"Obcy - Ósmy pasażer Nostromo" - geneza mrocznego hitu

"Obcy - Ósmy pasażer Nostromo" - geneza mrocznego hitu
Autor Sylwia Kowalska
Sylwia Kowalska10.09.2023 | 7 min.

Film "Obcy - ósmy pasażer Nostromo" to bez wątpienia jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych tytułów w historii kina science fiction. Produkcja Ridleya Scotta z 1979 roku na zawsze odmieniła oblicze gatunku, wprowadzając mroczną, mizantropijną wizję przyszłości i kosmicznego zła. Co sprawiło, że ten niepozorny horror SF stał się prawdziwym klasykiem kina i popkultury?

Geneza powstania filmu Obcy

Inspiracje literackie i filmowe

Pomysł na Obcego zaczerpnięty został z opowiadania "The Beast in the Cave" autorstwa H.P. Lovecrafta. Reżyser Ridley Scott sięgnął jednak przede wszystkim po powieść "Obcy" pisarza Alana Deana Fostera z 1979 roku, będącą luźną adaptacją jego własnego scenariusza. W warstwie wizualnej Obcy czerpał z klasycznych filmów grozy jak "Dziwak" czy "Teksańska masakra piłą mechaniczną", wprowadzając podobny klimat paranoi i bezradności wobec śmiertelnego zagrożenia.

Wizja reżysera Ridleya Scotta

Reżyser Ridley Scott od początku zakładał, że Obcy będzie przede wszystkim horrorem dziejącym się w realistycznej przestrzeni kosmicznej. Chciał sportretować załogę statku jako zwykłych ludzi w ekstremalnej sytuacji, bez bohaterskich poz. Scott stworzył mroczną, klaustrofobiczną atmosferę grozy i paranoi na pokładzie Nostromo.

Kontrowersyjny scenariusz Dana O'Bannona

Kluczowy dla powstania Obcego był scenariusz Dana O'Bannona, pełen brutalnych scen i pesymistycznej wizji ludzkości. Spotkał się on z dużymi kontrowersjami, zwłaszcza wątek gwałtu i horroru biologicznego związanego z tytułowym obcym. Ostatecznie wiele drastycznych scen zostało wyciętych, ale wymowa scenariusza pozostała mroczna.

Realizacja zdjęć i efektów specjalnych

Nietypowe plany filmowe

Obcy wyróżniał się pod względem realizacji zdjęć. Ridley Scott stosował nietypowe ujęcia z ręki, długie ujęcia i dynamiczny montaż budujący nastrój grozy. Dużo uwagi poświęcono oświetleniu, budującemu klaustrofobiczny klimat. Zdjęcia oddawały realistyczną perspektywę załogi walczącej o przetrwanie.

Praca H.R. Gigera nad obcym

Kultowy, mrożący krew w żyłach design tytułowego obcego to zasługa szwajcarskiego artysty H.R. Gigera. Stworzył on przerażającą, biomechaniczną istotę, wywołującą naturalny lęk i odrazę. Prace Gigera nadały obcemu niepowtarzalny, mroczny charakter, który na zawsze wszedł do kanonu popkultury.

Innowacyjne efekty dźwiękowe

Niezwykle istotną rolę w Obcym odgrywała praca dźwiękowa. Projektant dźwięku Jimmy Shields zastosował innowacyjne techniki, tworząc przerażającą ścieżkę dźwiękową. Odgłosy obcego powstały przez miksowanie ludzkich jęków, szumów i zwierzęcych odgłosów. Dźwięk potęgował uczucie grozy i dezorientacji.

Obsada i aktorstwo

Sigourney Weaver jako Ellen Ripley

Najważniejszą rolę w Obcym gra Sigourney Weaver jako oficer nawigacyjny Ellen Ripley. Stworzyła silną, charyzmatyczną heroinę, będącą wzorem dla przyszłych postaci. Ripley jako pierwsza kobieca bohaterka akcji stała się feministycznym symbolem w kinie.

Ian Holm w roli androida Asza

Ian Holm wcielił się w rolę androida Asza o enigmatycznych motywacjach. Jego wyciszona, niepokojąca gra kontrastowała z emocjonalnymi reakcjami załogi. Postać Asza zapoczątkowała popularny motyw zdradzieckiego robota w SF.

Yaphet Kotto i Harry Dean Stanton

Pozostali członkowie załogi grali bardziej typowe role - Yaphet Kotto jako technik Parker i Harry Dean Stanton jako inżynier Brett. Ich interakcje budowały realistyczną dynamikę grupy w ekstremalnej sytuacji. Aktorzy wnieśli ludzki wymiar w obliczu kosmicznego horroru.

Premiera i odbiór filmu

"Obcy - Ósmy pasażer Nostromo" - geneza mrocznego hitu

Kontrowersje wokół brutalności

Mimo ocenzurowania najostrzejszych scen, Obcy wzbudził kontrowersje związane z brutalnością i bezwzględnością przedstawionej historii. Krytykowano pesymistyczną wizję ludzkości i gloryfikację przemocy. Film spotkał się jednak także z entuzjastycznym przyjęciem jako odważna i błyskotliwa produkcja.

Komercyjny sukces produkcji

Choć początkowo Obcy spotkał się z mieszanymi recenzjami, to okazał się sporym sukcesem kasowym, zarabiając ponad 100 milionów dolarów. Dzięki wpływom z biletów sfinansowano kolejne części sagi, które okrzepły jako popularny cykl filmowy.

Status kultowego hitu

Z czasem Obcy zyskał status produkcji kultowej, która zdefiniowała kino grozy SF i stała się niezapomnianym elementem popkultury. Jego ponadczasowa wartość opiera się zarówno na kinowych walorach, jak i psychologiczno-filozoficznym przesłaniu.

Wpływ Obcego na kino SF

Ukształtowanie gatunku horroru SF

Obcy wywarł ogromny wpływ na kino science fiction, wprowadzając konwencję mrocznego horroru osadzonego w realiach przestrzeni kosmicznej. Stał się wzorem dla takich filmów jak "Predator", "Sphere" czy "Event Horizon".

Inspiracje wizualne i fabularne

Produkcja Ridleya Scotta zainspirowała twórców późniejszych filmów SF swoją estetyką i klimatem. Motywy obcej, wrogiej formy życia oraz paranoi i nieznanego zagrożenia są często wykorzystywane w kinie gatunkowym.

Ellen Ripley jako pierwsza heroina akcji

Postać Ripley zapoczątkowała trend silnych bohaterek w filmach akcji. Jej charyzma, inteligencja i determinacja stały się wzorem dla późniejszych postaci kobiecych we wpływowych seriach jak "Terminator", "Alien" czy "Hunger Games".

Dziedzictwo i sequele filmu

Seria filmów z serii Obcy

Na bazie oryginalnego Obcego powstała popularna seria filmowa, która liczy obecnie 6 części z sagi Alien oraz dwa spin-offy z cyklu "Obcy kontra Predator". Choć różnorodne pod względem jakości, kontynuują one dziedzictwo oryginału.

Elementy filmu w popkulturze

Obcy wywarł ogromny wpływ na popkulturę, komiksy, gry i sztukę. Jego charakterystyczne elementy, jak tytułowy kosmita czy Ripley, są nieustannie cytowane, parodiowane i wykorzystywane w różnych kontekstach.

Nieśmiertelność mrocznej wizji Scotta

Mimo upływu dekad Obcy wciąż jawi się jako ponadczasowe arcydzieło kina SF, które zachwyca wizją artystyczną i przeraża jak w dniu premiery. Film Ridleya Scotta pozostaje nieśmiertelnym klasykiem kina, który na zawsze odmienił gatunek science fiction.

Podsumowanie

Film "Obcy - ósmy pasażer Nostromo" to bez wątpienia jedno z najważniejszych dzieł w historii kina gatunkowego. Produkcja Ridleya Scotta z 1979 roku zdefiniowała konwencję mrocznego horroru science fiction, wprowadzając ponurą atmosferę grozy, paranoi i bezsilności wobec kosmicznego zła. Innowacyjna robota kameralna, przełomowy design tytułowego obcego i charyzmatyczna rola Sigourney Weaver sprawiły, że film na zawsze odmienił oblicze kina SF. Jego wpływ widoczny jest w wielu późniejszych produkcjach gatunkowych. Obcy pozostaje arcydziełem kina, które przeraża i fascynuje po latach tak samo, jak w momencie premiery.

Najczęstsze pytania

Obcy powstał na bazie scenariusza Dana O'Bannona, który zainspirował się m.in. opowiadaniem "The Beast in the Cave" H.P. Lovecrafta. Reżyser Ridley Scott wzorował się także na klasycznych horrorach.

Dzięki mrocznej, realistycznej atmosferze, innowacyjnej charakteryzacji obcego i silnej bohaterce Obcy zdefiniował konwencję horroru sci-fi i stał się inspiracją dla twórców.

Autorem projektu obcego był szwajcarski artysta H.R. Giger. Stworzył on przerażającą, biomechaniczną istotę, która na zawsze weszła do kanonu popkultury.

Twórcy Obcego wykorzystali innowacyjne jak na tamte czasy techniki - dźwięk projektowano przez miksowanie nietypowych odgłosów.

Ripley jako silna bohaterka akcji była unikatowa jak na tamte czasy. Stała się ikoną kina i wzorem dla późniejszych postaci.

5 Podobnych Artykułów

  1. 10 kontrowersyjnych filmów, które wywołały burzę w świecie kinematografii
  2. Angela bassett w negocjacjach z lucasfilm o nowej roli w Gwiezdne Wojny
  3. Break Point - zabawny nowy serial komediowy o tenisie z 2023 roku. Recenzja
  4. Sanctuary: Seiiki - jak wypada nowy serial fantasy z 2023 roku?
  5. Venom 3 - przewidywania fanów dotyczące złoczyńcy!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Sylwia Kowalska
Sylwia Kowalska

Witajcie w moim kolorowym świecie filmowych emocji! Jestem prawdziwą cinéphile, uwielbiam zanurzać się w krainach wyobraźni reżyserów, odkrywać nowe światy na ekranie. Na moim blogu podzielę się z Wami moimi niebanalnymi spostrzeżeniami o kinie, rzucając światło na subtelną grę aktorów i głębię fabuły. Przygotujcie się na uczucia, bo razem przemierzamy klisze i arthouse'owe klejnoty!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły