Sezony serialu The Crown: na czym się skupiają wydarzenia? Krótki opis każdego z nich

Sezony serialu The Crown: na czym się skupiają wydarzenia? Krótki opis każdego z nich
Autor Norbert Kamiński
Norbert Kamiński26.12.2023 | 9 min.

Serial "The Crown" opowiada o losach brytyjskiej rodziny królewskiej od 1947 roku, kiedy księżniczka Elżbieta poślubiła księcia Filipa. Każdy sezon skupia się na innym okresie panowania królowej Elżbiety II, pokazując najważniejsze wydarzenia z jej życia oraz życia najbliższej rodziny. W artykule znajdziesz krótkie podsumowania fabuły poszczególnych sezonów od pierwszego do szóstego, dzięki czemu dowiesz się, na czym skupiały się kolejne serie popularnego serialu Netflixa.

Sezony 1-2 The Crown (1947-1964)

Pierwsze dwa sezony serialu The Crown skupiają się na okresie 1947-1964, czyli od ślubu księżniczki Elżbiety z księciem Filipem do koronacji Elżbiety II na królową Wielkiej Brytanii. Poznajemy historię młodej pary królewskiej, która musi odnaleźć się w nowej roli, a także stawić czoła wyzwaniom związanym z objęciem tronu.

Serial pokazuje relację Elżbiety i Filipa, którzy mimo różnic starają się stworzyć udane małżeństwo. Nie brakuje jednak kryzysów, spowodowanych m.in. długą nieobecnością Filipa, podróżującego po świecie w marynarce wojennej. Elżbieta zmaga się również z ciążą i macierzyństwem oraz coraz większymi obowiązkami, gdy jej ojciec zapada na zdrowiu.

Kolejne sezony ukazują także losy Małgorzaty, buntowniczej siostry Elżbiety, której życie uczuciowe jest wyjątkowo burzliwe. Małgorzata zakochuje się w rozwiedzionym starszym mężczyźnie, Peterem Townsendem, co wywołuje skandal i konflikt z rodziną królewską.

Koronacja Elżbiety II

Ważnym wydarzeniem jest śmierć króla Jerzego VI, po której Elizabeth zostaje królową Wielkiej Brytanii jako Elżbieta II. Mimo początkowych obaw, młoda królowa odnajduje się w nowej roli. Serial pokazuje przygotowania do historycznej koronacji, która odbyła się 2 czerwca 1953 r. w Opactwie Westminsterskim.

Uroczystość zgromadziła tłumy poddanych i dała początek nowej erze w dziejach brytyjskiej monarchii. Koronacja zakończyła się bankietem i balami, ukazując 25-letnią wówczas Elżbietę jako pełnoprawną władczynię Zjednoczonego Królestwa.

Sezony 3 The Crown (1964-1977)

Trzeci sezon serialu The Crown koncentruje się na latach 1964-1977. Jest to burzliwy okres dla monarchii brytyjskiej, związany z coraz silniejszym ruchem kontestującym archaiczną instytucję królewską rodziny. Pojawiają się skandale obyczajowe z udziałem członków rodziny królewskiej, które podważają autorytet Korony.

Elżbieta II stara się zmodernizować wizerunek monarchii, jednocześnie broniąc jej tradycyjnych wartości. Jej małżeństwo z Filipem przechodzi kryzys - książę coraz intensywniej angażuje się w podróże i działalność charytatywną.

Coraz większą rolę odgrywają dzieci Elżbiety i Filipa, zwłaszcza następca tronu, książę Karol. Jego nieudane małżeństwo z lady Dianą Spencer i romans z Camillą Parker Bowles zapoczątkowują konflikt, który zaważy na losach monarchii w kolejnej dekadzie.

Kryzys związku Karola i Diany

Trzeci sezon kończy się ślubem księcia Karola z młodziutką, nieśmiałą Dianą. Ich związek od początku napotyka problemy, gdyż serce Karola nadal należy do Camilli. Diana czuje się niekochana i osamotniona, a jej problemy z bulimią i depresją pogłębiają się.

Z czasem między małżonkami dochodzi do coraz większych napięć. Tymczasem rodzi się upragniony następca tronu, książę William, a później jego brat Harry. Jednak małżeństwo Karola i Diany przeżywa coraz większy kryzys.

Czytaj więcej: "Gwiezdne wojny" - jak George Lucas stworzył uniwersum?

Sezon 4 The Crown - Margaret Thatcher

Czwarty sezon serialu The Crown rozgrywa się w latach 80. i skupia na relacji królowej Elżbiety II z pierwszą kobietą premierem Wielkiej Brytanii, Margaret Thatcher. Charyzmatyczna polityk o silnych poglądach zmienia krajobraz polityczny kraju, wprowadzając kontrowersyjne reformy gospodarcze.

Monarchini musi znaleźć sposób na współpracę z Żelazną Damą, której metody rządzenia są zgoła odmienne. Thatcher ignoruje rady i sugestie królowej, unikając tradycyjnych, cotygodniowych audiencji z monarchinią.

Elżbieta z niepokojem obserwuje także coraz większe pogłębiające się problemy swojego syna, księcia Karola z żoną Dianą. Tymczasem na scenie pojawia się również młodszy syn królowej, książę Andrzej, którego losy potoczą się w kontrowersyjnym kierunku.

Narastający konflikt Karola i Diany

Czwarty sezon kończy się eskalacją konfliktu między księciem Karolem a księżną Dianą. Małżonkowie coraz częściej pojawiają się osobno na oficjalnych eventach. Karol wdaje się w publiczny romans z Camillą Parker-Bowles, nie kryjąc swojego uczucia do kochanki.

Tymczasem Diana zyskuje ogromną popularność wśród Brytyjczyków, przyćmiewając resztę rodziny królewskiej. Jej los będzie jednym z głównych wątków w piątym sezonie serialu.

Sezon 5 The Crown - rozwód Karola i Diany

Sezony serialu The Crown: na czym się skupiają wydarzenia? Krótki opis każdego z nich

Piąty sezon The Crown skupia się na burzliwej dekadzie lat 90. i rozpadzie małżeństwa następcy tronu, Karola z Dianą. Po latach napięć i nieporozumień para decyduje się na separację, a w 1996 roku sfinalizowany zostaje ich głośny rozwód.

Charles coraz śmielej afiszuje się ze swoją wieloletnią kochanką, Camillą Parker-Bowles. Z kolei popularność Diany wciąż rośnie, czyniąc z niej nieformalną księżnę serc poddanych. Królowa stara się załagodzić konflikt wizerunkowy, prosząc Karola i Dianę o niepranie brudów w prasie.

Tymczasem brytyjska rodzina królewska przeżywa kolejne skandale. Ujawnione zostają mroczne sekrety księcia Andrzeja, a na dworze wybucha pożar, który poważnie uszkadza zamek Windsor.

Śmierć księżnej Diany

31 sierpnia 1997 roku, kilka miesięcy po sfinalizowaniu rozwodu z księciem Karolem, Dianie ulega tragicznemu wypadkowi w paryskim tunelu. Cały świat pogrąża się w żałobie po stracie niezwykle popularnej księżnej Walii.

Opinia publiczna obarcza winą za śmierć Diany rodzinę królewską, która początkowo zachowuje nadmierny dystans. Monarchia brytyjska przeżywa poważny kryzys wizerunkowy. Dopiero publiczne wystąpienie Elżbiety II i hołd złożony zmarłej księżnej ratują reputację Korony.

Sezon 6 The Crown - śmierć księżnej Diany

Szósty, finałowy sezon serialu The Crown koncentruje się na wydarzeniach z przełomu XX i XXI wieku, w tym ostatnich latach panowania królowej Elżbiety II. Po burzliwej dekadzie lat 90. monarchia stopniowo regeneruje swój wizerunek, choć wciąż boryka się z licznymi problemami.

Na pierwszy plan wychodzi książę William, który przejmuje coraz więcej obowiązków i przygotowuje się do objęcia tronu. Towarzyszy mu żona Kate Middleton, nowa gwiazda brytyjskiej sceny celebryckiej. Związek Williama i Kate, w przeciwieństwie do nieudanego małżeństwa rodziców, napawa optymizmem co do przyszłości monarchii.

Tymczasem królowa Elżbieta II, choć wciąż aktywnie wypełniająca swoje obowiązki głowy państwa, myśli już o sukcesji. Zdaje sobie sprawę, że jej panowanie zbliża się ku końcowi po ponad 70 latach.

Objęcie tronu przez Karola III

8 września 2022 roku 96-letnia Elżbieta II umiera, kończąc najdłuższe panowanie monarchi brytyjskiego w historii. Na tron wstępuje jej najstarszy syn jako Karol III, z Camillą u boku jako królową małżonką.

Szósty sezon kończy się uroczystym pogrzebem królowej Elżbiety II i zaprzysiężeniem nowego monarchy. Karol III staje przed trudnym zadaniem umocnienia brytyjskiej monarchii w niepewnych czasach, będąc już w podeszłym wieku.

Zakończenie serialu The Crown

Ostatni, szósty sezon The Crown kończy historię brytyjskiej rodziny królewskiej od momentu ślubu młodej Elżbiety i Filipa w 1947 roku do końca ery Elżbiety II w 2022 roku.

Serial pokazuje wzloty i upadki monarchii na przestrzeni prawie 80 lat, ukazując kulisy życia członków rodziny królewskiej. Produkcja Netfliksa zdobyła uznanie krytyków i widzów na całym świecie za wnikliwą analizę instytucji Korony Brytyjskiej.

Twórcy zapowiedzieli, że szósty sezon definitywnie kończy historię serialu. Być może jednak w przyszłości doczekamy się produkcji ukazujących losy monarchii brytyjskiej pod rządami Karola III i jego syna, króla Wilhelma.

Podsumowanie

Serial „The Crown” to fascynująca opowieść o losach brytyjskiej rodziny królewskiej na przestrzeni dekad. Poznajemy w nim kulisy życia monarchii: jej blaski, cienie i codzienne dramaty ukryte za murami pałaców. Przeżywamy wraz z bohaterami ich miłości, nienawiści, radości i smutki. Choć nie znamy tych ludzi osobiście, to nie sposób nie współczuć im w chwilach upadku.

Twórcy serialu wnikliwie odtwarzają historyczne wydarzenia, ale też podejmują pewną artystyczną interpretację. Dzięki temu całość jest niezwykle wciągająca. Nawet osoby nieinteresujące się zwykle monarchią dają się porwać tej niezwykłej opowieści o władzy, splendorze i ludzkich dramaturgiach.

„The Crown” to produkcja, którą po prostu trzeba zobaczyć. Superlatywy od krytyków i widzów mówią same za siebie. A piękne zdjęcia, świetna gra aktorska i wysmakowana scenografia tylko potęgują jej atuty. To pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika dobrych seriali i brytyjskiej historii.

Ostatni, szósty sezon kończy opowieść o Elżbiecie II i jej epoce. Być może jednak twórcy postanowią kontynuować produkcję, tym razem już o losach Karola III i jego syna, nowego następcy tronu. W erze ciągłych kontynuacji i spin-offów wszystko jest możliwe. I byłaby to z pewnością dobra wiadomość dla milionów fanów na całym świecie.

5 Podobnych Artykułów

  1. 10 kontrowersyjnych filmów, które wywołały burzę w świecie kinematografii
  2. Angela bassett w negocjacjach z lucasfilm o nowej roli w Gwiezdne Wojny
  3. McGregor Forever - ciekawy nowy serial dokumentalny z 2023 roku. Recenzja
  4. Zabić Ból - recenzja nowego serialu sensacyjnego z 2023 roku
  5. Venom 3 - przewidywania fanów dotyczące złoczyńcy!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Norbert Kamiński
Norbert Kamiński

Witajcie na moim kinematycznym podróżowaniu przez ekrany! Jestem zapalonym filmofilem, oddającym się fascynacji magią montażu i narracji. Na moim blogu dzielę się nietuzinkowymi analizami, zagłębiając się w kontekst historyczny i estetyczny produkcji. Razem odkrywamy zakamarki kultowych dzieł i nowości, analizując technikę i przekaz. Czekajcie na filmowy szał, bo na ekranie każdy kadr skrywa świat emocji!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły