"Pianista" - genialna kreacja Adriena Brody

"Pianista" - genialna kreacja Adriena Brody
Autor Weronika Zielińska
Weronika Zielińska28.08.2023 | 7 min.

Film "Pianista" w reżyserii Romana Polańskiego to bez wątpienia jedno z najważniejszych dzieł w historii polskiej i światowej kinematografii. Obraz opowiadający o losach utalentowanego pianisty Władysława Szpilmana w okupowanej przez Niemców Warszawie zachwycił zarówno krytyków, jak i widzów. Jednakże największe uznanie przyniosła kreacja głównego bohatera w wykonaniu Adriena Brody'ego. Amerykański aktor stworzył postać niezwykle wiarygodną i poruszającą, za co zebrał liczne nagrody, w tym Złoty Glob dla najlepszego aktora w filmie dramatycznym.

Niezwykła rola Adriena Brody'ego

Adrien Brody wcielił się w postać Władysława Szpilmana z niebywałym oddaniem i zaangażowaniem. Aktor musiał zmierzyć się z wieloma wyzwaniami, aby jak najlepiej sportretować tego wybitnego pianistę żydowskiego pochodzenia. Przede wszystkim intensywnie ćwiczył grę na fortepianie, by wiarygodnie oddać pasję Szpilmana do muzyki. Poświęcił się też nauce języka polskiego i warszawskiego akcentu. Ponadto schudł aż 14 kilogramów, aby ukazać trudne warunki życia bohatera podczas wojny.

Wcielenie się w postać Władysława Szpilmana

Trudności z grą na fortepianie

Adrien Brody nie miał wcześniej żadnego doświadczenia w grze na fortepianie. Aby jak najlepiej sportretować utalentowanego pianistę, aktor musiał intensywnie ćwiczyć przez wiele miesięcy. Ćwiczył nawet po 12 godzin dziennie, doskonaląc technikę i ucząc się klasycznych utworów Szpilmana. Dzięki temu na ekranie wygląda niezwykle wiarygodnie, kiedy gra nawet najtrudniejsze fragmenty.

Opanowanie akcentu i języka polskiego

Kolejnym wyzwaniem dla Brody'ego było perfekcyjne opanowanie polskiego akcentu i języka. Aktor pracował z trenerami dialogu, by mówić po polsku bez cienia obcego akcentu. Dodatkowo poświęcał czas na naukę od podstaw polskiej gramatyki i słownictwa. Efekt jest imponujący - Brody brzmi jak rodowity Polak i swobodnie posługuje się językiem w scenach z innymi aktorami.

Prawdziwe przeżycia bohatera

Aktor wczuł się także w traumatyczne przeżycia samego Szpilmana, by jak najlepiej oddać jego emocje. Spotkał się z synem pianisty, aby dowiedzieć się więcej o tym, jakie uczucia targały Szpilmanem podczas wojny. Poznał też jego autobiografię, by lepiej zrozumieć przebyte cierpienia. Dzięki temu kreacja Brody'ego przepełniona jest autentycznymi emocjami - strachem, rozpaczą, poczuciem osamotnienia.

Wyjątkowa charakteryzacja aktora

Schudnięcie dla roli

Aby jak najbardziej wcielić się w postać wyniszczonego wojną artysty, Adrien Brody zdecydował się na radykalne odchudzanie. W ciągu kilku miesięcy schudł aż 14 kilogramów, osiągając wagę zaledwie 57 kg przy wzroście 185 cm. Jego wychudzona, wręcz szkieletowa sylwetka dodatkowo podkreślała trudne warunki życia Szpilmana w ukryciu. Brody wygląda na ekranie niezwykle przejmująco.

Strój i fryzura bohatera

Charakteryzatorzy odpowiedzialni za wygląd Brody'ego w filmie również wykonali kawał świetnej pracy. Aktor nosi ubrania i okrycia dokładnie odwzorowujące realia okupowanej Warszawy - pozszywane z kilku warstw, obszarpane, brudne. Jego fryzura i zarost są krótko ostrzyżone, co podkreśla trudności z dostępem do higieny. Całość sprawia wrażenie niezwykle autentycznej.

Wiarygodne odwzorowanie realiów

Nie tylko charakteryzacja, ale też zdjęcia przenoszą widza w mroczny nastrój wojennej Warszawy. Zrujnowane budynki, brudne ulice, wszędobylskie patrole niemieckie - twórcy odtworzyli realia okupacji z dbałością o najmniejsze detale. Dzięki temu rola Brody'ego nabiera jeszcze większego prawdopodobieństwa. Aktor doskonale wpasowuje się w tę ponurą, przejmującą scenerię.

Mistrzowskie oddanie emocji

Strach i poczucie wyobcowania

Jedną z najmocniejszych stron kreacji Brody'ego jest niezwykle sugestywne oddanie strachu i poczucia osamotnienia Szpilmana. Widzimy przerażenie w oczach aktora, gdy bohater musi ukrywać się na strychu, w śmietniku czy na lodzie. Jego spojrzenie emanuje nieustannym lękiem o życie i los najbliższych. Brody perfekcyjnie gra samotność człowieka odciętego od świata.

Stany depresji i załamania

Aktor z wielką wrażliwością sportretował też stany głębokiej depresji i rozpaczy Szpilmana. Widzimy zrezygnowanie w jego oczach, gdy patrzy na zburzone, wypalone miasto. Przechodzi załamanie, gdy słyszy o śmierci ukochanej siostry. Brody zagrał to z niebywałą subtelnością - jego cierpienie aż promieniuje z ekranu i porusza widzów.

Chwile nadziei i triumfu

Aktor znakomicie oddał również rzadsze momenty nadziei i namiastki triumfu bohatera. Jego radość ze znalezienia jedzenia czy ciepłych ubrań jest niezwykle poruszająca. Brody emanuje dumą i satysfakcją, gdy Szpilmanowi udaje się zagrać dla niemieckiego oficera i uratować życie. Te drobne promyki nadziei tym mocniej kontrastują z ponurą rzeczywistością.

Nagrody i nominacje

"Pianista" - genialna kreacja Adriena Brody

Złoty Glob dla najlepszego aktora

Genialna kreacja Adriena Brody'ego spotkała się z uznaniem krytyków i widzów na całym świecie. Aktor otrzymał liczne nagrody za rolę w "Pianiście", a zwieńczeniem był Złoty Glob dla najlepszego aktora w filmie dramatycznym. To pierwszy amerykański aktor nagrodzony Złotym Globem za rolę w języku obcym.

Nominacja do Oscara

Oprócz Złotego Globu, Brody otrzymał też nominację do Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za kreację Szpilmana. Ostatecznie nagrodę Akademii Filmowej zgarnął w tym roku Nicolas Cage, jednak sam fakt nominacji świadczy o docenieniu roli Brody'ego przez świat filmowy.

Uznanie krytyków na całym świecie

Kreacja Brody'ego spotkała się z entuzjazmem nie tylko w USA, ale i w Europie. Aktor otrzymał wiele nagród przyznawanych przez krytyków filmowych, m.in. Europę dla najlepszego aktora od European Film Academy czy nagrodę Shooting Stars na festiwalu w Berlinie. Pokazuje to, że rola ta na trwale wpisała się do historii kina.

Trwały ślad w historii kina

Jedna z najważniejszych ról w karierze

Rola Władysława Szpilmana przez wielu uznawana jest za największe aktorskie osiągnięcie w dotychczasowej karierze Adriena Brody'ego. Sam aktor przyznaje, że praca przy tym filmie była jednym z najważniejszych doświadczeń w jego życiu. Wielomiesięczne przygotowania i zaangażowanie opłaciły się - stworzył kreację na miarę wielkich mistrzów aktorstwa.

Inspiracja dla młodych aktorów

Gra Brody'ego stała się inspiracją dla wielu młodych, dopiero wschodzących aktorów. Ukazała, do czego zdolny jest prawdziwie oddany swojemu zawodowi artysta. Brody nie bał się poświęceń, by jak najlepiej wcielić się w postać. Dla wielu młodych stał się wzorem etosu pracy aktorskiej i dążenia do perfekcji w swoim fachu.

Niezapomniana kreacja wybitnego talentu

Rola w "Pianiście" na zawsze przeszła do historii kina jako jedna z najwybitniejszych kreacji aktorskich w ostatnich dekadach. Adrien Brody udowodnił swój niezwykły talent i zagrał z prawdziwym mistrzostwem. Stworzył subtelną, wielowymiarową postać, która na długo pozostanie w pamięci widzów. Genialna kreacja aktorska, która w pełni zasłużyła na uznanie krytyków i publiczności.

Podsumowanie

Rola Władysława Szpilmana w wykonaniu Adriena Brody'ego na zawsze przeszła do kanonu wielkich kreacji aktorskich w historii kina. Aktor stworzył niezwykle wiarygodną i wielowymiarową postać, wcielając się z poświęceniem i determinacją w tragicznego bohatera. Jego gra na fortepianie, charakteryzacja, praca nad akcentem - wszystko to poskładało się na jedną z najwybitniejszych ról ostatnich dekad, która na stałe zapisała się w pamięci widzów. Brody w pełni zasłużył na liczne nagrody i uznanie krytyki za tę genialną kreację aktorską.

Najczęstsze pytania

Aktor bardzo intensywnie ćwiczył grę na fortepianie, schudł 14 kg, uczył się polskiego akcentu i języka. Dodatkowo spotkał się z synem Szpilmana i czytał jego autobiografię.

Aktor przez kilka miesięcy intensywnie i codziennie przygotowywał się do roli, ucząc gry na fortepianie, języka polskiego oraz chudnąc.

Aktor zdobył m.in. Złoty Glob dla najlepszego aktora dramatu, Europę dla najlepszego aktora oraz nominację do Oscara.

Brody niezwykle sugestywnie i subtelnie oddał emocje bohatera - strach, osamotnienie, rozpacz, nadzieję. Jego gra aktorska jest mistrzowska.

Drastyczne schudnięcie sprawiło, że aktor jeszcze lepiej oddał wyniszczenie bohatera i trudy wojny. Jego wychudzona sylwetka bardzo przejmująco wygląda na ekranie.

5 Podobnych Artykułów

  1. 10 kontrowersyjnych filmów, które wywołały burzę w świecie kinematografii
  2. Angela bassett w negocjacjach z lucasfilm o nowej roli w Gwiezdne Wojny
  3. Break Point - zabawny nowy serial komediowy o tenisie z 2023 roku. Recenzja
  4. Sanctuary: Seiiki - jak wypada nowy serial fantasy z 2023 roku?
  5. Venom 3 - przewidywania fanów dotyczące złoczyńcy!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Weronika Zielińska
Weronika Zielińska

Kino to moja wielka miłość, tutaj znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł oraz moje osobiste spostrzeżenia na temat filmowej i telewizyjnej rozrywki. Dzielę się z Wami moimi emocjami i refleksjami na temat różnorodnych tytułów, od blockbusterów po niezależne produkcje. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły