"Rambo" - jak Sylvester Stallone stworzył machowego bohatera?

"Rambo" - jak Sylvester Stallone stworzył machowego bohatera?
Autor Weronika Zielińska
Weronika Zielińska20 sierpnia 2023 | 9 min

Film "Rambo" z 1982 roku na zawsze odmienił oblicze kina akcji i zapoczątkował narodziny nowego gatunku - kina machismo. Postać Johna Rambo, weterana wojny w Wietnamie i zagubionego weterana, stała się ikoną popkultury lat 80. i wywarła ogromny wpływ na kinematografię tamtych czasów. Cały fenomen tej produkcji zawdzięczamy przede wszystkim Sylvesterowi Stallone'owi, który nie tylko wcielił się w główną rolę, ale również wyreżyserował film i napisał do niego scenariusz.

Geneza pomysłu na postać Rambo i osobiste inspiracje Sylvestera Stallone'a

Pomysł na film zrodził się w głowie Stallone'a po przeczytaniu powieści "Pierwsza krew" Davida Morrella z 1972 roku. Książka opowiadała o weteranie wojny w Wietnamie, który staje się obiektem nękania ze strony lokalnej policji. Sylvester dostrzegł w tej historii ogromny potencjał. Sam miał za sobą trudne doświadczenia związane z ubóstwem i wychowaniem się w patologicznym środowisku. Chciał stworzyć bohatera, z którym będą mogli utożsamiać się wykluczeni i pokrzywdzeni. Inspiracją byli dla niego także prawdziwi weterani wojenni, których trauma i problemy ze znalezieniem się w normalnym życiu pozostawały niezauważone.

Inspiracje sylwetkami weteranów z Wietnamu

Stallone chciał zwrócić uwagę na dramatyczną sytuację weteranów wojennych, którzy po powrocie do kraju czuli się niezrozumiani i odrzuceni przez społeczeństwo. Poprzez postać Rambo pragnął ukazać ich traumę, gniew i poczucie alienacji. Rozmawiał z wieloma byłymi żołnierzami i zgłębiał ich problemy. To pozwoliło mu nadać bohaterowi autentyczności i głębi.

Wpływ trudnego dzieciństwa Stallone'a

Aktor czerpał także z własnych doświadczeń. Jego ojciec był tyranem i nadużywał przemocy wobec rodziny. Matka zaś cierpiała na choroby serca i nie była w stanie dać synowi odpowiedniego wsparcia. Stallone wiele w życiu przeszedł i często czuł się niezrozumiany. Chciał oddać ten ból poprzez postać Rambo.

Narodziny scenariusza i walka o realizację filmu

Przekształcenie powieści w scenariusz filmowy zajęło Stallone'owi kilka tygodni intensywnej pracy. Od początku wiedział, że sam chce wcielić się w główną rolę. Niestety żaden reżyser nie był nim zainteresowany. W końcu Sylvester postanowił sam wyreżyserować obraz, choć nie miał doświadczenia. Największym wyzwaniem było jednak znalezienie wytwórni filmowej, która zgodziłaby się sfinansować produkcję.

Poszukiwanie reżysera i odrzucenie scenariusza

Stallone próbował zainteresować scenariuszem znanych wówczas reżyserów, jednak wszyscy odrzucali go, uznając, że aktor nie ma odpowiedniej aparycji na głównego bohatera. Nikt nie wierzył też, że ktoś taki jak on może wyreżyserować dobry film akcji. Sylvester nie załamał się jednak i postanowił wziąć sprawy w swoje ręce.

Problemy ze znalezieniem wytwórni filmowej

Znalezienie wytwórni, która zaryzykowałaby realizację tego projektu graniczyło z cudem. Większość studiów filmowych odrzucała scenariusz jako zbyt kontrowersyjny i brutalny. Dopiero niewielka firma Carolco zdecydowała się podjąć ryzyko. Dała Stallone'owi skromny budżet w wysokości 14 milionów dolarów.

Objęcie funkcji reżysera i producenta

Pomimo braku doświadczenia, Stallone zdecydował się sam wyreżyserować obraz, aby móc zachować pełną kontrolę nad wymową filmu. Dodatkowo założył własną wytwórnię, by sprawować pieczę również nad produkcją. Było to bardzo odważne, jak na debiutanta w Hollywood.

Tworzenie wyglądu i charakteru Johna Rambo

Kluczowe dla powodzenia filmu było stworzenie charyzmatycznego i zapadającego w pamięć bohatera. Stallone bardzo dbał o każdy szczegół wizerunku Rambo. Poprzez specjalną dietę i treningi fizyczne uzyskał imponującą muskulaturę. Pracował też nad mimiką i gestykulacją postaci. Chciał oddać jej wewnętrzny ból i cierpienie.

Charakterystyczny wygląd i strój

Rambo można było rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Charakteryzowały go długie, poczochrane włosy, bandana na czole i umięśnione ciało. Nosił zwykle ciasny podkoszulek, spodnie moro z wieloma kieszeniami i wysokie buty wojskowe. Ten strój podkreślał jego muskulaturę i żołnierską przeszłość.

Ekspresyjna, zmęczona twarz

Stallone zadbał, by twarz Rambo emanowała bólem i znużeniem. Poprzez charakterystyczny, ciężki wzrok i zmarszczki między brwiami oddawał traumę bohatera. Rzadko się uśmiechał, zwykle miał ponury lub gniewny wyraz twarzy. To sprawiało, że widzowie utożsamiali się z jego cierpieniem.

Wyrzeźbione ciało jak u kulturysty

Aktor poddał się specjalnej diecie i intensywnym treningom, by zbudować imponującą muskulaturę. Ćwiczył po kilka godzin dziennie, by osiągnąć efekt hipermasywnego ciała. Dzięki temu Rambo emanował siłą i dawał wrażenie niezwyciężonego wojownika.

Realizacja zdjęć i kreowanie wizerunku twardziela

"Rambo" - jak Sylvester Stallone stworzył machowego bohatera?

Zdjęcia do filmu były bardzo wymagające, zwłaszcza sceny walki w dżungli. Stallone nalegał, by jak najwierniej oddać realia wojny w Wietnamie. Aktor osobiście wykonywał większość niebezpiecznych scen kaskaderskich. Chciał też, by jego ciało jak najlepiej prezentowało się na ekranie.

Zdjęcia w realistycznych plenerach

Dużą część materiału nakręcono w dzikich lasach i bagnach. Stallone zależało na jak największym realizmie otoczenia, by oddać klimat wojny w azjatyckiej dżungli. Aktor nalegał też, by zdjęcia powstawały chronologicznie, co wzmagało efekt zmęczenia i wyczerpania jego bohatera.

Niebezpieczne sceny kaskaderskie

Sylvester upierał się, by sam wykonywać większość tricków. Zjeżdżał na linie z wysokich urwisk, rzucał się do rwącej rzeki, walczył w błocie. Dzięki temu sceny walki i pościgów zyskały na autentyczności i dynamice. Aktor doznał przy tym wielu kontuzji i urazów.

Eksponowanie muskulatury

Stallone nalegał, by jak najczęściej filmować go w rozbieranych scenach lub ciasnych koszulkach. Chciał, aby jego imponująca muskulatura była dobrze widoczna i podkreślała siłę bohatera. Dbał też o odpowiednie oświetlenie, by jak najlepiej uwypuklić jego wyrzeźbione ciało.

Odbiór filmu i narodziny ikony popkultury

"Rambo" odniósł ogromny sukces kasowy, zarabiając ponad 125 milionów dolarów. Opinie krytyków były jednak podzielone. Jedni chwalili wymowę filmu, inni oskarżali go o gloryfikację przemocy. Bez wątpienia produkcja ta na zawsze wpisała się do kanonu kina lat 80. i zdefiniowała nowy gatunek filmów akcji.

Kontrowersje wokół scen przemocy

Wielu recenzentów zarzucało filmowi zbytnie okrucieństwo i ukazywanie drastycznych scen bójek i tortur. Twierdzili, że przekracza granice dobrego smaku i gloryfikuje przemoc. Inni bronili go, wskazując na antywojenną i pacyfistyczną wymowę produkcji. Spory na ten temat trwają do dziś.

Bohater kultowy i narodziny nowego gatunku

Mimo kontrowersji Rambo błyskawicznie stał się ikoną popkultury, a jego charakterystyczny wizerunek był wszędobylski. Film zdefiniował gatunek kina machismo, który dominował przez całe lata 80. Sylwetka umięśnionego, nieustraszonego bohatera była wszędzie kopiowana.

Wpływ na modę i gusty widzów

Popularność Rambo zmieniła preferencje widzów, którzy zaczęli oczekiwać od aktorów muskularnych sylwetek. Modne stały się też wojskowe ubrania, bandany i fryzury à la Rambo. Bohater na trwale wpisał się do kanonu popkultury lat 80.

Kontynuacje przygód Rambo i trwałość mitu

Pierwsza część "Rambo" zyskała aż trzy sequeli w latach 80. i 90., które utrwaliły pozycję tego bohatera. Choć kolejne filmy nie dorównały oryginałowi, to przyczyniły się do nieśmiertelności postaci. Nawet po latach John Rambo pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon kina akcji.

Kolejne części w latach 80. i ich sukces

Już w 1985 roku powstała kontynuacja "Rambo: Pierwsza krew część II", a w 1988 kolejna odsłona "Rambo III". Choć krytycy oceniali je gorzej, to i tak przyciągnęły do kin miliony widzów, przynosząc ogromne zyski.

Rambo 4 i powrót postaci po latach

W 2008 roku, po 20 latach przerwy, Stallone wskrzesił postać w filmie "John Rambo". Produkcja nawiązywała do pierwszej części, pokazując tytułowego bohatera po latach. Film odniósł sukces, dowodząc ponadczasowości mitu.

Trwały wpływ na kulturę masową

Mimo upływu dekad John Rambo wciąż pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci kina akcji. Jego charakterystyczny wizerunek jest nieustannie przywoływany i parodiowany. Sylwetka muskularnego, nieustraszonego "twardziela" na zawsze zmieniła

Podsumowanie fenomenu Rambo

Postać Johna Rambo odmieniła oblicze kina akcji i na zawsze wpisała się do kanonu popkultury. Ten prosty, lecz charyzmatyczny bohater uosabiał traumę weteranów wojennych i stał się wyrazicielem ich gniewu oraz frustracji. Dzięki wizji i determinacji Sylvestera Stallone'a powstał film, który zdefiniował nowy gatunek i styl, kształtując gusta widzów na całe dekady. Co ważne, przesłanie tej produkcji pozostaje ponadczasowe. Pokazuje ona, że nawet ktoś pozornie prosty i wyalienowany może stać się niezwyciężonym bohaterem i ikoną dla milionów ludzi na całym świecie.

Najczęstsze pytania

Pomysł zaczerpnięto z powieści "Pierwsza krew" Davida Morrella. Sylvester Stallone dostrzegł w tej historii potencjał na film akcji i postanowił napisać scenariusz.

Prosta, lecz charyzmatyczna postać Johna Rambo trafiła w gusta widzów i odpowiadała duchowi czasów. Ludzie utożsamiali się z jego alienacją i gniewem. Pokochali też jego charakterystyczny, machowy wizerunek.

Recenzenci mieli mieszane uczucia. Jedni chwalili wymowę, inni zarzucali filmowi nadmierne okrucieństwo i gloryfikację przemocy. Nie zmieniło to jednak jego popularności.

Do tej pory powstały 4 filmy z Johnem Rambo w roli głównej. Oprócz pierwszej części z 1982 roku, były to sequele z 1985, 1988 i 2008 roku.

Uniwersalne przesłanie oraz charyzmatyczna, prosta lecz poruszająca postać sprawiły, że John Rambo na zawsze wpisał się do kanonu kina i kultury masowej. Jest ponadczasową ikoną popkultury.

5 Podobnych Artykułów

  1. 10 kontrowersyjnych filmów, które wywołały burzę w świecie kinematografii
  2. Angela bassett w negocjacjach z lucasfilm o nowej roli w Gwiezdne Wojny
  3. Break Point - zabawny nowy serial komediowy o tenisie z 2023 roku. Recenzja
  4. Sanctuary: Seiiki - jak wypada nowy serial fantasy z 2023 roku?
  5. Venom 3 - przewidywania fanów dotyczące złoczyńcy!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Weronika Zielińska
Weronika Zielińska

Kino to moja wielka miłość, tutaj znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł oraz moje osobiste spostrzeżenia na temat filmowej i telewizyjnej rozrywki. Dzielę się z Wami moimi emocjami i refleksjami na temat różnorodnych tytułów, od blockbusterów po niezależne produkcje. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły