Klasyczne już dzieło włoskiego reżysera Francisa Forda Coppoli pt. „Ojciec chrzestny” na stałe wpisało się do kanonu światowego kina. Film ten, oparty na bestsellerowej powieści Mario Puzo, od chwili premiery w 1972 roku zachwycał widzów i krytyków, zdobywając liczne nagrody, w tym aż trzy Oscary. Doskonała obsada, mistrzowsko poprowadzona narracja i ponadczasowa historia sprawiły, że „Ojciec chrzestny” na zawsze pozostanie arcydziełem filmowym.
Geneza powstania "Ojca chrzestnego"
Pomysł na ekranizację powieści Mario Puzo zrodził się już w 1969 roku, kiedy to wytwórnia Paramount Pictures zakupiła prawa do jej adaptacji filmowej. Książka z miejsca stała się światowym bestsellerem, a postać Don Vito Corleone i jego rodziny mafijnej zaczęła żyć własnym życiem. Twórcy filmu od razu postawili na jak najwierniejsze oddanie klimatu powieści, dlatego scenariusz powierzono samemu autorowi. Puzo miał wnieść autentyczność i szczegółowość świata przedstawionego. Reżyserią obrazu zajął się Francis Ford Coppola, który wbrew początkowym obawom studio, stworzył arcydzieło godne miana kultowego.
Wybór reżysera i obsady
Wybór Coppoli na reżysera nie był oczywisty, gdyż nie miał wówczas na koncie wielkich hitów. Jednak jego wizjonerstwo i determinacja w walce o jak najwierniejszą adaptację, przekonały producentów. Równie istotny był dobór obsady, zwłaszcza aktora, który wcieli się w tytułowego bohatera. Ostatecznie rolę Vito Corleone powierzono Marlonowi Brando, którego kreacja do dziś uznawana jest za jedną z najwybitniejszych w historii kina. W pozostałych rolach wystąpili m.in. Al Pacino, Robert Duvall, Diane Keaton, a nawet sam Coppola w epizodycznej roli.
Proces produkcji filmu
Realizacja zdjęć i praca na planie
Zdjęcia do „Ojca chrzestnego” realizowano przez ponad 6 miesięcy, głównie w Nowym Jorku oraz na Sycylii. Reżyser zadbał o dogłębną charakteryzację aktorów, dbałość o detale historyczne i jak najwierniejsze oddanie realiów tamtych czasów. Na planie panowała niezwykle pracowita atmosfera, a aktorzy pod okiem Coppoli w pełni oddawali się swoim rolom.
Dobór lokacji i scenerii
Twórcy zależało, by widzowie w pełni poczuli klimat i atmosferę przedstawionego świata mafijnego. Dlatego wiele ujęć kręcono w autentycznych lokalizacjach związanych z działalnością mafii, m.in. na Sycylii czy w dzielnicy Little Italy. Ponadto scenografowie odtworzyli realistyczne i dopracowane w szczegółach wnętrza, kostiumy i rekwizyty.
Charakteryzacja i kostiumy
Aktorzy poddawani byli skrupulatnej charakteryzacji, by jak najwierniej oddać wygląd postaci. Szczególną uwagę zwrócono na starzenie bohaterów, by oddać upływ czasu w fabule filmu. Stroje i kostiumy również dobierano z dbałością o historyczne realia, co dodatkowo potęgowało efekt autentyczności.
Muzyka do filmu
Wybór kompozytora Nino Roty
Za muzykę do „Ojca chrzestnego” odpowiadał włoski kompozytor Nino Rota. Jego melancholijne, włoskie brzmienia idealnie komponowały się z klimatem filmu. Sam reżyser był zachwycony efektem pracy Roty i uznał muzykę za kluczowy element dzieła.
Powstanie motywu miłosnego
Najbardziej rozpoznawalnym motywem muzycznym z filmu jest właśnie temat miłosny zwany „Speak Softly Love”. Stanowi on swoisty leitmotiv fabuły, podkreślający dramaturgię historii. Delikatne brzmienie fortepianu i orkiestry idealnie oddaje emocje między Michaelem Corleone a Kay Adams.
Inne utwory wykorzystane w filmie
Oprócz oryginalnej ścieżki dźwiękowej, w filmie wykorzystano również znane arie operowe czy tradycyjne sycylijskie melodie. Wszystko to składa się na wyjątkowy, wielowymiarowy klimat audiowizualny arcydzieła.
Odbiór i sukces filmu
Entuzjastyczne recenzje krytyków
„Ojciec chrzestny” od momentu premiery zachwycał krytyków filmowych, którzy docenili reżyserskie mistrzostwo Coppoli, genialne aktorstwo oraz ponadczasowość fabuły. Chwalono realizm i wierność adaptacji, a także wciągającą dramaturgię i psychologię postaci. Recenzenci nie szczędzili zachwytów, okrzykując film arcydziełem.
Kasowe sukcesy i prestiżowe nagrody
Sukces artystyczny przełożył się również na kasowy – „Ojciec chrzestny” przyniósł ogromne zyski, stając się najbardziej dochodowym filmem tamtych lat. Ponadto zdobył aż 3 Oscary za najlepszy film, scenariusz adaptowany i aktora pierwszoplanowego dla Brando. Był nominowany w 9 kategoriach.
Kultowy status w historii kina
Dziś „Ojciec chrzestny” uznawany jest za jedno z najważniejszych dzieł w historii kinematografii. Doceniany jest zwłaszcza za stworzenie nowego gatunku – dramatu gangsterskiego. Film na stałe zapisał się w kanonie światowego kina, stając się inspiracją dla twórców kolejnych pokoleń.
Dziedzictwo i wpływ na kulturę masową
Kontynuacje i nawiązania w późniejszych filmach
Sukces „Ojca chrzestnego” zaowocował powstaniem dwóch kontynuacji na podstawie dalszych losów rodziny Corleone. Ponadto wiele późniejszych filmów gangsterskich czerpało garściami z dzieła Coppoli, naśladując jego styl i formułę.
Elementy fabuły w popkulturze
„Ojciec chrzestny” na trwale zapisał się w popkulturze, a jego cytaty, sceny i motywy fabularne są nieustannie przywoływane w filmach, serialach, grach i komiksach. Stał się nieodłącznym elementem ikonografii mafijnej.
Niezapomniane kreacje aktorskie
Aktorzy tak wybitnie zagrali swoje role, że na zawsze utożsamili się z nimi w oczach widzów. Szczególnie kreacja Brando jako Don Corleone przeszła do historii i uznawana jest za jedną z największych w dziejach kina. Pozostali aktorzy również stworzyli niezapomniane portrety postaci.
Podsumowanie
"Ojciec chrzestny" to bez wątpienia arcydzieło w dorobku światowej kinematografii. Genialna reżyseria Coppoli, mistrzowskie aktorstwo, ponadczasowa fabuła oraz perfekcyjna dbałość o detale sprawiły, że film na zawsze pozostanie klasykiem gatunku dramatu gangsterskiego. Niektóre sceny i kwestie dialogowe na stałe weszły do kanonu popkultury. Dzieło to wywarło ogromny wpływ na późniejszych twórców i do dziś jest nieustannie cytowane. Mimo upływu lat, wciąż zachwyca widzów na całym świecie.