wan zostawił ciężko rannego i dogorywającego Anakina zamiast go dobić lub uratować. Był to dla wielu kontrowersyjny moment, ponieważ decyzja Obi-Wana doprowadziła do ogromnego cierpienia i terroru Imperium w Galaktyce.

Producent wyjaśnia zachowanie Obi-Wana

Po latach producent filmu Zemsta Sithów, Rick McCallum, wyjawił w końcu prawdziwy powód, dla którego Obi-Wan Kenobi zostawił Anakina na pastwę losu. Okazuje się, że Obi-Wan był przekonany, iż jego były uczeń na pewno umrze z odniesionych ran. Nie spodziewał się, że Anakin przeżyje dzięki interwencji Imperatora Palpatine'a.

Palpatine szybko przybył na miejsce pojedynku na Mustafar i wykorzystał całą swoją potęgę Mocy, by utrzymać Anakina przy życiu. Jednocześnie zaczął jego przemianę w makabrycznego cyborga Dartha Vadera, ocalając go od śmierci, ale pozbawiając człowieczeństwa.

Dlaczego Obi-Wan zostawił Anakina na Mustafar?

Decyzja Obi-Wana o odejściu i pozostawieniu Anakina na pastwę losu na Mustafar była dla niego ogromnie trudna. Jako mentor i przyjaciel Skywalkera przez wiele lat, z pewnością chciałby go uratować. Jednak po tym, jak Anakin przeszedł na Ciemną Stronę Mocy, stał się zbyt niebezpieczny.

Obi-Wan uznał, że nie ma już dla Anakina ratunku i nie warto ryzykować dalszego rozlewu krwi. Dlatego podjął dramatyczną decyzję o odejściu, mając nadzieję, że jego upadły uczeń wkrótce umrze z odniesionych ran.

Palpatine uratował Anakina przed śmiercią

Jak się okazało, szacunki Obi-Wana były błędne. Anakin przeżył tylko dzięki interwencji Imperatora Palpatine'a, który przybył na miejsce pojedynku i wykorzystał moc, by utrzymać go przy życiu. Palpatine potrzebował u swego boku potężnego sojusznika - nowego Lorda Sithów. Dlatego zrobił wszystko, by ocalić Anakina i nadać mu nową, przerażającą formę Dartha Vadera.

Czytaj więcej: Napoleon kulisy bitwy pod austerlitz statyści przeszli przez szkolenie wojskowe

Przebieg wydarzeń w Gwiezdnych Wojnach Część III

Film Gwiezdne wojny: Część III - Zemsta Sithów ukazuje ostateczny upadek Anakina Skywalkera na Ciemną Stronę Mocy. Pod wpływem Palpatine'a zabija on hrabiego Dooku, staje się jego uczniem, a następnie dokonuje rzezi Jedi w Świątyni na Coruscant.

Kulminacją jest pojedynek z Obi-Wanem na Mustafar, gdy ten próbuje powstrzymać swojego upadłego ucznia przed dalszymi zbrodniami. Ciężko ranny Anakin zostaje pozostawiony samemu sobie, a Obi-Wan ucieka z jego synem Luke'iem.

Narodziny Dartha Vadera

Choć Obi-Wan sądził, że Anakin nie przeżyje, ten zostaje uratowany przez Palpatine'a i zamieniony w przerażającego Lorda Sithów - Dartha Vadera. Od tej pory w pełni oddaje się on Ciemnej Stronie i staje u boku Imperatora, aby zaprowadzić terror w galaktyce.

Inne możliwe zakończenia pojedynku na Mustafar

Gwiezdne wojny część III zemsta sithów dlaczego obi wan zostawił anakina na Mustafar producent zdradza prawdę

Finałowy pojedynek Obi-Wana z Anakinem jest jedną z najważniejszych scen w całej sadze Gwiezdnych Wojen. Jednak fani spekulują, że mógł się on zakończyć także inaczej.

  • Obi-Wan mógł zabić Anakina, zamiast go oszczędzać.
  • Mógł też próbować go uratować i powstrzymać przed przejściem na Ciemną Stronę.
  • Walka mogła zakończyć się śmiercią Obi-Wana z ręki Anakina.

Ostatecznie twórcy wybrali wersję, która idealnie wpisywała się w mroczną wizję upadku Anakina Skywalkera i narodzin Dartha Vadera. Dzięki temu powstała jedna z najbardziej dramatycznych i poruszających scen w historii kina.

Podsumowanie

Artykuł omawia kluczowy moment z filmu Gwiezdne wojny: Część III - Zemsta Sithów, kiedy to Obi-Wan Kenobi stoczył pojedynek ze swoim upadłym uczniem Anakinem Skywalkerem. Po zostawieniu ciężko rannego Anakina na planecie Mustafar, Obi-Wan był przekonany, że ten umrze. Jednak Anakin został uratowany przez Imperatora Palpatine'a i tak narodził się Darth Vader.

Artykuł przybliża dramatyczne wydarzenia z Zemsty Sithów i wyjaśnia kontrowersyjną decyzję Obi-Wana o opuszczeniu Anakina, która miała ogromne konsekwencje dla losów galaktyki i całej sagi Gwiezdnych wojen.

5 Podobnych Artykułów

  1. 10 kontrowersyjnych filmów, które wywołały burzę w świecie kinematografii
  2. Angela bassett w negocjacjach z lucasfilm o nowej roli w Gwiezdne Wojny
  3. McGregor Forever - ciekawy nowy serial dokumentalny z 2023 roku. Recenzja
  4. Zabić Ból - recenzja nowego serialu sensacyjnego z 2023 roku
  5. Sekretny czat gwiazd kina akcji. Kevin Hart wygadał się!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Norbert Kamiński
Norbert Kamiński

Witajcie na moim kinematycznym podróżowaniu przez ekrany! Jestem zapalonym filmofilem, oddającym się fascynacji magią montażu i narracji. Na moim blogu dzielę się nietuzinkowymi analizami, zagłębiając się w kontekst historyczny i estetyczny produkcji. Razem odkrywamy zakamarki kultowych dzieł i nowości, analizując technikę i przekaz. Czekajcie na filmowy szał, bo na ekranie każdy kadr skrywa świat emocji!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły