"Tootsie" - kultowa komedia z Dustinem Hoffmanem

"Tootsie" - kultowa komedia z Dustinem Hoffmanem
Autor Weronika Zielińska
Weronika Zielińska23.08.2023 | 7 min.

Komedia "Tootsie" z 1982 roku to prawdziwy klasyk kina, który do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością i uznaniem widzów. Obraz w reżyserii Sydneya Pollacka opowiada historię utalentowanego, lecz trudnego w współpracy aktora Michaela Dorseya, który dla zdobycia angażu przebiera się za kobietę. W tej kultowej już roli Dustina Hoffmana wystąpiła plejada gwiazd tamtych lat, tworząc film pełen humoru, ciepła i refleksji nad show-biznesem. Dlaczego warto obejrzeć "Tootsie"?

Geneza powstania filmu "Tootsie"

Inspiracje i pomysł na film

Pomysł na film "Tootsie" zrodził się na początku lat 70. w głowie scenarzysty Dona McGuire'a, który chciał napisać historię o mężczyźnie przebierającym się za kobietę. Początkowo fabuła miała opowiadać o aktorze w średnim wieku, który dla kariery córki przyjmuje jej tożsamość aby zagrać w filmie. W miarę prac nad scenariuszem akcja została uwspółcześniona i skupiła się na samym bohaterze, zmagającym się z trudnościami w karierze i życiu osobistym.

Trudności w realizacji projektu

Pomimo interesującego scenariusza, przez lata żaden wytwórnia nie chciała podjąć się realizacji "Tootsie". Dopiero w 1979 roku zainteresował się nim Sydney Pollack i namówił Dustina Hoffmana do zagrania głównej roli. Jednak droga na plan filmowy wcale nie była prosta. Problemy finansowe, niechęć wytwórni do ryzykownego tematu i obsadzenie mężczyzny w roli kobiety sprawiły, że zdjęcia ruszyły dopiero w 1981.

Obsada i realizacja zdjęć

Ostatecznie zdjęcia do "Tootsie" kręcono od kwietnia do grudnia 1981 roku w Nowym Jorku. Do głównych ról oprócz Dustina Hoffmana zaangażowano m.in. Jessicę Lange, Tera Garr, Dabney'a Colemana i Charlesa Durninga. Aktorzy z entuzjazmem podchodzili do niecodziennego jak na tamte czasy pomysłu i wnieśli do swoich postaci wiele ciepła i humoru. Reżyser dbał o improwizację i swobodę na planie, by wydobyć z aktorów maksimum talentu.

Fabuła i najważniejsze wątki filmu

Główny bohater - aktor bez pracy

Główny bohater Michael Dorsey to utalentowany, lecz nieco arogancki aktor, który ma problemy ze znalezieniem angażu. Jego perfekcjonizm i trudny charakter powodują, że często wpada w konflikty i traci pracę. Kiedy zostaje zwolniony z kolejnej produkcji, postanawia zrobić wszystko, by znów zagrać.

Przebranie za kobietę i rola w operze mydlanej

Michael udaje się na casting do opery mydlanej "Southwest General" jako Dorothy Michaels - starsza, atrakcyjna kobieta. Dzięki przebraniu udaje mu się zdobyć rolę i zabłysnąć na planie. Jego bohaterka szybko staje się ulubienicą widzów. Jednak Michael musi nieustannie uważać, by nie zdemaskowano jego sekretu.

Zakochanie w współpracowniczce i konsekwencje

Na planie serialu Dorothy zaprzyjaźnia się z Julie, graną przez Jessicę Lange. Kiedy Julie zwierza się jej ze swoich problemów osobistych, Michael jako Dorothy zakochuje się w niej. Sytuacja staje się skomplikowana, gdy Julie umawia się na randkę z Michaelem-mężczyzną. Co z tego wyniknie?

Dustin Hoffman w roli Michaela Dorsey/Dorothy Michaels

Przygotowanie aktora do zagrania dwóch ról

Wcielenie się w postać kobiety było dla Dustina Hoffmana olbrzymim wyzwaniem aktorskim. Aktor schudł kilka kilogramów, pracował z trenerką dialectu, by opanować kobiecy głos i sposób poruszania się. Codziennie przez kilka godzin był charakteryzowany, by jak najbardziej przekonująco wyglądać jako kobieta.

Chwalona kreacja aktorska Dustina Hoffmana

Wysiłek się opłacił - kreacja Dustina Hoffmana jako Dorothy jest uznawana za jedną z najlepszych w jego karierze. Aktor brawurowo gra dwie zupełnie różne postacie, momentami prowadząc dialog samego ze sobą. Dzięki niemu Michael i Dorothy to bohaterowie z krwi i kości - zabawni, wzruszający i pełni ludzkich słabości.

Nagrody i nominacje za rolę w "Tootsie"

Za rolę w "Tootsie" Dustin Hoffman zdobył Złoty Glob dla najlepszego aktora w filmie komediowym. Był też nominowany do Oscara, jednak statuetkę odebrał wtedy Ben Kingsley za "Gandhiego". Mimo to kreacja Hoffmana na zawsze wpisała się do historii kina.

Postać Julie Nichols granej przez Jessicę Lange

"Tootsie" - kultowa komedia z Dustinem Hoffmanem

Rola zakochanej w Dorothy koleżanki z planu

Jessica Lange zagrała Julie Nichols, młodą i utalentowaną aktorkę, która pracuje razem z Dorothy w operze mydlanej. Między kobietami rodzi się bliska przyjaźń. Julie zwierza się Dorothy ze swoich problemów osobistych. Jest zakochana w Michaelu i umawia się z nim na randkę.

Chemia między bohaterami na ekranie

Lange i Hoffman stworzyli na ekranie parę pełną chemii i ciepła. Sceny, w których Julie otacza czułością Dorothy, a ta odwzajemnia jej uczucia, należą do najbardziej poruszających. Aktorzy grają tak, jakby ich bohaterowie naprawdę się w sobie zakochali.

Sukces Jessiki Lange po "Tootsie"

Rola w "Tootsie" była jedną z pierwszych większych kreacji filmowych Jessiki Lange. Za występ otrzymała swoją pierwszą nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Po tym sukcesie jej kariera nabrała rozpędu.

Odbiór i znaczenie filmu

Opinie krytyków po premierze obrazu

"Tootsie" zebrał po premierze entuzjastyczne recenzje od krytyków, którzy chwalili błyskotliwy scenariusz, reżyserię Sydneya Pollacka i aktorstwo Dustina Hoffmana. Komedia była określana mianem "najzabawniejszego filmu dekady", który inteligentnie bawi, wzrusza i skłania do refleksji.

Kasowy sukces produkcji

Film odniósł też duży sukces komercyjny, zarabiając ponad 177 milionów dolarów przy budżecie wynoszącym zaledwie 21 milionów. Był drugim najbardziej kasowym filmem 1982 roku, ustępując miejsca jedynie "E.T.".

Wpływ na kulturę i kariery aktorów

"Tootsie" na trwale zapisał się w historii kina, zyskując miano kultowej komedii. Pozytywnie wpłynął na kariery aktorów, a scena, w której Hoffman w sukni wieczorowej zdejmuje perukę, na zawsze weszła do kanonu kina.

Dlaczego warto obejrzeć "Tootsie"?

Ponadczasowy humor i satyra na show-biznes

Po latach od premiery "Tootsie" wciąż bawi i wzrusza, a jego inteligentny humor i trafne spojrzenie na świat show-biznesu nie straciły na aktualności. To komedia, która z mądrym dystansem przygląda się światu aktorów.

Świetne aktorstwo i chemia na ekranie

Ogromnym atutem filmu jest genialna gra Dustina Hoffmana i Jessiki Lange, którzy stworzyli zapadającą w pamięć parę pełną ciepła i humoru. Ich aktorstwo sprawia, że postacie żyją własnym życiem.

Kultowy obraz komedii lat 80.

"Tootsie" to bez wątpienia jeden z najważniejszych i najzabawniejszych filmów lat 80. Jego popularność nie słabnie, a kolejne pokolenia widzów nadal odkrywają ten kultowy obraz na nowo.

Podsumowanie

Komedia "Tootsie" to prawdziwa perła kina lat 80., która do dziś rozśmiesza i wzrusza widzów na całym świecie. Film Sydneya Pollacka opowiada zabawną, ale i pełną ciepła historię utalentowanego aktora, który dla roli w operze mydlanej przebiera się za kobietę. Genialna kreacja Dustina Hoffmana, który brawurowo gra dwie zupełnie różne postacie, chemia na ekranie z Jessicą Lange i inteligentny scenariusz sprawiają, że jest to kultowy obraz, który warto znać. "Tootsie" to komedia z mądrym przesłaniem, której ponadczasowy humor, ciepło i refleksja nad światem show-biznesu wciąż trafiają do widzów.

Najczęstsze pytania

Reżyserem filmu jest Sydney Pollack, który stworzył wiele znakomitych obrazów, m.in. "Trzy dni Kondora".

Główne role zagrali Dustin Hoffman jako Michael Dorsey i Dorothy Michaels, Jessica Lange jako Julie Nichols oraz Teri Garr, Dabney Coleman i Charles Durning.

Aktor wcielił się w postać Dorothy, by pokazać, jak jego bohater, mający trudności w karierze, dla roli przebiera się za kobietę.

Film był nominowany do 10 Oscarów, zdobywając statuetkę dla Jessiki Lange. Dustin Hoffman otrzymał za rolę Złoty Glob.

Obecnie "Tootsie" jest dostępny m.in. na DVD oraz na platformach streamingowych Netflix i HBO Max z polskim lektorem lub napisami.

5 Podobnych Artykułów

  1. 10 kontrowersyjnych filmów, które wywołały burzę w świecie kinematografii
  2. Angela bassett w negocjacjach z lucasfilm o nowej roli w Gwiezdne Wojny
  3. Break Point - zabawny nowy serial komediowy o tenisie z 2023 roku. Recenzja
  4. Sanctuary: Seiiki - jak wypada nowy serial fantasy z 2023 roku?
  5. Venom 3 - przewidywania fanów dotyczące złoczyńcy!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Weronika Zielińska
Weronika Zielińska

Kino to moja wielka miłość, tutaj znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł oraz moje osobiste spostrzeżenia na temat filmowej i telewizyjnej rozrywki. Dzielę się z Wami moimi emocjami i refleksjami na temat różnorodnych tytułów, od blockbusterów po niezależne produkcje. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły