"Piąty element" - Luc Besson odrealnia sci-fi

"Piąty element" - Luc Besson odrealnia sci-fi
Autor Weronika Zielińska
Weronika Zielińska12.08.2023 | 5 min.

Koncepcja filmu „Piąty element”

Film "Piąty element" to dzieło francuskiego reżysera Luca Bessona, który stworzył futurystyczną opowieść łączącą w sobie elementy sci-fi i komedii. Besson sięgnął po motyw walki dobra ze złem osadzając akcję w XXIII wieku, kiedy to losy Ziemi zależą od odnalezienia tytułowych pięciu elementów. Reżyser snuje intrygującą fabułę wokół tajemniczej Leeloo - idealnej istoty stworzonej z piątego pierwiastka. Od realizmu daleko do wizji przyszłości zaproponowanej przez Bessona, ale dzięki temu świat filmu nabiera baśniowego i magicznego charakteru. Scenografia, kostiumy i efekty specjalne przenoszą widza do kolorowego świata, w którym nie brakuje humoru i akcji.

Świat przedstawiony i scenografia filmu

Film "Piąty element" przedstawia futurystyczną, choć mocno fantastyczną wizję świata w XXIII wieku. Akcja rozgrywa się głównie w kosmopolitycznym mieście, pełnym latających samochodów i wysoko rozwiniętych technologii. Architektura łączy w sobie style z różnych epok, tworząc eklektyczną metropolię. Nie brakuje ogromnych wieżowców, jaskrawych neonem ulic i tętniącego życiem portu kosmicznego. Scenografia wyróżnia się kolorami i niecodziennymi formami, tworząc surrealistyczny, bajkowy klimat. Ważnym elementem są statki kosmiczne, w tym luksusowy cruiser Cornelius, którym podróżuje główny bohater. Ich design nawiązuje do art déco z elementami retrofuturyzmu.

Główni bohaterowie i obsada aktorska

W rolę Korbena Dallasa, byłego żołnierza sił specjalnych, wcielił się Bruce Willis. Jego kreacja łączy cechy bohatera akcji i niezręcznego samotnika zakochanego w tajemniczej Leeloo. Postać Leeloo zagrała Milla Jovovich. Jest ona idealną istotą stworzoną z piątego pierwiastka, niewinną i bezbronną, ale jednocześnie kluczową dla losów Ziemi. Jako przeciwnik Korbena występuje Gary Oldman jako Zorg - bezwzględny przestępca pragnący zdobyć wszystkie elementy. Obsada aktorska sprawia, że film zyskuje lekki i komediowy charakter.

Muzyka i efekty specjalne w filmie

"Piąty element" - Luc Besson odrealnia sci-fi

Muzyka w filmie "Piąty element" to głównie dzieło kompozytora Erica Serra. Ścieżka dźwiękowa łączy elektroniczne brzmienia z etnicznymi motywami, tworząc charakterystyczny klimat. Serra stworzył przebojową piosenkę "Little Light of Love" śpiewaną przez angielską wokalistkę. Ważną rolę odgrywają też efekty specjalne, za które odpowiadało studio Digital Domain. Dzięki nim powstały niezwykłe sceny walki i pościgów w powietrzu oraz realistyczne modele statków kosmicznych. Film charakteryzuje się również ciekawymi, kolorowymi kostiumami i charakteryzacją aktorów.

Odbiór i ocena filmu "Piąty element"

Film spotkał się z mieszanymi recenzjami po premierze w 1997 roku. Krytycy chwalili go za niebanalną fabułę, humor i świetną rozrywkę. Doceniano aktorstwo, kostiumy oraz warstwę wizualną. Z drugiej strony zarzucano mu nielogiczność fabuły i pewną powierzchowność. Ogólnie jednak film spotkał się z ciepłym przyjęciem widzów, o czym świadczą dobre wyniki finansowe. Zdobył nagrodę Ceasara za najlepsze kostiumy oraz nominację do Oscara za efekty specjalne. Dziś uchodzi za kultowy film science fiction z przełomu wieków.

Dziedzictwo i wpływ filmu na popkulturę

Film "Piąty element" zapisał się w historii kina jako barwna space opera łącząca konwencje sci-fi, komedii i baśni. Jego futurystyczna stylistyka i design wywarły wpływ na późniejsze produkcje. Stał się kanwą dla komiksów, gier komputerowych i serialu animowanego. Wpłynął też na modę - kolorowe, eklektyczne stylizacje nawiązujące do jego estetyki były popularne w latach 90. Do dziś pozostaje źródłem niezliczonych cytatów i nawiązań w filmach, serialach i grach. Ugruntował status Luca Bessona jako twórcy widowiskowego kina sci-fi. Jest klasykiem, do którego chętnie wraca się dla rozrywki i nostalgii.

Podsumowanie

Film "Piąty element" to barwna opowieść łącząca konwencję science fiction z baśniową stylistyką i humorem. Dzieło Luca Bessona ze świetną obsadą aktorską, muzyką Erica Serry i znakomitymi efektami specjalnymi, wciąż zachwyca widzów po latach od premiery. Choć fabuła nie należy do najbardziej logicznych, to wizja przyszłości, kolorowe scenografie i kostiumy pozwalają na chwilę przenieść się do niecodziennego, futurystycznego świata. Film na trwale zapisał się w historii kina jako nietuzinkowe widowisko łączące fantazję z rozrywką na najwyższym poziomie.

Najczęstsze pytania

Film miał swoją światową premierę w 1997 roku.

Reżyserem filmu jest Luc Besson - francuski twórca filmowy, znany m.in. z takich obrazów jak "Leon zawodowiec" czy "Nikita".

Akcja "Piątego elementu" ma miejsce w futurystycznym mieście w XXIII wieku.

Postać Leeloo, stworzonej z piątego pierwiastka, zagrała Milla Jovovich.

Film był nominowany do Oscara za efekty specjalne i zdobył Cezara za najlepsze kostiumy.

5 Podobnych Artykułów

  1. 10 kontrowersyjnych filmów, które wywołały burzę w świecie kinematografii
  2. Angela bassett w negocjacjach z lucasfilm o nowej roli w Gwiezdne Wojny
  3. Break Point - zabawny nowy serial komediowy o tenisie z 2023 roku. Recenzja
  4. Sanctuary: Seiiki - jak wypada nowy serial fantasy z 2023 roku?
  5. Venom 3 - przewidywania fanów dotyczące złoczyńcy!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Weronika Zielińska
Weronika Zielińska

Kino to moja wielka miłość, tutaj znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł oraz moje osobiste spostrzeżenia na temat filmowej i telewizyjnej rozrywki. Dzielę się z Wami moimi emocjami i refleksjami na temat różnorodnych tytułów, od blockbusterów po niezależne produkcje. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły