"Ojciec chrzestny" - jak powstało arcydzieło Coppoli?

"Ojciec chrzestny" - jak powstało arcydzieło Coppoli?
Autor Weronika Zielińska
Weronika Zielińska15.08.2023 | 6 min.

Klasyczne już dzieło włoskiego reżysera Francisa Forda Coppoli pt. „Ojciec chrzestny” na stałe wpisało się do kanonu światowego kina. Film ten, oparty na bestsellerowej powieści Mario Puzo, od chwili premiery w 1972 roku zachwycał widzów i krytyków, zdobywając liczne nagrody, w tym aż trzy Oscary. Doskonała obsada, mistrzowsko poprowadzona narracja i ponadczasowa historia sprawiły, że „Ojciec chrzestny” na zawsze pozostanie arcydziełem filmowym.

Geneza powstania "Ojca chrzestnego"

Pomysł na ekranizację powieści Mario Puzo zrodził się już w 1969 roku, kiedy to wytwórnia Paramount Pictures zakupiła prawa do jej adaptacji filmowej. Książka z miejsca stała się światowym bestsellerem, a postać Don Vito Corleone i jego rodziny mafijnej zaczęła żyć własnym życiem. Twórcy filmu od razu postawili na jak najwierniejsze oddanie klimatu powieści, dlatego scenariusz powierzono samemu autorowi. Puzo miał wnieść autentyczność i szczegółowość świata przedstawionego. Reżyserią obrazu zajął się Francis Ford Coppola, który wbrew początkowym obawom studio, stworzył arcydzieło godne miana kultowego.

Wybór reżysera i obsady

Wybór Coppoli na reżysera nie był oczywisty, gdyż nie miał wówczas na koncie wielkich hitów. Jednak jego wizjonerstwo i determinacja w walce o jak najwierniejszą adaptację, przekonały producentów. Równie istotny był dobór obsady, zwłaszcza aktora, który wcieli się w tytułowego bohatera. Ostatecznie rolę Vito Corleone powierzono Marlonowi Brando, którego kreacja do dziś uznawana jest za jedną z najwybitniejszych w historii kina. W pozostałych rolach wystąpili m.in. Al Pacino, Robert Duvall, Diane Keaton, a nawet sam Coppola w epizodycznej roli.

Proces produkcji filmu

Realizacja zdjęć i praca na planie

Zdjęcia do „Ojca chrzestnego” realizowano przez ponad 6 miesięcy, głównie w Nowym Jorku oraz na Sycylii. Reżyser zadbał o dogłębną charakteryzację aktorów, dbałość o detale historyczne i jak najwierniejsze oddanie realiów tamtych czasów. Na planie panowała niezwykle pracowita atmosfera, a aktorzy pod okiem Coppoli w pełni oddawali się swoim rolom.

Dobór lokacji i scenerii

Twórcy zależało, by widzowie w pełni poczuli klimat i atmosferę przedstawionego świata mafijnego. Dlatego wiele ujęć kręcono w autentycznych lokalizacjach związanych z działalnością mafii, m.in. na Sycylii czy w dzielnicy Little Italy. Ponadto scenografowie odtworzyli realistyczne i dopracowane w szczegółach wnętrza, kostiumy i rekwizyty.

Charakteryzacja i kostiumy

Aktorzy poddawani byli skrupulatnej charakteryzacji, by jak najwierniej oddać wygląd postaci. Szczególną uwagę zwrócono na starzenie bohaterów, by oddać upływ czasu w fabule filmu. Stroje i kostiumy również dobierano z dbałością o historyczne realia, co dodatkowo potęgowało efekt autentyczności.

Muzyka do filmu

"Ojciec chrzestny" - jak powstało arcydzieło Coppoli?

Wybór kompozytora Nino Roty

Za muzykę do „Ojca chrzestnego” odpowiadał włoski kompozytor Nino Rota. Jego melancholijne, włoskie brzmienia idealnie komponowały się z klimatem filmu. Sam reżyser był zachwycony efektem pracy Roty i uznał muzykę za kluczowy element dzieła.

Powstanie motywu miłosnego

Najbardziej rozpoznawalnym motywem muzycznym z filmu jest właśnie temat miłosny zwany „Speak Softly Love”. Stanowi on swoisty leitmotiv fabuły, podkreślający dramaturgię historii. Delikatne brzmienie fortepianu i orkiestry idealnie oddaje emocje między Michaelem Corleone a Kay Adams.

Inne utwory wykorzystane w filmie

Oprócz oryginalnej ścieżki dźwiękowej, w filmie wykorzystano również znane arie operowe czy tradycyjne sycylijskie melodie. Wszystko to składa się na wyjątkowy, wielowymiarowy klimat audiowizualny arcydzieła.

Odbiór i sukces filmu

Entuzjastyczne recenzje krytyków

„Ojciec chrzestny” od momentu premiery zachwycał krytyków filmowych, którzy docenili reżyserskie mistrzostwo Coppoli, genialne aktorstwo oraz ponadczasowość fabuły. Chwalono realizm i wierność adaptacji, a także wciągającą dramaturgię i psychologię postaci. Recenzenci nie szczędzili zachwytów, okrzykując film arcydziełem.

Kasowe sukcesy i prestiżowe nagrody

Sukces artystyczny przełożył się również na kasowy – „Ojciec chrzestny” przyniósł ogromne zyski, stając się najbardziej dochodowym filmem tamtych lat. Ponadto zdobył aż 3 Oscary za najlepszy film, scenariusz adaptowany i aktora pierwszoplanowego dla Brando. Był nominowany w 9 kategoriach.

Kultowy status w historii kina

Dziś „Ojciec chrzestny” uznawany jest za jedno z najważniejszych dzieł w historii kinematografii. Doceniany jest zwłaszcza za stworzenie nowego gatunku – dramatu gangsterskiego. Film na stałe zapisał się w kanonie światowego kina, stając się inspiracją dla twórców kolejnych pokoleń.

Dziedzictwo i wpływ na kulturę masową

Kontynuacje i nawiązania w późniejszych filmach

Sukces „Ojca chrzestnego” zaowocował powstaniem dwóch kontynuacji na podstawie dalszych losów rodziny Corleone. Ponadto wiele późniejszych filmów gangsterskich czerpało garściami z dzieła Coppoli, naśladując jego styl i formułę.

Elementy fabuły w popkulturze

„Ojciec chrzestny” na trwale zapisał się w popkulturze, a jego cytaty, sceny i motywy fabularne są nieustannie przywoływane w filmach, serialach, grach i komiksach. Stał się nieodłącznym elementem ikonografii mafijnej.

Niezapomniane kreacje aktorskie

Aktorzy tak wybitnie zagrali swoje role, że na zawsze utożsamili się z nimi w oczach widzów. Szczególnie kreacja Brando jako Don Corleone przeszła do historii i uznawana jest za jedną z największych w dziejach kina. Pozostali aktorzy również stworzyli niezapomniane portrety postaci.

Podsumowanie

"Ojciec chrzestny" to bez wątpienia arcydzieło w dorobku światowej kinematografii. Genialna reżyseria Coppoli, mistrzowskie aktorstwo, ponadczasowa fabuła oraz perfekcyjna dbałość o detale sprawiły, że film na zawsze pozostanie klasykiem gatunku dramatu gangsterskiego. Niektóre sceny i kwestie dialogowe na stałe weszły do kanonu popkultury. Dzieło to wywarło ogromny wpływ na późniejszych twórców i do dziś jest nieustannie cytowane. Mimo upływu lat, wciąż zachwyca widzów na całym świecie.

Najczęstsze pytania

Obraz zdobył aż 3 Oscary - za najlepszy film, scenariusz adaptowany i główną rolę męską dla Marlona Brando. Był nominowany w sumie w 9 kategoriach.

Autorem ścieżki dźwiękowej był włoski kompozytor Nino Rota. To właśnie on stworzył kultowy motyw miłosny „Speak Softly Love”.

Główne zdjęcia realizowano w Nowym Jorku i na Sycylii. Wykorzystano liczne autentyczne lokacje związane z działalnością mafii.

Reżyserem „Ojca chrzestnego II” z 1974 r. był Francis Ford Coppola. Natomiast „Ojciec chrzestny III” z 1990 r. wyreżyserował jego córka Sofia Coppola.

Młodego Vito Corleone zagrał Robert De Niro. Jego kreacja przyniosła mu Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego.

5 Podobnych Artykułów

  1. 10 kontrowersyjnych filmów, które wywołały burzę w świecie kinematografii
  2. Angela bassett w negocjacjach z lucasfilm o nowej roli w Gwiezdne Wojny
  3. Break Point - zabawny nowy serial komediowy o tenisie z 2023 roku. Recenzja
  4. Sanctuary: Seiiki - jak wypada nowy serial fantasy z 2023 roku?
  5. Venom 3 - przewidywania fanów dotyczące złoczyńcy!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Weronika Zielińska
Weronika Zielińska

Kino to moja wielka miłość, tutaj znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł oraz moje osobiste spostrzeżenia na temat filmowej i telewizyjnej rozrywki. Dzielę się z Wami moimi emocjami i refleksjami na temat różnorodnych tytułów, od blockbusterów po niezależne produkcje. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły