"Podziemny krąg" - najlepsza rola Brada Pitta?

"Podziemny krąg" - najlepsza rola Brada Pitta?
Autor Weronika Zielińska
Weronika Zielińska27.08.2023 | 8 min.

Film "Podziemny krąg" z 1999 roku przeszedł do historii kina jako jedno z najważniejszych i najbardziej wpływowych dzieł końca XX wieku. Kultowa rola Tylera Durdena, zagrana przez Brada Pitta, była przełomowym momentem w jego karierze i na trwałe wpisała się do kanonu najlepszych kreacji aktorskich w historii. Jak doszło do powstania tego arcydzieła z udziałem gwiazdora, który wówczas dopiero zdobywał status hollywoodzkiej elity? Przeanalizujmy drogę Brada Pitta do roli Tylera Durdena oraz wpływ filmu na popkulturę.

Kariera Brada Pitta przed filmem

Wczesne role aktorskie Brada Pitta

Brad Pitt urodził się w 1963 roku w Shawnee w stanie Oklahoma. Po ukończeniu Uniwersytetu Missouri, w którym studiował dziennikarstwo i reklamę, wyjechał do Los Angeles, by rozpocząć karierę aktorską. Na początku lat 90. zaczął gościnnie pojawiać się w serialach telewizyjnych takich jak "Dallas", "21 Jump Street" czy "Growing Pains".

Jego ekranowym debiutem była niewielka rola w komedii "Mroczne cienie" z 1987 roku. Przełomem okazał się thriller "Thelma i Louise" z 1991 roku, gdzie wcielił się w postać uwodzicielskiego autostopowicza. Rola ta zwróciła na niego uwagę i otworzyła mu drzwi do dalszej kariery.

Praca w telewizji i mało znane produkcje kinowe

W pierwszej połowie lat 90. Brad Pitt pojawiał się głównie w produkcjach telewizyjnych. Zagrał między innymi w dwóch odcinkach serialu "Opowieści z krypty" oraz w filmie telewizyjnym "Cool World".

Jego pierwszą główną rolą kinową był występ w dramacie "Johnny Suede" z 1991 roku. Rok później zagrał niewielką rolę w filmie "Prawdziwy romans", a także wystąpił u boku Catherine Deneuve w "Wbrew regułom". Te wczesne role filmowe nie przyniosły mu jednak większego rozgłosu.

Brad Pitt jako symbol seksu lat 90.

Przełomem okazał się rok 1994, kiedy Brad Pitt zagrał postać wampira Louisa w filmie "Wywiad z wampirem". Jego udział w produkcji obok gwiazd takich jak Tom Cruise czy Antonio Banderas sprawił, że z dnia na dzień stał się rozpoznawalny na całym świecie.

W tym samym roku wystąpił u boku Anthony'ego Hopkinsa i Julia Roberts w romantycznym dramacie "Legenda", dzięki któremu utrwalił swój wizerunek symbolu seksu i obiektu westchnień fanek na całym świecie. Stał się jedną z największych gwiazd kina lat 90.

Geneza powstania filmu "Podziemny krąg"

Autor książki Chuck Palahniuk i jego twórczość

Pierwowzorem filmu była powieść "Podziemny krąg" autorstwa Chucka Palahniuka z 1996 roku. Palahniuk jest amerykańskim pisarzem, twórcą mrocznych i kontrowersyjnych opowiadań. Jego najsłynniejszą książką pozostaje właśnie "Podziemny krąg".

Akcja powieści rozgrywa się współcześnie i skupia się na mężczyźnie, który cierpi na bezsenność. Zostaje wciągnięty do tytułowego podziemnego kręgu, gdzie mężczyźni spotykają się na nielegalnych walkach.

Scenariusz filmu napisany przez Jima Uhlsa

Scenariusz do filmu powstał w oparciu o powieść Palahniuka, ale wprowadzał pewne zmiany w stosunku do książki. Autorem adaptacji był Jim Uhls, który zostawił wiele charakterystycznych motywów, ale też uprościł i zmodyfikował fabułę.

Uhls pracował nad scenariuszem przez blisko 2 lata. Starał się zachować mroczny i surrealistyczny charakter powieści, ale też uczynić historię bardziej uniwersalną i łatwiejszą w odbiorze dla widza.

Obsada filmu z Bradem Pittem w roli głównej

Główną rolę Tylera Durdena powierzono właśnie Bradowi Pittowi, który w 1999 roku był już uznanym aktorem. Jego ekranowym partnerem został Edward Norton, wcielający się w narratora opowieści. U ich boku pojawili się m.in. Helena Bonham Carter, Meat Loaf czy Jared Leto.

Brad Pitt i Edward Norton świetnie ze sobą współpracowali na planie, tworząc wyraziste i zapadające w pamięć postacie dwóch mężczyzn łączących dziwną więź.

Fabuła i tematyka filmu "Podziemny krąg"

Tyler Durden i kluby bijatyk

"Podziemny krąg" opowiada historię młodego, bezimiennego mężczyzny, narratora całej opowieści (granego przez Edwareda Nortona) , który cierpi na bezsenność. Poznaje on charyzmatycznego producenta mydła Tylera Durdena (Brad Pitt).

Razem zakładają klub bijatyk, w którym mężczyźni spotykają się na nielegalnych pojedynkach. Stopniowo ich działalność przeradza się w zorganizowaną grupę walczącą z konsumpcjonizmem i dużymi korporacjami.

Krytyka konsumpcjonizmu i korporacji

Jednym z głównych motywów filmu jest krytyka współczesnego konsumpcjonizmu, nadmiaru dóbr materialnych i korporacyjnej kontroli. Bohaterowie buntują się przeciw presji reklam i fałszywym ideałom szczęścia serwowanym przez media.

Zakładają projekt mający na celu obalenie tego systemu przez akty wandalizmu i sabotaże dużych korporacji. Jest to symboliczny bunt przeciw zniewoleniu człowieka przez konsumpcję.

Męskość i stosunki międzyludzkie

Kolejnym motywem są relacje międzyludzkie, samotność we współczesnym świecie i poszukiwanie bliskości. Tyler Durden staje się swoistym guru dla narratora, dając mu poczucie celu i adrenalinę. Ich relacja nabiera cech niemal religijnego kultu.

Film podejmuje też temat kryzysu męskości i stłumionych potrzeb bycia "prawdziwym mężczyzną". Stąd pomysł na kluby bijatyk jako ujście dla tych frustracji u współczesnych, zapracowanych i zagubionych mężczyzn.

Reżyseria Davida Finchera

"Podziemny krąg" - najlepsza rola Brada Pitta?

Charakterystyczny, mroczny styl

"Podziemny krąg" wyreżyserował David Fincher, znany z takich filmów jak "Siedem", "Gra" czy "Zodiak". Jego rozpoznawalny styl cechuje się mroczną, ponurą atmosferą, doskonałym operowaniem napięciem i zwrotami akcji.

W "Podziemnym kręgu" udało mu się stworzyć wciągającą, choć momentami surrealistyczną opowieść utrzymaną w konwencji thrillera psychologicznego z elementami dramatu.

Brad Pitt pod okiem reżysera

Aktorstwo Brada Pitta w filmie było w dużej mierze zasługą reżysera, który potrafił wydobyć z niego charyzmę i magnetyzm potrzebne do stworzenia postaci Tylera Durdena. Fincher skupił się na aktorach i dynamice między nimi.

Dzięki temu Pitt mógł stworzyć jedną ze swoich najlepszych kreacji w karierze. Reżyser docenił jego warsztat, ale też potencjał charyzmatycznego buntownika kryjący się w aktorze.

Montaż i zdjęcia budujące napięcie

David Fincher znakomicie operuje językiem filmu, by budować nastrój i napięcie. Szybki, dynamiczny montaż, zmiany kątów kamery i specyficzne oświetlenie dodają historii intensywności.

Zdjęcia autorstwa Jeffa Cronenwertha i montaż Jamesa Haygooda idealnie budują klimat i podkreślają mroczny, anarchistyczny charakter opowieści.

Aktorstwo Brada Pitta w filmie

Charyzmatyczna postać Tylera Durdena

Kreacja Tylera Durdena to zdecydowanie najważniejsza rola w dotychczasowej karierze Brada Pitta i jedna z najbardziej kultowych postaci w historii kina. Aktor w niezwykle charyzmatyczny sposób stworzył buntownika i chodzący ideał męskości.

Jego bohater emanuje magnetyzmem, poczuciem wyższości i nieustraszoności. Pitt świetnie oddał złożoną osobowość Tylera Durdena, balansując na granicy obłędu.

Chemia z Edem Nortonem na ekranie

Ogromnym atutem filmu jest świetna chemia między Bradem Pittem a Edem Nortonem. Obie gwiazdy znakomicie ze sobą współgrają, tworząc zgrany, acz dysfunkcyjny duet na ekranie.

Ich bohaterowie uzupełniają się - Tyler jest irracjonalnym buntownikiem, podczas gdy narrator próbuje ograniczać jego popędy. Ta dynamika stała się kluczowa dla sukcesu filmu.

Nagrody i nominacje dla Pitta za rolę

Kreacja Brada Pitta spotkała się z uznaniem krytyków i widzów. Zdobył nominację do Złotego Globu dla najlepszego aktora w filmie dramatycznym. Otrzymał też wiele nagród krytyków filmowych.

Co więcej, Tyler Durden zajął 8. miejsce na liście 100 najlepszych filmowych postaci wszech czasów magazynu "Empire". Pokazało to ogromny wpływ roli Pitta na popkulturę.

Znaczenie i wpływ filmu na kulturę

Kontrowersje po premierze filmu

Film od momentu premiery wzbudzał kontrowersje ze względu na przemoc i anarchistyczny przekaz. Zarzucano mu gloryfikowanie przestępczości i terroryzmu. Krytykowano również antykorporacyjne i antykonsumpcyjne tony.

Mimo to "Podziemny krąg" znalazł rzesze fanów, którzy docenili nowatorski styl i odwagę w poruszaniu palących tematów. Dziś uznawany jest za dzieło przełomowe.

Status dzieła kultowego męskości

Film zyskał status dzieła kultowego, szczególnie wśród młodych mężczyzn. Stał się symbolem buntu wobec "ugrzecznienia" i kryzysu męskości. Postać

Podsumowanie

"Podziemny krąg" to bez wątpienia jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych filmów w historii kina. Kultowa kreacja Brada Pitta jako charyzmatycznego Tylera Durdena na zawsze wpisała się do kanonu światowej sztuki filmowej. Reżyser David Fincher stworzył dzieło poruszające i kontrowersyjne, które do dziś wywiera ogromny wpływ na popkulturę. Film unaocznił kryzys męskości i bunt przeciw konsumpcjonizmowi, zyskując miano manifestu pokolenia. Brad Pitt dzięki tej roli osiągnął status gwiazdy światowego formatu i zdominował kino akcji lat 90. i 2000. "Podziemny krąg" pozostaje arcydziełem kina, które wciąż intryguje i prowokuje do myślenia.

Najczęstsze pytania

Film powstał na podstawie kontrowersyjnej powieści Chucka Palahniuka z 1996 roku. Scenariusz napisał Jim Uhls, a reżyserem został David Fincher.

Opowieść skupia się na mężczyźnie cierpiącym na bezsenność, który poznaje Tylera Durdena. Razem zakładają klub bijatyk i grupę anarchistów walczących z konsumpcjonizmem.

Aktor genialnie stworzył charyzmatyczną i niepokojącą zarazem postać Tylera Durdena. Jego bohater stał się ikoną buntu i "prawdziwej męskości".

David Fincher stworzył film utrzymany w charakterystycznym, mrocznym stylu. Znakomicie poprowadził aktorów i zbudował napięcie dzięki montażowi i zdjęciom.

Obraz wywołał kontrowersje z powodu przemocy i anarchistycznego przekazu. Jednak zdobył rzesze fanów i status dzieła kultowego.

5 Podobnych Artykułów

  1. 10 kontrowersyjnych filmów, które wywołały burzę w świecie kinematografii
  2. Angela bassett w negocjacjach z lucasfilm o nowej roli w Gwiezdne Wojny
  3. Break Point - zabawny nowy serial komediowy o tenisie z 2023 roku. Recenzja
  4. Sanctuary: Seiiki - jak wypada nowy serial fantasy z 2023 roku?
  5. Venom 3 - przewidywania fanów dotyczące złoczyńcy!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Weronika Zielińska
Weronika Zielińska

Kino to moja wielka miłość, tutaj znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł oraz moje osobiste spostrzeżenia na temat filmowej i telewizyjnej rozrywki. Dzielę się z Wami moimi emocjami i refleksjami na temat różnorodnych tytułów, od blockbusterów po niezależne produkcje. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły