Napoleon kulisy bitwy pod austerlitz statyści przeszli przez szkolenie wojskowe

Napoleon kulisy bitwy pod austerlitz statyści przeszli przez szkolenie wojskowe
Autor Norbert Kamiński
Norbert Kamiński09.01.2024 | 7 min.

Szkolenie statystów do roli żołnierzy było kluczowe w przygotowaniach do nakręcenia bitwy pod Austerlitz w filmie Napoleon. Chciano, by aktorzy jak najlepiej oddali realia epoki i zachowywali się jak prawdziwi żołnierze na polu walki. Przeszli więc intensywny trening musztry i obsługi broni. Specjalnie dla nich przygotowano też scenografię przypominającą pole bitwy, z użyciem m.in. prawdziwej kawalerii i efektów specjalnych. Reżyser zadbał więc o maksymalny realizm, by widzowie poczuli klimat epoki.

Szkolenie statystów do roli żołnierzy

Kluczowym elementem przygotowań do nakręcenia scen batalistycznych w filmie „Napoleon” było przeszkolenie statystów wcielających się w rolę żołnierzy. Chodziło o to, by aktorzy jak najlepiej oddali realia epoki i zachowywali się na planie jak prawdziwi żołnierze.

Statyści przeszli więc intensywny, kilkutygodniowy trening musztry według historycznych wzorców. Ćwiczyli maszerowanie, manewrowanie bronią, przeładowywanie muszkietów. Poznali też ówczesne komendy i sygnały bitewne. Dzięki temu na planie filmowym poruszali się zgodnie z rygorami wojskowymi swoich czasów.

Poza musztrą statyści uczyli się też fechtunku i jazdy konnej, by wiarygodnie oddać klimat epoki. Próbowano odtworzyć styl walki oraz ruchy charakterystyczne dla żołnierzy z czasów napoleońskich. Każdy szczegół miał znaczenie.

Intensywne szkolenie statystów było kluczowe, by uzyskać efekt maksymalnego realizmu historycznego w scenach bitewnych. Tylko dzięki temu można było oddać chaos i dramat wojny widziany oczami zwykłych żołnierzy.

Autentyczne stroje i ekwipunek

Oprócz wyszkolenia, dbano też o stroje i ekwipunek statystów. Ubrani zostali w wiernie odtworzone mundury armii napoleońskiej, z dbałością o każdy szczegół. Do tego otrzymali przepisowy ekwipunek - tornistry, manierki, ładownice z amunicją.

Dopełnieniem była charakteryzacja oddająca wygląd wyniszczonych, zmęczonych żołnierzy. Wszystko to sprawiało, że na planie filmowym statyści wyglądali jak żywcem wyjęci z epoki.

Przygotowanie pleneru i scenografii pola bitwy

Niezwykle istotnym elementem było też przygotowanie odpowiedniego pleneru oraz scenografii, które miały oddawać realia historycznego pola bitwy.

Do nakręcenia scen batalistycznych wybrano rozległy, otwarty teren, który następnie przekształcono tak, by jak najwierniej odzwierciedlał pole bitwy sprzed ponad 200 lat. Posłużono się zdjęciami archiwalnymi pól bitewnych z epoki oraz obrazami i rycinami bitwy pod Austerlitz.

Następnie teren został dogłębnie przekształcony - usypano okopy, rowy strzeleckie, wały ziemne. Rozstawiono też działa, wozy amunicyjne, namioty dowódcze. W oddali powstały makiety wiosek i zabudowań. Całość do złudzenia przypominała pole walki z czasów Napoleona.

Dzięki temu aktorzy i statyści mogli poczuć klimat epoki, a oddziały piesze i konne miały przestrzeń do manewrowania. Pozwoliło to uzyskać efekt filmowy zbliżony do prawdziwej bitwy.

Czytaj więcej: Superman: Lois Lane w okularach - aktorka odpowiada na pytania fanów

Zastosowanie prawdziwej kawalerii

Niezwykle istotnym elementem scen batalistycznych było wykorzystanie prawdziwej kawalerii, co znacząco zwiększyło realizm scen z udziałem jazdy.

Żołnierze-statyści zostali przeszkoleni w jeździe konnej, dzięki czemu swobodnie poruszali się w siodle. Do tego wykorzystano ponad 100 koni rasy wielkopolskiej oraz hucuły, które najlepiej oddawały wygląd koni z czasów napoleońskich.

Dzięki temu udało się uzyskać efekt prawdziwych szarży kawaleryjskich - widzowie mogą zobaczyć dziesiątki rumaków pędzących z ogromną prędkością oraz starcia wręcz z użyciem szabel.

Bezpieczeństwo na planie

Praca z tak dużą liczbą koni była ogromnym wyzwaniem logistycznym. Wymagała przygotowania odpowiedniej infrastruktury - stajni, wodopoju, paszy. Niezbędne były też zabezpieczenia weterynaryjne i medyczne.

Najważniejsze jednak było bezpieczeństwo - zarówno aktorów, jak i zwierząt. Dlatego sceny kawaleryjskie realizowano pod czujnym okiem trenerów i koordynatorów kaskaderskich. Ich zadaniem było eliminować ryzyko wypadków i kontuzji.

Specjalne efekty dźwiękowe i wizualne

Napoleon kulisy bitwy pod austerlitz statyści przeszli przez szkolenie wojskowe

Niezwykle istotną kwestią było odpowiednie wykorzystanie efektów specjalnych, które wzmocniły wrażenie udziału w prawdziwej bitwie. Zastosowano zarówno efekty dźwiękowe, jak i wizualne.

Przede wszystkim nagrano odgłosy bitewne - strzały z muszkietów i armat, rżenie koni, okrzyki żołnierzy. Wykorzystano przy tym historyczne wzorce dźwięków broni oraz zwierząt z epoki. Uzyskano w ten sposób bardzo autentyczne efekty akustyczne.

Jeśli chodzi o efekty wizualne, to skupiono się na realistycznym oddaniu wystrzałów armatnich i karabinowych, wybuchów pocisków, pożarów czy dymów bitewnych. Służyły temu zarówno tradycyjne metody (proch strzelniczy), jak i nowoczesne technologie komputerowe.

Wyzwania techniczne

Połączenie tradycyjnych metod z nowoczesnymi efektami było sporym wyzwaniem technicznym. Wymagało precyzyjnej synchronizacji naświetlania zdjęć z odpalaniem ładunków wybuchowych i prochowych. Stwarzało też zagrożenie, więc sceny z użyciem materiałów pirotechnicznych realizowali jedynie wyspecjalizowani pirotechnicy.

Efektem były niezwykle widowiskowe i realistyczne sceny batalistyczne, oddające chaos i grozę wojennej pożogi. Widzowie mają okazję zobaczyć wojnę oczami jej bezpośrednich uczestników - piechurów i jeźdźcówwalczących na śmierć i życie o zwycięstwo dla cesarza.

Statyści wpadający do basenu jako ranni

Jedną z najbardziej efektownych scen był moment załamania się lodu na stawach, przez które próbowała uciec część rozbitych oddziałów. W scenariuszu przewidziano, że wielu rannych i osłabionych żołnierzy wpadnie do lodowatej wody i poniesie śmierć.

W tym celu wybudowano specjalny basen, który następnie przykryto cienką warstwą lodu i śniegu. Gdy statyści wbiegali na lód w popłochu, następowało załamanie powierzchni. Aktorzy wpadał do wody, imitując tonięcie lub próbując się ratować.

Był to niezwykle efektowny i dynamiczny moment, oddający bezsensowną śmierć setek żołnierzy, którzy znaleźli się w pułapce pomiędzy wrogiem a kruchym lodem. Scena ta doskonale podkreśliła dramatyzm i tragizm wojny widzianej z perspektywy szeregowego żołnierza.

„To było niesamowite przeżycie, gdy nagle załamał się lód i runęliśmy do lodowatej wody. Mimo że była to tylko scena filmowa, przez chwilę autentycznie walczyłem o życie. Myślę, że udało nam się oddać ten moment grozy” - aktor grający rannego żołnierza.

Pękający lód i artyleria francuska

Scena załamywania się lodu została połączona z ostrzałem francuskiej artylerii, która celowała w uciekających przez staw żołnierzy. Dawało to efekt paniki i bezsilności wobec zbliżającej się śmierci.

Aby to oddać, wykorzystano zarówno tradycyjne metody filmowe, jak i nowoczesne technologie.

Tradycja Nowoczesność
- proste efekty pirotechniczne imitujące wybuchy pocisków - komputerowo generowane dodatkowe eksplozje
- podpalane ładunki prochowe - cyfrowe wzmocnienie dymów i ogni
- mechaniczne „łamanie” lodu - CGI do poszerzenia rys

Takie połączenie dało znakomity efekt - widzowie mogą zobaczyć zarówno tradycyjne metody kaskaderskie, jak i nowoczesne techniki filmowe. Buduje to niezwykle sugestywny, dramatyczny obraz rozpaczliwej ucieczki żołnierzy przed śmiercią z rąk wroga.

Podsumowanie

Przygotowania do nakręcenia scen batalistycznych w filmie „Napoleon” były niezwykle skomplikowanym przedsięwzięciem. Chciano maksymalnie wiernie oddać realia historyczne, dlatego zadbano o szereg szczegółów.

Przede wszystkim, statyści wcielający się w rolę żołnierzy przeszli intensywne szkolenie z musztry, fechtunku i jazdy konnej. Dzięki temu ich zachowanie na planie było bardzo autentyczne. Dbano też o stroje, ekwipunek i charakteryzację.

Ogrom pracy włożono w przygotowanie scenografii oraz plenerów, aby jak najwierniej odtworzyć wygląd historycznego pola bitwy. Nie zabrakło też starannie zaplanowanych efektów specjalnych - zarówno dźwiękowych jak i wizualnych.

W rezultacie udało się uzyskać zdumiewająco realistyczny obraz bitwy, oddający jej dramatyzm i grozę. Sceny batalistyczne należą do najmocniejszych punktów filmu „Napoleon”.

Najczęstsze pytania

Statyści wcielający żołnierzy napoleońskich przeszli intensywne szkolenie z musztry, fechtunku i jazdy konnej. Ćwiczyli według historycznych wzorców, by wiarygodnie oddać realia epoki na planie filmowym.

Teren zdjęciowy został przekształcony tak, by jak najwierniej oddawać XIX-wieczne pole bitwy. Usypano okopy, rowy, rozstawiono działa i wozy amunicyjne. W oddali powstały makiety wiosek. Całość przypominała autentyczne pole walki.

Wykorzystanie setek koni rasy wielkopolskiej i hucułów pozwoliło uzyskać zdumiewająco realistyczny efekt szarży kawaleryjskich. Rumaki ze statystami w siodłach gnały z ogromną prędkością, co oddawało chaos bitwy.

Oprócz tradycyjnych ładunków wybuchowych, wykorzystano nowoczesne techniki komputerowe do wzmocnienia realizmu scen z wybuchami armatnimi czy załamującym się lodem. Połączenie dało świetny efekt.

Specjalnie zbudowany basen przykryto cienką warstwą lodu. Gdy statyści wbiegali na lód, załamywał się on, a aktorzy wpadali do wody, imitując walkę o życie. Scena ta oddawała dramat wojny.

5 Podobnych Artykułów

  1. 10 kontrowersyjnych filmów, które wywołały burzę w świecie kinematografii
  2. Angela bassett w negocjacjach z lucasfilm o nowej roli w Gwiezdne Wojny
  3. McGregor Forever - ciekawy nowy serial dokumentalny z 2023 roku. Recenzja
  4. Zabić Ból - recenzja nowego serialu sensacyjnego z 2023 roku
  5. Venom 3 - przewidywania fanów dotyczące złoczyńcy!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Norbert Kamiński
Norbert Kamiński

Witajcie na moim kinematycznym podróżowaniu przez ekrany! Jestem zapalonym filmofilem, oddającym się fascynacji magią montażu i narracji. Na moim blogu dzielę się nietuzinkowymi analizami, zagłębiając się w kontekst historyczny i estetyczny produkcji. Razem odkrywamy zakamarki kultowych dzieł i nowości, analizując technikę i przekaz. Czekajcie na filmowy szał, bo na ekranie każdy kadr skrywa świat emocji!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły