John Wick 4 - Moja opinia o czwartej części filmu

John Wick 4 - Moja opinia o czwartej części filmu
Autor Weronika Zielińska
Weronika Zielińska17.09.2023 | 8 min.

John Wick od dawna jest jedną z najpopularniejszych franczyz filmowych w gatunku akcji. Dwukrotnie nominowana do Oscara seria cieszy się ogromną popularnością wśród fanów sensacyjnych produkcji, dzięki dynamicznej akcji, charyzmatycznemu głównemu bohaterowi oraz doskonałej obsadzie aktorskiej. Po trzech świetnie przyjętych częściach, widzowie z niecierpliwością wyczekiwali kolejnej odsłony przygód Johna Wicka. Czy czwarta część spełniła ich oczekiwania i utrzymała wysoki poziom serii? Przekonajmy się.

Fabuła i akcja filmu John Wick 4

Opis fabuły i głównych wątków

Akcja filmu rozpoczyna się krótko po wydarzeniach z trzeciej części. John Wick (Keanu Reeves) nadal jest ścigany przez gildię zabójców za złamanie jej zasad. Tym razem musi stawić czoła nowemu, potężnemu wrogowi determined ub destroy him once and for all. Podczas ucieczki John odnajduje sojuszników wśród dawnych przyjaciół i wrogów. Razem będą musieli stoczyć ostateczną walkę o przetrwanie.

Jeden z głównych wątków filmu skupia się na przeszłości Johna i jego relacjach z dawnym mentorem. Dowiadujemy się więcej o treningu Johna i drodze do zostania jednym z najlepszych płatnych zabójców na świecie. Kolejny wątek pokazuje dalsze zwroty akcji w konflikcie Johna z Highem Table - organizacją rządzącą światem płatnych zabójców.

Ocena scen akcji i walk

Pod względem akcji i dynamicznych scen walki wręcz, John Wick 4 stoi na najwyższym poziomie. Twórcy serii znów zaskoczyli widzów kreatywną choreografią i spektakularnymi pojedynkami. Walki Johna Wicka z przeciwnikami są perfekcyjnie zrealizowane - szybkie, brutalne i niezwykle widowiskowe. Nie brakuje też pościgów samochodowych i strzelanin. Mistrzowsko nakręcone sceny akcji zapierają dech w piersiach i dają widzom to, czego oczekują od tej serii.

Porównanie z poprzednimi częściami serii

Czwarta odsłona serii jest zdecydowanie najbardziej akcyjna i dynamiczna. Twórcy postawili na jeszcze szybsze tempo, więcej zwrotów akcji i eskalację konfliktu. Pod względem ilości scen akcji przebija wszystkie poprzednie części. John Wick 4 ma też najbardziej rozbudowaną fabułę. Widać, że reżyser starał się pogłębić postać głównego bohatera i przedstawić nowe fakty z jego historii. To sprawia, że czwarta odsłona wyróżnia się na tle całej serii.

Aktorstwo i charakterystyka postaci

Gra Keanu Reevesa jako Johna Wicka

Podobnie jak we wcześniejszych filmach, ogromnym atutem produkcji jest kreacja Keanu Reevesa w roli głównego bohatera. Aktor ponownie błyszczy w roli zabójcy na zlecenie, wcielając się w postać Johna Wicka z kamienną twarzą i niezwykłymi umiejętnościami. Jego gra jest bardzo fizyczna - wiele tricków i scen walki wykonuje osobiście. Reeves świetnie oddaje skomplikowaną osobowość Johna - z jednej strony bezlitosnego zabójcy, z drugiej wrażliwego człowieka z przeszłością.

Nowe i powracające postacie

W czwartej odsłonie powraca wiele znanych już postaci, jak Winston (Ian McShane) czy Charon (Lance Reddick). Pojawiają się jednak także nowi, ciekawi bohaterowie. Szczególnie charyzmatyczny jest grany przez Billa Skarsgårda antagonist - bezwzględny zabójca zatrudniony do polowania na Johna Wicka. Na ekranie ponownie pojawia się też Laurence Fishburne jako Bowery King.

Chemia między aktorami

Aktorzy świetnie współgrają ze sobą, co wzmacnia dynamikę i napięcie na ekranie. Dużo uroku dodają sceny Johna z Charonem, pełne czarnego humoru i aluzji. Ale najlepsza jest chemia pomiędzy Reevesem a Skarsgårdem w momentach ich bezpośredniej konfrontacji. Widać pomiędzy nimi elektryzującą rywalizację i niechęć, co sprawia, że ich pojedynki są jeszcze bardziej ekscytujące.

Reżyseria i realizacja filmu

Styl i techniki reżyserskie

Reżyser Chad Stahelski, odpowiedzialny także za poprzednie części, znów stanął na wysokości zadania, oddając charakterystyczny klimat serii. Dynamiczne ujęcia, szybki montaż i mistrzowskie sceny akcji tworzą stylową i immersyjną całość. Stahelski świetnie operuje też światłem, kamerą i kolorem, by zintensyfikować emocje. Doskonale buduje napięcie i potrafi zaskoczyć widza efektownymi zabiegami reżyserskimi.

Montaż i zdjęcia

Zdjęcia do Johna Wicka 4 stanowią nową jakość w serii - są bardziej klimatyczne i przemyślane. Twórcy zadbali o interesujące lokacje i wyszukane kadry podkreślające charakter scen. Montaż jest bardzo dynamiczny, szybki i skrupulatnie podkreślający każdy szczegół walk. Zabiegi montażowe i kolorystyczne idealnie budują nastrój i potęgują emocje towarzyszące seansowi.

Choreografia walk i scen akcji

Choreografia była jednym z najmocniejszych punktów poprzednich części, a w czwartej została podniesiona na wyższy poziom. Twórcy prezentują niezwykle kreatywne i widowiskowe sceny walk oraz pościgów. Każda sekwencja akcji zachwyca pomysłowością i finezją wykonania. Widać dbałość o każdy detal - od sposobu operowania bronią, przez dynamikę ciosów, aż do wyrazistości mimiki i gestów aktorów.

Muzyka i efekty specjalne

John Wick 4 - Moja opinia o czwartej części filmu

Ocena ścieżki dźwiękowej

Klimatyczna ścieżka dźwiękowa z mocnymi, pulsującymi brzmieniami elektronicznymi doskonale współgra z akcją na ekranie i spotęgowuje emocje. Muzyka świetnie oddaje mrok oraz bezwzględność świata, w którym porusza się John Wick, a także podkreśla dynamikę scen akcji. Różnorodne motywy muzyczne spajają całość i wzmacniają przekaz poszczególnych scen.

Efekty specjalne i CGI

Pod względem efektów specjalnych i CGI John Wick 4 prezentuje kinowy poziom. Twórcy umiejętnie wykorzystali możliwości technologii, by stworzyć jeszcze bardziej spektakularne sceny walki i akcji. Na uznanie zasługują zwłaszcza efects ognia, dymów, oświetlenia neonowego czy rozbicia szkła, które wnoszą nową jakość i pomagają oddać klimat produkcji.

Rola muzyki i efektów w budowaniu nastroju

Zarówno warstwa dźwiękowa jak i efekty specjalne odgrywają kluczową rolę we wzmacnianiu mrocznego klimatu filmu i budowaniu napięcia. Muzyka i efekty świetnie uzupełniają się nawzajem, tworząc spójną, intensywną całość. Dzięki nim immersja jest pełna, a odbiór emocjonalny produkcji zdecydowanie silniejszy. Stanowią ważny element stylu, który sprawia, że seans Johna Wicka 4 jest tak wciągający.

Ogólna ocena i porównanie z innymi filmami

Mocne i słabe strony filmu

Największe zalety Johna Wicka 4 to świetnie zrealizowane sceny akcji, doskonałe aktorstwo obsady i reżyseria budująca napięcie. Film ma kilka słabszych momentów fabularnych i parę scen, które wydają się niepotrzebnie przedłużone. Jednak ogólny poziom produkcji stoi na bardzo wysokim poziomie i kontynuuje tradycję doskonałych odsłon serii.

Porównanie z innymi filmami akcji

Na tle innych współczesnych filmów akcji John Wick 4 prezentuje się znakomicie. Ma wszystko to, czego widzowie oczekują od gatunku - widowiskowe sceny walki i pościgów, charyzmatycznego bohatera i ciekawą fabułę. Pod względem realizacji scen akcji dorównuje najlepszym hollywoodzkim produkcjom. To zdecydowanie jeden z najlepszych filmów akcji ostatnich lat.

Czy warto obejrzeć ten film?

John Wick 4 to obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów dynamicznej, pełnej akcji rozrywki. Film zachwyca efektownymi scenami walk i pościgów, które zapierają dech w piersiach. Fani poprzednich części na pewno będą usatysfakcjonowani - czwarta odsłona w pełni wykorzystuje potencjał serii i jest jej godnym następcą. Gorąco polecam ten film wszystkim, którzy oczekują od kina dwie godziny znakomitej zabawy.

Podsumowanie

John Wick 4 to kolejna pełna akcji odsłona popularnej serii, która zadowoli fanów. Film prezentuje wszystkie atuty, które przyniosły franczyzie sukces - świetną obsadę z Keanu Reevesem na czele, dynamiczną akcję i mistrzowską reżyserię. Czwarta część wnosi do serii jeszcze więcej tempa, zwrotów akcji i efektownych scen walki. Fani mogą liczyć na ponad dwie godziny świetnej, kinowej rozrywki pełnej emocji. John Wick udowadnia, że nadal jest królem filmów akcji.

Najczęstsze pytania

Choć znajomość poprzednich filmów pomaga lepiej poznać bohaterów i uniwersum, to nowy widz również będzie w stanie czerpać przyjemność z seansu. Film zawiera krótkie streszczenie wydarzeń z trilogy i wprowadza nowych bohaterów.

Na razie film jest dostępny jedynie w kinach. Najprawdopodobniej na platformach streamingowych pojawi się za kilka miesięcy.

Tak, tym razem John mierzy się m.in. z nowym antagonistą granym przez Billa Skarsgårda. Pojawia się też kilku innych nowych zabójców.

John Wick 4 obfituje w sceny akcji - zawiera ich znacznie więcej niż poprzednie części. Widzowie mogą liczyć na ponad godzinę świetnie zrealizowanych pościgów i walk.

Póki co nie ma oficjalnych informacji na temat kontynuacji. Jednak biorąc pod uwagę popularność serii, wydaje się bardzo prawdopodobne, że doczekamy się piątej odsłony przygód Johna Wicka.

5 Podobnych Artykułów

  1. 10 kontrowersyjnych filmów, które wywołały burzę w świecie kinematografii
  2. Angela bassett w negocjacjach z lucasfilm o nowej roli w Gwiezdne Wojny
  3. Break Point - zabawny nowy serial komediowy o tenisie z 2023 roku. Recenzja
  4. Sanctuary: Seiiki - jak wypada nowy serial fantasy z 2023 roku?
  5. Venom 3 - przewidywania fanów dotyczące złoczyńcy!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Weronika Zielińska
Weronika Zielińska

Kino to moja wielka miłość, tutaj znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł oraz moje osobiste spostrzeżenia na temat filmowej i telewizyjnej rozrywki. Dzielę się z Wami moimi emocjami i refleksjami na temat różnorodnych tytułów, od blockbusterów po niezależne produkcje. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły