Recenzja filmu animowanego Nimona - warto to obejrzeć?

Recenzja filmu animowanego Nimona - warto to obejrzeć?
Autor Sylwia Kowalska
Sylwia Kowalska18.09.2023 | 9 min.

Nimona to niezwykły film animowany, który zachwyca fabułą, animacją i klimatem. Jest ekranizacją popularnego komiksu o tym samym tytule, który zdobył uznanie czytelników na całym świecie. W recenzji tej przyjrzymy się dokładnie historii powstania komiksu, jak również samej produkcji filmu. Omówimy fabułę, animację, muzykę i wszystkie elementy, które sprawiają, że Nimona to wyjątkowe dzieło animacji godne obejrzenia.

Historia filmu Nimona

Geneza komiksu Nimona

Komiks Nimona został stworzony przez amerykańską rysowniczkę i scenarzystkę Noelle Stevenson. Ukazywał się przez internet w latach 2012-2014 i od razu zdobył popularność wśród czytelników. Nimona to tytułowa bohaterka - młoda dziewczyna o tajemniczej przeszłości, która zostaje sidekickiem superzłoczyńcy Balistra Czarnoryjca. Razem wkraczają w konflikt z Instytutem Nauki, który rzekomo ma chronić społeczeństwo. Komiks łączy w sobie elementy fantasy, science fiction i klimatu retrofuturyzmu. Porusza także ważne tematy społeczne dotyczące tolerancji i akceptacji.

Autorka Noelle Stevenson

Noelle Stevenson to amerykańska rysowniczka komiksów, ilustratorka i scenarzystka. Zdobyła popularność dzięki swoim pracom publikowanym w internecie, takim jak Nimona czy Lumberjanes. Jej styl cechuje się prostą, minimalistyczną kreską oraz umiejętnym budowaniem niebanalnych, wciągających historii. Poza Nimoną stworzyła także inne znane komiksy jak Runaways czy Thor. Jest laureatką wielu nagród branżowych. W 2019 roku wyreżyserowała film Kraina Lodu 2. Jej znakiem rozpoznawczym jest kreatywność w tworzeniu niepowtarzalnych bohaterów.

Fabuła komiksu

Akcja komiksu Nimona rozgrywa się w fantastycznym świecie, w którym nauka i technologia osiągnęły zaawansowany poziom. Główną bohaterką jest tytułowa nastolatka o tajemniczej przeszłości, która przyłącza się do ekscentrycznego superzłoczyńcy Balistra Czarnoryjca. Razem knują intrygi przeciwko Instytutowi Nauki i jego agentowi Ambrosiusowi Złotowłosemu. Ich cel jest prosty - obalić Instytut, który według nich jest skorumpowany i nie dba o dobro społeczeństwa. Na drodze staje im Złotowłosy, który niegdyś był przyjacielem Balistra. Dynamiczna akcja, ciekawi bohaterowie i inteligentny humor - to główne zalety fabuły komiksu.

Produkcja animacji Nimona

Studio animacji Blue Sky

Za produkcję animacji Nimona odpowiada amerykańskie studio filmowe Blue Sky. Powstało ono w 1987 roku i jest częścią wytwórni 20th Century Studios. Na koncie ma takie popularne filmy animowane jak Ice Age, Rio, Epoka lodowcowa czy Dr Dolittle. Filmy studia cechuje humor, świetna animacja i postacie, z którymi łatwo się utożsamić. Blue Sky stworzyło też na przykład animację do głośnego filmu Ambulans z Jake'iem Gyllenhaalem. Studio znane jest z innowacyjności i kreatywnego podejścia do animacji.

Reżyserka filmu

Reżyserką filmu Nimona jest Laurel Marsden. To kanadyjska animatorka, która na co dzień pracuje dla studia Blue Sky. Ma na koncie takie filmy jak Pets: The Secret Life of Pets 2 czy Spies in Disguise. Reżyserowanie Nimony było dla niej wielkim wyzwaniem i przygodą. Laurel Marsden jest także scenarzystką i autorką storyboardów do produkcji animowanych. Jej styl cechuje się dużą dbałością o detale i realizmem animacji.

Głosy aktorów

W filmie Nimona głosu głównej bohaterce Nimonie użyczyła Chloë Grace Moretz, znana między innymi z Kick-Ass czy Suspirii. Balistrze Czarnoryjcowi głosu udzielił Eugene Levy, aktor znany z American Pie. Z kolei Ambrosiusza Złotowłosego podkładał Oscar Isaac, gwiazda takich filmów jak Gwiezdne Wojny czy Diuna. Znakomita obsada aktorska sprawiła, że postaci zyskały wiele wyrazu i charakteru.

Opis fabuły filmu

Główni bohaterowie

Tytułowa Nimona to młoda dziewczyna o tajemniczej przeszłości, która posiada niezwykłe zdolności metamorfozy. Potrafi przybierać postaci ludzi, zwierząt i przedmiotów. Jest silna, zaradna, czasami też nieco brutalna. Balistr Czarnoryjc to kultowy superzłoczyńca i główny antagonista Instytutu Nauki. Nosi charakterystyczną czarną zbroję, a jego bronią jest ogromny miecz. Jest ekscentryczny i lubi dramatyczne wejścia. Ambrosiusz Złotowłosy to agent Instytutu i dawniej najlepszy przyjaciel Balistra. Jest uosobieniem dobra, honoru i heroizmu.

Świat przedstawiony

Akcja Nimony dzieje się w fantastycznym, retrofuturystycznym świecie pełnym dziwnych maszyn, latających pojazdów i tajemniczych wynalazków. Jest to alternatywna rzeczywistość, w której nauka i technika bardzo się rozwinęły, ale współistnieją z magią i dziwactwem. Dużą rolę odgrywa tytułowy Instytut Nauki, który rzekomo dba o dobro mieszkańców, ale tak naprawdę prowadzi mroczne interesy.

Konflikt fabularny

Główny konflikt oscyluje wokół walki Balistra i Nimony z Instytutem Nauki reprezentowanym przez Złotowłosego. Bohaterowie chcą obalić Instytut, który ich zdaniem jest skorumpowany i autorytarny. Jednak prawdziwym sercem fabuły jest relacja Nimony i Balistra. Ona mu ufają i wierzą, że razem zmienią świat na lepsze. Jednak Balistr ma mroczną tajemnicę, która może wszystko zmienić. Film porusza kwestie przyjaźni, zaufania i prawdziwej natury zła.

Animacja i efekty specjalne

Recenzja filmu animowanego Nimona - warto to obejrzeć?

Styl animacji 2D

Nimona została zrealizowana w tradycyjnej animacji 2D, która idealnie oddaje klimat i styl komiksowego pierwowzoru. Animacja jest płynna, pełna energii i rozmaitych efektów. Postacie zostały zaprojektowane w sposób minimalistyczny, ale bardzo wyrazisty. Twórcy zachowali prostą, "szkicową" kreskę z komiksu, dzięki czemu film zyskał niepowtarzalny urok.

Kolorystyka i klimat

Świat przedstawiony w filmie utrzymany jest w chłodnej, niebieskozielonej kolorystyce z domieszką fioletu i różu. Oddaje to futurystyczny, lecz melancholijny nastrój produkcji. Poszczególne lokacje prezentują się jak żywcem wyjęte z kart komiksu. Nimona łączy w sobie fantastyczne elementy z ponurą atmosferą, co tworzy wyjątkowy, oryginalny klimat.

Efekty specjalne

Nimona obfituje w rozmaite efekty specjalne, które dodają kolorytu i pomagają budować nastrój. Są to między innymi sekwencje metamorfoz tytułowej bohaterki, widowiskowe pościgi i walki z użyciem broni energetycznej, a także fantasmagoryczne wizje i koszmary senne. Efekty w Nimonie są kreatywne, zaskakujące i świetnie komponują się z animacją.

Muzyka i dźwięk w filmie

Kompozytor muzyki

Autorem ścieżki dźwiękowej do Nimony jest oscarowy kompozytor Dario Marianelli. Ma na koncie takie produkcje jak Duma i uprzedzenie, Anna Karenina czy Jane Eyre. Jego muzyka doskonale buduje nastrój i pomaga oddać emocje bohaterów. W Nimonie stworzył melancholijną, miejscami mroczną ścieżkę, która świetnie współgra z klimatem filmu.

Motywy muzyczne

Dominującym instrumentem jest fortepian, który nadaje muzyce osobisty, intymny charakter. Pojawiają się też dźwięki syntezatorów imitujące fantastyczną technologię ze świata przedstawionego. Słychać motywy marszowe, kojarzące się z totalitarnym Instytutem Nauki. Muzyka Dario Marianellego idealnie oddaje emocje i przesłanie filmu.

Dobór efektów dźwiękowych

Film obfituje w przeróżne odgłosy i efekty dźwiękowe - od huku wystrzałów po delikatne dźwięki natury. Akcja rozgrywa się w świecie pełnym dziwacznych machiny, więc słyszymy szumy, piski i brzęczenia tworzone przez syntezatory. Odgłosy świetnie budują nastrój, uwiarygadniają świat przedstawiony i wzmacniają emocje. Dźwięk w Nimonie to kolejny element świadczący o wysokiej jakości produkcji.

Ocena i podsumowanie filmu

Mocne strony produkcji

Nimona to film, który zachwyca pod każdym względem. Przede wszystkim wyróżnia się niebanalną, wciągającą fabułą poruszającą ważne tematy. Animacja 2D prezentuje się obłędnie, oddając klimat komiksu. Muzyka, efekty specjalne i dźwięk - wszystko tworzy spójną, magiczną całość. Ogromnym atutem są też ciekawi, wyrazści bohaterowie.

Słabsze elementy

Trudno znaleźć jakieś istotne wady tej produkcji. Być może niektórym widzom fabuła wyda się zbyt mroczna jak na animację. Film z pewnością lepiej trafi do starszych dzieci i dorosłych niż maluchów. Jednak jest to świadomy zamysł twórców, a nie słabość filmu.

Czy warto obejrzeć?

Nimona to obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów animacji. To film, który wciąga, bawi i wzrusza, ale też skłania do refleksji. Twórcy stworzyli dzieło pełne pomysłów, uroku i oryginalności. Jeśli ktoś szuka animacji zunifikowanej, schematycznej i przewidywalnej, to lepiej niech omija Nimonę szerokim łukiem. Ale jeśli oczekuje się czegoś wyjątkowego - koniecznie trzeba to zobaczyć. Nimona zostaje w pamięci na długo i

Podsumowanie

Nimona to prawdziwa perełka animacji, która zachwyca pod każdym względem. Oryginalna fabuła, ciekawi bohaterowie, wspaniała animacja 2D, klimatyczna muzyka - ten film ma wszystko, by przypaść do gustu widzom w każdym wieku. Jest dowodem na to, że animacja dla dorosłych wcale nie musi być schematyczna i banalna. Nimona porusza ważne tematy w sposób lekki i zabawny, ale jednocześnie skłania do refleksji. Jeśli szukasz czegoś wyjątkowego i magicznego - ta produkcja jest dla Ciebie obowiązkowa. To dzieło, które na długo pozostaje w pamięci i sercu.

Najczęstsze pytania

Premiera filmu planowana była na początek 2023 roku, ale niestety została anulowana. Produkcja została wstrzymana przez studio Blue Sky w 2021 roku.

Powodem anulowania było zamknięcie studia Blue Sky przez Disneya. Nowy właściciel podjął decyzję o zaprzestaniu tworzenia filmów animowanych w tej wytwórni.

Trudno powiedzieć. Być może Disney zdecyduje się wznowić produkcję w innym studiu. Na razie losy filmu są nieznane. Fani mają nadzieję, że jednak doczekają się kinowej wersji.

W sieci dostępny jest krótki zwiastun konceptowy, który pozwala zobaczyć planowany styl animacji. Pokazuje także głównych bohaterów - Nimonę i Balistra.

Komiks Nimona autorstwa Noelle Stevenson jest dostępny w polskim tłumaczeniu w formie trzech tomów wydanych przez Egmont Polska. Można je kupić w księgarniach lub wypożyczyć w bibliotece.

5 Podobnych Artykułów

  1. 10 kontrowersyjnych filmów, które wywołały burzę w świecie kinematografii
  2. Angela bassett w negocjacjach z lucasfilm o nowej roli w Gwiezdne Wojny
  3. Break Point - zabawny nowy serial komediowy o tenisie z 2023 roku. Recenzja
  4. Sanctuary: Seiiki - jak wypada nowy serial fantasy z 2023 roku?
  5. Venom 3 - przewidywania fanów dotyczące złoczyńcy!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Sylwia Kowalska
Sylwia Kowalska

Witajcie w moim kolorowym świecie filmowych emocji! Jestem prawdziwą cinéphile, uwielbiam zanurzać się w krainach wyobraźni reżyserów, odkrywać nowe światy na ekranie. Na moim blogu podzielę się z Wami moimi niebanalnymi spostrzeżeniami o kinie, rzucając światło na subtelną grę aktorów i głębię fabuły. Przygotujcie się na uczucia, bo razem przemierzamy klisze i arthouse'owe klejnoty!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły