Światełko - jak wypada nowy serial obyczajowy z 2023 roku?

Światełko - jak wypada nowy serial obyczajowy z 2023 roku?
Autor Norbert Kamiński
Norbert Kamiński18.10.2023 | 6 min.

Serial Światełko od premiery wzbudza duże emocje i zainteresowanie widzów. Produkcja TVP łączy wątki obyczajowe z kryminalnymi, a intrygująca fabuła i charyzmatyczni bohaterowie sprawiają, że jest to jeden z najbardziej oczekiwanych seriali tego roku. Poniższy artykuł przybliży najważniejsze informacje na temat nowej produkcji - od fabuły, poprzez obsadę, opinie, oglądalność, aż po perspektywy na przyszłość.

Fabuła serialu Światełko

Akcja serialu osadzona jest we współczesnej Warszawie. Główną bohaterką jest prokurator Barbara Nowak (w tej roli Magdalena Boczarska), która po 10 latach pracy w Hadze wraca do kraju. Śledztwo w sprawie tajemniczych zaginięć sprowadza ją do rodzinnego Szczecina, gdzie odnajduje ciało swojej matki. Barbara postanawia na własną rękę rozwiązać zagadkę jej śmierci.

Wątek kryminalny splata się z osobistymi dramatami bohaterów. Barbara boryka się z traumą po stracie najbliższych. Jej mąż Piotr (Grzegorz Damięcki) ma romans z młodszą kobietą. Tymczasem ich adoptowana córka Zuza (Matylda Damięcka) popada w nałóg narkotykowy. Serial pokazuje także losy innych bohaterów - policjantów i prawników związanych ze sprawą.

Zaginięcia kobiet jako główny wątek fabularny

Kluczowym zagadnieniem fabuły są tajemnicze zniknięcia młodych kobiet ze Szczecina. Prokurator Barbara Nowak podejrzewa, że sprawa ma związek ze śmiercią jej matki sprzed lat. Bohaterka z determinacją próbuje połączyć fakty i rozwikłać zagadkę.

Dramaty osobiste głównych bohaterów

Serial pokazuje także prywatne życie głównych bohaterów. Barbara zmaga się z traumą po stracie najbliższych. Jej relacje z mężem i córką zupełnie się rozpadają. Widzowie obserwują dramatyczną walkę kobiety o utrzymanie rodziny.

Realia pracy organów ścigania

Istotnym elementem serialu są realistyczne sceny pokazujące pracę prokuratury i policji. Widzowie mogą poznać procedury śledztwa, przesłuchań, sekcji zwłok. Te wątki wprowadzają klimat kryminalny.

Obsada i twórcy serialu

Magdalena Boczarska w roli głównej

Główną rolę prokurator Barbary Nowak gra Magdalena Boczarska - popularna aktorka, znana m.in. z Na Wspólnej. Jej kreacja silnej, zdeterminowanej kobiety zyskała uznanie krytyków.

Grzegorz Damięcki i Matylda Damięcka w rolach męża i córki

Męża i córkę głównej bohaterki grają ojciec i córka - Grzegorz i Matylda Damięcka. Ich role pokazują rozpadające się relacje rodzinne Barbary.

Scenariusz i reżyseria Macieja Migasa

Autorem scenariusza serialu jest Maciej Migas, który pełni także funkcję reżysera. Jest on twórcą obyczajowych seriali TVP - m.in. Prawo Agaty, Belfera, Chyłki.


Czytaj więcej: 10 niesamowitych seriali kryminalnych dostępnych na platformach streamingowych

Opinie i recenzje serialu

Pozytywne recenzje podkreślające walory fabuły

Krytycy doceniają ciekawą, wielowątkową fabułę serialu, łączącą sensację z wątkami obyczajowymi. Chwalą intrygującą zagadkę kryminalną i dynamikę akcji. Podkreślają także klimatyczną scenerię serialu.

Głosy krytyczne dotyczące wątków pobocznych

Pojawiają się opinie, że niektóre wątki poboczne (np. romanse bohaterów) są zbędne i rozbijają główną oś fabuły. Niektórzy krytycy uważają też, że fabuła miejscami jest przewidywalna.

Widzowie chwalą grę aktorską i fabułę

Według widzów serial ma interesującą, wciągającą fabułę i świetną obsadę. Chwalą zwłaszcza aktorstwo Magdaleny Boczarskiej. Doceniają także klimatyczną scenerię i muzykę.

Popularność i oglądalność serialu

Światełko - jak wypada nowy serial obyczajowy z 2023 roku?

Wysoka oglądalność odcinków

Światełko od początku cieszy się dużą popularnością. Odcinki serialu przyciągają przed ekrany średnio ok. 2 mln widzów, co jest wysokim wynikiem.

Wyższa oglądalność niż inne seriale TVP

Pod względem oglądalności Światełko przewyższa konkurencyjne seriale TVP emitowane w tym samym czasie, takie jak Mecenas Porada czy Na sygnale.

Duże zainteresowanie w mediach społecznościowych

Serial jest szeroko komentowany w mediach społecznościowych - na forach i w grupach dyskusyjnych. Fani chętnie wymieniają się opiniami o fabule i bohaterach.

Serial a pierwowzór literacki

Wierność głównej osi fabularnej

Serial bazuje na motywach powieści Światełko Marii Nurowskiej i zachowuje wierność głównej osi fabularnej - śledztwa w sprawie zaginięć kobiet.

Serial rozwija wątki poboczne

Jednak scenarzyści rozwinęli wiele wątków pobocznych, które w powieści zarysowane były zdawkowo - np. dramaty rodzinne bohaterów czy romanse.

Opinie o zmianach w adaptacji

Część widzów uważa, że zabiegi scenarzystów wzbogaciły historię. Inni krytykują pewne zmiany za zbędne rozwinięcia.

Przyszłość i 2 sezon serialu

Kontynuacja poszukiwań bohaterki

Jeśli powstanie 2. sezon, prawdopodobnie pokaże dalsze losy Barbary i kontynuację jej śledztwa w sprawie tajemniczych zaginięć. Możliwe są nowe tropy i wątki.

TVP nie potwierdza oficjalnie kontynuacji

Na razie stacja TVP nie potwierdziła oficjalnie powstania 2. sezonu, jednak biorąc pod uwagę popularność serialu wydaje się to bardzo prawdopodobne.

Prognozy wskazują na wysoką oglądalność

Eksperci przewidują, że kolejny sezon spotka się z podobnym zainteresowaniem widzów, o ile twórcy zachowają wysoki poziom produkcji. Kontynuacja losów bohaterów ma szansę przyciągnąć wiernych fanów.

Podsumowanie

Serial Światełko to jedna z najbardziej oczekiwanych premier telewizyjnych 2023 roku. Intrygująca fabuła łącząca sensację kryminalną z wątkami obyczajowymi, świetna obsada i klimatyczna sceneria sprawiają, że produkcja TVP z miejsca zdobyła uznanie widzów i krytyków. Wysoka oglądalność daje nadzieję na kontynuację losów bohaterów w 2. sezonie, który z pewnością przyciągnąłby rzesze wiernych fanów. Światełko ma wszelkie atuty, by zostać serialowym hitem na długie miesiące.

Najczęstsze pytania

Serial bazuje na motywach powieści Światełko Marii Nurowskiej.

Główną bohaterkę, prokurator Barbarę Nowak, gra Magdalena Boczarska.

Akcja serialu osadzona jest głównie we współczesnej Warszawie i Szczecinie.

Póki co stacja TVP nie potwierdziła oficjalnie kontynuacji serialu, jednak wydaje się to bardzo prawdopodobne.

Serial od początku cieszy się dużą popularnością - odcinki ogląda średnio ok. 2 milionów widzów.

5 Podobnych Artykułów

  1. 10 kontrowersyjnych filmów, które wywołały burzę w świecie kinematografii
  2. Angela bassett w negocjacjach z lucasfilm o nowej roli w Gwiezdne Wojny
  3. Break Point - zabawny nowy serial komediowy o tenisie z 2023 roku. Recenzja
  4. Zabić Ból - recenzja nowego serialu sensacyjnego z 2023 roku
  5. Venom 3 - przewidywania fanów dotyczące złoczyńcy!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Norbert Kamiński
Norbert Kamiński

Witajcie na moim kinematycznym podróżowaniu przez ekrany! Jestem zapalonym filmofilem, oddającym się fascynacji magią montażu i narracji. Na moim blogu dzielę się nietuzinkowymi analizami, zagłębiając się w kontekst historyczny i estetyczny produkcji. Razem odkrywamy zakamarki kultowych dzieł i nowości, analizując technikę i przekaz. Czekajcie na filmowy szał, bo na ekranie każdy kadr skrywa świat emocji!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły