"Zabijanie na śniadanie" - krwawy debiut Quentina Tarantino

"Zabijanie na śniadanie" - krwawy debiut Quentina Tarantino
Autor Weronika Zielińska
Weronika Zielińska19.08.2023 | 6 min.

Debiutancki film Quentina Tarantino "Zabijanie na śniadanie" wstrząsnął światem kina niezależnego na początku lat 90. Obraz ten wprowadził nową jakość w sposobie kręcenia filmów, a także poruszał kontrowersyjne wątki przemocy i brutalności na ekranie. "Zabijanie na śniadanie" na stałe wpisało się w kanon kina niezależnego i zapoczątkowało niezwykłą karierę młodego reżysera.

"Zabijanie na śniadanie" - geneza filmu Quentina Tarantino

Quentin Tarantino pracował jako kelner i sprzedawca wideo, zanim został reżyserem. Pasjonował się filmami klasy B, zwłaszcza z gatunku exploitation. W początkach lat 90. napisał scenariusz "Zabijania na śniadanie", który spotkał się z dużym zainteresowaniem w Hollywood. Producent Lawrence Bender postanowił sfinansować projekt, którego budżet wyniósł zaledwie 1,2 miliona dolarów. Zdjęcia kręcono w Los Angeles w marcu 1993 roku. Film miał premierę na Festiwalu Filmowym w Sundance, gdzie zebrał entuzjastyczne recenzje.

Sam Tarantino określał "Zabijanie na śniadanie" jako hołd dla kina klasy B, które uwielbiał. Chciał stworzyć dzieło, które łączy w sobie elementy gangsterskiego kina, filmów karate oraz wątki zemsty. Reżyser celowo wprowadził do filmu dużą dozę brutalności i czarnego humoru. Efektem jest obraz przełamujący ówczesne konwencje filmowe.

Fabuła i opis bohaterów filmu "Zabijanie na śniadanie"

Akcja "Zabijania na śniadanie" rozgrywa się w Los Angeles. Głównymi bohaterami są dwaj płatni zabójcy - Vincent Vega (John Travolta) i Jules Winnfield (Samuel L. Jackson). Otrzymują oni zlecenie od szefa gangu Marsellusa Wallace'a (Ving Rhames), by odzyskać walizkę zawierającą tajemniczy przedmiot. W trakcie realizacji zadania natrafiają na liczne komplikacje.

Vincent Vega to opanowany i elegancki zabójca, lubiący filozoficzne dywagacje. Jules Winnfield to bezlitosny twardziel, który cytatami z Biblii uzasadnia swoje krwawe czyny. Obaj bohaterowie mają charakterystyczny styl bycia i mówienia, co czyni ich postacie niezwykle charyzmatycznymi.

Drugoplanowymi bohaterami są m.in. Mia Wallace (Uma Thurman), żona szefa gangu, u której bok Vincent spędza wieczór, a także zdesperowani złodzieje walizki - Ringo (Tim Roth) i Yolanda (Amanda Plummer). Kolejną ważną postacią jest Butch Coolidge (Bruce Willis), bokser, który nie wywiązał się z układu z gangsterem Marsellusem.

Styl i język filmu - cechy charakterystyczne

"Zabijanie na śniadanie" wyróżnia się oryginalną narracją - akcja nie jest przedstawiona chronologicznie. Film zaczyna się od sceny w barze z neonowym napisem "Jack Rabbit Slim's", w którym Vincent i Mia spędzają wieczór. Dopiero później pokazane są wcześniejsze wydarzenia z udziałem Vincenta i Julesa. Ta zabawa konwencją wprowadza ciekawy efekt dla widza.

Język bohaterów charakteryzuje się potocznym, ulicznym stylem. Gangsterzy posługują się wulgaryzmami, dowcipkują i prowadzą swobodne dialogi o popkulturze. Stanowi to świadome nawiązanie do stylu kina klasy B z lat 70., które cenił Tarantino.

Film zawiera liczne nawiązania do innych dzieł popkultury, m.in. scena torturowania policjanta nawiązuje do filmu "Rezerwuar psów". Pojawia się też wiele aluzji do filmów samurajskich i kina karate.

Brutalność i przemoc w filmie "Zabijanie na śniadanie"

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych aspektów "Zabijania na śniadanie" jest pokazana w filmie brutalność. Takie sceny jak zastrzelenie młodego chłopaka w samochodzie, czy torturowanie policjanta wypełnione są drastyczną, krwawą przemocą. Tarantino celowo nasycił film takimi scenami, by szokować i prowokować widza.

Przemoc w filmie ma też często humorystyczny wymiar, np. scena rozstrzeliwania chłopaka w samochodzie została zrealizowana w zwolnionym tempie z muzyką w tle, co potęguje komiczny efekt. Kontrowersyjne sceny przeplatają się ze zwykłymi rozmowami bohaterów na codzienne tematy, tworząc specyficzny klimat filmu.

Tarantino tłumaczył, że chciał w ten sposób oddać brutalność świata przestępczego. Świadomie epatował widza przemocą, by pokazać jej odrażającą naturę. Dla wielu jednak sceny te okazały się zbyt drastyczne i niepotrzebnie brutalne.

Kontrowersje wokół premiery filmu w USA

Mimo entuzjastycznego przyjęcia na festiwalu Sundance, "Zabijanie na śniadanie" wzbudziło wiele kontrowersji po premierze w USA w 1994 roku. Głosy krytyki pojawiły się zwłaszcza ze strony organizacji broniących moralności i przeciwników przemocy w mediach.

Zarzucano filmowi, że epatuje brutalnością i szerzy kult przemocy. Krytykowano też wulgaryzmy w dialogach, które według niektórych przekraczały normy dobrego smaku. Z drugiej strony pojawiały się opinie broniące filmu jako dzieła artystycznego i krytykującego przemoc.

Ostatecznie "Zabijanie na śniadanie" okazało się filmem kultowym i przełomowym dla kina niezależnego lat 90. Jednak na zawsze pozostało obrazem kontrowersyjnym, który wciąż dzieli widzów i krytyków.

Wpływ i znaczenie filmu "Zabijanie na śniadanie" dla kariery Quentina Tarantino

"Zabijanie na śniadanie" - krwawy debiut Quentina Tarantino

Mimo kontrowersji "Zabijanie na śniadanie" przyniosło Tarantino światową sławę i uznanie krytyków. Jego debiut z miejsca został uznany za arcydzieło kina niezależnego lat 90. Styl Tarantino, łączący elementy kina gatunkowego, czarny humor i postmodernistyczną narrację okazał się przełomem.

Sukces filmu otworzył przed Tarantino drzwi do wielkiej kariery w Hollywood. Kolejne jego filmy, takie jak "Pulp Fiction" czy "Kill Bill" utrwaliły jego pozycję jako reżysera kultowego. Do dziś jest uznawany za jednego z najbardziej wpływowych twórców współczesnego kina.

Debiutancki film Tarantino na zawsze odmienił oblicze kina niezależnego. Pokazał, że można z sukcesem łączyć elementy kina gatunkowego z nowatorską, postmodernistyczną narracją. Po "Zabijaniu na śniadanie" już nic nie było takie samo.

Podsumowanie

"Zabijanie na śniadanie" to przełomowy film w karierze Quentina Tarantino, który na zawsze zmienił oblicze kina niezależnego. Obraz ten, mimo kontrowersji wokół brutalności i wulgarnego języka, zapoczątkował zjawisko tzw. "tarantinowego stylu" - łączenia elementów kina gatunkowego z nowatorską narracją. Debiut reżysera przyniósł mu światową sławę i otworzył drogę do wielkiej kariery w Hollywood. Do dziś "Zabijanie na śniadanie" uznawane jest za kultowy film lat 90., który wywarł ogromny wpływ na późniejszych twórców.

Najczęstsze pytania

Główne kontrowersje dotyczyły brutalności i wulgarnego języka w filmie. Organizacje moralnościowe zarzucały Tarantino szerzenie kultu przemocy i epatowanie drastycznymi scenami.

Przede wszystkim połączenie konwencji kina gatunkowego, zwłaszcza gangsterskiego z nowatorską, postmodernistyczną narracją i czarnym humorem. Styl ten nazwano później "tarantinowskim".

Nie wiadomo, gdyż sam film nie pokazuje dalszych losów bohaterów. Dopiero w filmie "Pulp Fiction" pojawia się wątek Vincenta Vegii po wydarzeniach z "Zabijania na śniadanie".

Nie, "Zabijanie na śniadanie" pozostało filmem samodzielnym. Fabuła nie doczekała się bezpośredniej kontynuacji, choć styl Tarantino rozwinął się w jego późniejszych obrazach.

"Zabijanie na śniadanie" jest dostępne na DVD i Blu-Ray oraz na platformach VOD. W Polsce film emitowany jest czasami w telewizji. Można go również znaleźć nielegalnie w internecie.

5 Podobnych Artykułów

  1. 10 kontrowersyjnych filmów, które wywołały burzę w świecie kinematografii
  2. Angela bassett w negocjacjach z lucasfilm o nowej roli w Gwiezdne Wojny
  3. Break Point - zabawny nowy serial komediowy o tenisie z 2023 roku. Recenzja
  4. Sanctuary: Seiiki - jak wypada nowy serial fantasy z 2023 roku?
  5. Venom 3 - przewidywania fanów dotyczące złoczyńcy!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Weronika Zielińska
Weronika Zielińska

Kino to moja wielka miłość, tutaj znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł oraz moje osobiste spostrzeżenia na temat filmowej i telewizyjnej rozrywki. Dzielę się z Wami moimi emocjami i refleksjami na temat różnorodnych tytułów, od blockbusterów po niezależne produkcje. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły