Dom Pod Dwoma Orłami - jak wypada nowy serial historyczny z 2023 roku?

Dom Pod Dwoma Orłami - jak wypada nowy serial historyczny z 2023 roku?
Autor Sylwia Kowalska
Sylwia Kowalska15.10.2023 | 6 min.

Nowy serial historyczny "Dom Pod Dwoma Orłami" wzbudza spore zainteresowanie wśród miłośników polskiej historii i kultury. Oparty na powieści Jarosława Sokóła produkcja przenosi widzów w realia Rzeczpospolitej XVII wieku, ukazując losy wpływowego rodu Szeli. W artykule przybliżamy najważniejsze informacje na temat serialu, aby każdy mógł się przekonać, czy warto poświęcić czas na seans.

Tło historyczne i fabuła Domu Pod Dwoma Orłami

Akcja serialu rozgrywa się w drugiej połowie XVII wieku, w burzliwym dla Rzeczypospolitej okresie wojen ze Szwecją i Moskwą. Twórcy z dużą pieczołowitością odtwarzają realia epoki, dbając o historyczną wierność. Widzowie przenoszą się do XVII-wiecznego Lwowa, gdzie poznają historię wpływowego rodu Szeli. Głównym bohaterem jest Jakub Szeli, poseł na sejm i marszałek sejmu, który stara się rozgrywać polityczne intrygi na korzyść Rzeczypospolitej. Fabuła skupia się na jego relacjach rodzinnych, miłosnych i politycznych.

Zarys fabuły i główne wątki

Serial opowiada historię fikcyjnego rodu Szeli, jednak osadzoną w realiach historycznych. Głównym bohaterem jest Jakub Szeli, marszałek sejmu za panowania Jana Kazimierza. Oprócz wątków politycznych, istotną rolę odgrywają relacje Jakuba z żoną Anną i synem oraz romanse bohatera. Dużo uwagi poświęcono oddaniu klimatu epoki.

Najważniejsze wydarzenia i postacie

W serialu przedstawiono wiele istotnych wydarzeń z historii Polski XVII wieku, m.in. wojnę ze Szwedami, potop szwedzki, obronę Jasnej Góry. Pojawiają się też historyczne postacie, jak Jan Kazimierz, Stefan Czarniecki czy Krzysztof Opaliński. Kluczowe znaczenie mają jednak losy głównego bohatera Jakuba i jego relacje z Anną, synem Franusiem oraz metresą Esterką.

Obsada i główni bohaterowie serialu

Aktorzy wcielający się w główne role

W serialu występuje plejada znanych polskich aktorów. Główną rolę Jakuba Szeli gra Michał Żurawski, który świetnie oddaje charakter i dylematy wpływowego szlachcica. Jego żonę Annę zagrała Magdalena Różczka. W roli Esterki, metresy Jakuba, wystąpiła natomiast Maria Dębska.

Charakterystyka głównych bohaterów

Jakub Szeli to ambitny i wpływowy poseł, dbający o pozycję Rzeczypospolitej. Jego żona Anna jest kobietą mądrą i wyważoną. Metresa Esterka intryguje urodą i zmysłowością. Syn Franuś to typowy rozrabiaka. Aktorzy świetnie wcielają się w swoje role.

Aktorzy drugoplanowi

W serialu występuje również wielu utalentowanych aktorów w rolach drugoplanowych, jak np. Jan Frycz jako król Jan Kazimierz czy Witold Pyrkosz w roli Stefana Czarnieckiego. Ich role odgrywają istotną rolę w przedstawieniu tła historycznego.


Czytaj więcej: Recenzja The Last of Us - Hit czy kit?

Ocena realizmu historycznego i wierności realiom epoki

Dbolość o historyczne detale

Twórcy serialu zadbali o odwzorowanie realiów epoki, m.in. poprzez staranne stroje, rekwizyty i scenografię. Udało im się oddać klimat Rzeczypospolitej w XVII wieku i ukazać ówczesne obyczaje.

Wydarzenia i postacie historyczne

W serialu przedstawiono wiele autentycznych wydarzeń z historii Polski, jak np. potop szwedzki, obrona Jasnej Góry czy bitwa pod Beresteczkiem. Pojawiają się też postacie historyczne jak Jan Kazimierz, Czarniecki czy Chmielnicki.

Niedociągnięcia i nieścisłości

Jednak pojawiają się też pewne nieścisłości historyczne, głównie w wątkach fikcyjnych bohaterów. Niektóre sceny są mocno przerysowane. Brakuje też pokazania szerszego kontekstu historycznego.

Opinie widzów i recenzje krytyków

Dom Pod Dwoma Orłami - jak wypada nowy serial historyczny z 2023 roku?

Pozytywne recenzje

Serial spotkał się z pozytywnym odbiorem części widzów i krytyków, którzy chwalą grę aktorów, scenografię i kostiumy. Podkreślają też, że produkcja przybliża mało znany okres w historii Polski.

Głosy krytyczne

Jednak pojawiają się też głosy krytyczne, zarzucające serialowi historyczne nieścisłości, przerysowane wątki miłosne i tendencyjność. Część recenzentów porównuje go niekorzystnie z innymi produkcjami historycznymi.

Porównanie z innymi serialami

"Dom Pod Dwoma Orłami" odbiega poziomem realizacji od takich hitów jak "Korona Królów" czy "Czarne Chmury". Brakuje mu rozmachu i dbałości o szczegóły. Jest to produkcja raczej przeciętna na tle innych seriali historycznych.

Wątki i motywy wartościowe dla widzów

Ukazanie polskiej historii i kultury

Mimo niedociągnięć, serial ukazuje mało znany okres w historii Polski, przybliżając realia i kulturę Rzeczypospolitej szlacheckiej. Dla wielu widzów może być to cenna lekcja historii przedstawiona w atrakcyjnej formie.

Uniwersalne wartości

Produkcja porusza też wartości ponadczasowe - miłość, wierność, ambicję. Widzowie mogą utożsamiać się z dylematami bohaterów i zastanowić nad moralnością ich wyborów.

Wciągająca, emocjonująca fabuła

Niewątpliwym atutem serialu są wciągająca fabuła i intrygujące zwroty akcji. Fani filmów historycznych z pewnością dobrze się przy nim bawią, oglądając losy bohaterów.

Podsumowanie i rekomendacje

Czy warto obejrzeć?

"Dom Pod Dwoma Orłami" to serial dla widzów ceniących rozrywkę i emocjonującą fabułę. Jeśli ktoś oczekuje wysokiego poziomu historycznego, może poczuć niedosyt. Jednak fani filmów kostiumowych z pewnością znajdą w nim coś dla siebie.

Dla kogo będzie odpowiedni?

Z pewnością zainteresuje miłośników epickich seriali historycznych i intrygujących dramatów obyczajowych osadzonych w realiach minionych epok. Mniej przypadnie do gustu widzom wymagającym historycznej dokładności.

Perspektywy na kolejne sezony

Twórcy serialu zapowiadają kolejne sezony, jednak ich realizacja zależy od oglądalności pierwszego sezonu. Być może w przyszłych odsłonach uda się poprawić mankamenty dotyczące wiarygodności historycznej i pogłębić wątki bohaterów. Wiele zależy też od rozwoju fabuły i recepcji przez widzów.

Podsumowanie

Podsumowując, "Dom Pod Dwoma Orłami" to serial kostiumowy, który mimo pewnych niedociągnięć fabularnych i historycznych, z pewnością zainteresuje miłośników filmów osadzonych w realiach minionych epok. Jego atutami są wciągająca intryga, dobre aktorstwo i oddanie klimatu XVII-wiecznej Rzeczypospolitej. Produkcję tę polecamy przede wszystkim tym, którzy cenią sobie przede wszystkim rozrywkę i emocjonującą fabułę. Mimo mankamentów, serial może zainspirować do poszerzenia wiedzy o jednym z ciekawszych okresów w dziejach naszego kraju.

Najczęstsze pytania

Nie do końca. Twórcy starali się oddać realia epoki, ale w wątkach fikcyjnych bohaterów pojawiają się liczne nieścisłości.

Fabuła skupia się na losach wpływowego rodu Szeli, zwłaszcza Jakuba Szeli i jego relacji rodzinnych i uczuciowych na tle wydarzeń politycznych XVII w.

Serial emitowany jest na kanale TVP1 od poniedziałku do czwartku o godz. 20:10. Dostępny jest też na platformie TVP VOD.

W rolach głównych występują Michał Żurawski jako Jakub Szeli oraz Magdalena Różczka jako jego żona Anna.

Zdecydowanie tak, jeśli lubisz epickie seriale historyczne z wciągającą fabułą. Nieco mniej, jeśli oczekujesz pełnej historycznej dokładności.

5 Podobnych Artykułów

  1. 10 kontrowersyjnych filmów, które wywołały burzę w świecie kinematografii
  2. Angela bassett w negocjacjach z lucasfilm o nowej roli w Gwiezdne Wojny
  3. Break Point - zabawny nowy serial komediowy o tenisie z 2023 roku. Recenzja
  4. Sanctuary: Seiiki - jak wypada nowy serial fantasy z 2023 roku?
  5. Venom 3 - przewidywania fanów dotyczące złoczyńcy!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Sylwia Kowalska
Sylwia Kowalska

Witajcie w moim kolorowym świecie filmowych emocji! Jestem prawdziwą cinéphile, uwielbiam zanurzać się w krainach wyobraźni reżyserów, odkrywać nowe światy na ekranie. Na moim blogu podzielę się z Wami moimi niebanalnymi spostrzeżeniami o kinie, rzucając światło na subtelną grę aktorów i głębię fabuły. Przygotujcie się na uczucia, bo razem przemierzamy klisze i arthouse'owe klejnoty!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły