"Monster" - Charlize Theron nie do poznania jako Aileen Wuornos

"Monster" - Charlize Theron nie do poznania jako Aileen Wuornos
Autor Weronika Zielińska
Weronika Zielińska29.08.2023 | 9 min.

Film "Monster" z 2003 roku to bez wątpienia jedna z najbardziej poruszających i mocnych produkcji ostatnich lat. Oparty na prawdziwych wydarzeniach obraz Patty Jenkins, z Charlize Theron w roli głównej, opowiada historię Aileen Wuornos - prostytutki, która stała się jedną z najgroźniejszych seryjnych morderczyń w Stanach Zjednoczonych.

Metamorfoza, jaką przeszła Charlize Theron, wcielając się w postać Aileen Wuornos, zapiera dech w piersiach. Aktorka znana ze swojego piękna i uroku, całkowicie zmieniła się nie do poznania. Charakteryzatorzy zadbali o najmniejsze detale, by Theron jak najwierniej odzwierciedlić wygląd prawdziwej Wuornos - zaniedbanej, żyjącej na ulicy kobiety, uzależnionej od alkoholu i narkotyków. Ale przemiana aktorki nie ograniczała się tylko do warstwy wizualnej. Theron w mistrzowski sposób wcieliła się w psychikę i emocje tej zagubionej, wykluczonej przez społeczeństwo kobiety. Jej kreacja aktorska została uznana za jedną z najlepszych w historii kina.

Metamorfoza aktorska Charlize Theron jako Aileen Wuornos

Całkowita metamorfoza wizualna

Aby jak najwierniej sportretować Aileen Wuornos na ekranie, Charlize Theron musiała przejść spektakularną metamorfozę zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i sposób bycia. Aktorka znana ze swojego piękna, wdzięku i uroku ekranowego, całkowicie zmieniła się nie do poznania. Charakteryzatorzy pracowali nad Theron kilka godzin dziennie, by odtworzyć szczegóły wyglądu Aileen - przerzedzone, tłuste i przetłuszczające się włosy, liczne wypryski i niedoskonałości cery, pożółkłe zęby palaczki. Aktorka przytyła kilka kilogramów i sprawiała wrażenie zaniedbanej, żyjącej na ulicy kobiety.

Wcielenie się w psychikę Wuornos

Jednak metamorfoza Theron sięgała znacznie głębiej, niż tylko warstwa wizualna. Aktorka musiała wcielić się w złożoną i pełną sprzeczności psychikę Wuornos. Odtworzyć jej gwałtowne zmiany nastrojów, wybuchy agresji, ale i momenty zwątpienia czy rozpaczy. Dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom aktorskim, Theron w sposób przekonujący i poruszający sportretowała ten wewnętrzny świat zagubionej i wyobcowanej kobiety.

Doceniona kreacja aktorska

Za swoją kreację w filmie "Monster" Charlize Theron zebrała entuzjastyczne recenzje i zdobyła szereg nagród, w tym Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Krytycy podkreślali, że aktorka wcieliła się w tę postać w sposób tak przekonujący i wiarygodny, jak mało która gwiazda Hollywood byłaby w stanie. Metamorfoza Theron pokazała też jej niezwykły talent i zróżnicowanie aktorskie.

Fabuła filmu "Monster" Patty Jenkins

Początki trudnego życia Aileen

Film przedstawia losy Aileen Wuornos od trudnego dzieciństwa. Porzucona przez ojca, wychowywana przez alkoholiczkę-matkę, Aileen od najmłodszych lat spotykała się z przemocą. W nastoletnim wieku zaczęła uciekać z domu i żyć na ulicy, gdzie została zgwałcona. Aby przetrwać zaczęła prostytuować się. Jej życie było pasmem cierpienia, upokorzeń i przemocy. Brak jakiegokolwiek wsparcia sprawił, że popadła w alkoholizm i stoczyła się na sam dno.

Romans z tytułowym "Monstrem"

Pewnego dnia Aileen poznaje młodego mężczyznę Selby'ego, z którym łączy ją uczucie. Jednak brak środków do życia zmusza Aileen do kontynuowania prostytuowania się. Podczas jednego ze "spotkań" z klientem dochodzi do tragedii - Aileen zabija go. To samo powtarza się z kolejnymi mężczyznami. Selby, nazwany przez Aileen "Monstrem", staje się współuczestnikiem jej zbrodni.

Morderstwa i egzekucja Aileen

Aileen Wuornos zamordowała 7 mężczyzn, którzy skorzystali z jej usług jako prostytutki. Twierdziła, że działała w samoobronie. Jednak w 2002 roku, po dwuletnim procesie sądowym, skazano ją na karę śmierci. Wyrok wykonano przez zastrzyk trucizny. Aileen Wuornos do końca podtrzymywała, że jej ofiary chciały ją zabić lub zgwałcić.

Odbiór filmu i nagrody

Entuzjastyczne recenzje krytyków

"Monster" zebrał bardzo pozytywne recenzje od krytyków filmowych. Doceniano przede wszystkim kreację aktorską Charlize Theron oraz reżyserię Patty Jenkins. Krytycy podkreślali, że film unika taniej sensacji, a przedstawia wstrząsającą historię w sposób pełen współczucia i zrozumienia dla głównej bohaterki. Chwalono wiarygodne oddanie klimatu epoki i realiów życia na marginesie społecznym.

Oskar dla Charlize Theron

Za swą kreację Charlize Theron otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej w 2004 roku. W swoim przemówieniu Theron podziękowała reżyserce Patty Jenkins za to, że pozwoliła jej wcielić się w tak złożoną postać. Nagrodę dedykowała także prawdziwej Aileen Wuornos, której dramatyczne życie stało się kanwą dla tego filmu.

Inne nagrody i nominacje

Film "Monster" i Charlize Theron zdobyły także Złoty Glob dla najlepszej aktorki dramatycznej oraz Nagrodę Gildii Aktorów Ekranowych dla aktorki pierwszoplanowej. Obraz był również nominowany do wielu innych prestiżowych nagród, m.in. BAFTA, Critics Choice Award czy Independent Spirit Award.

Charakteryzacja i gra aktorska Charlize Theron

"Monster" - Charlize Theron nie do poznania jako Aileen Wuornos

Całkowita metamorfoza z wyglądu pięknej aktorki w nędzarkę

Jednym z największych wyzwań dla Charlize Theron była kompletna metamorfoza jej wyglądu. Aktorka musiała zmienić się z atrakcyjnej gwiazdy filmowej w zaniedbaną, żyjącą na ulicy prostytutkę i seryjną morderczynię. Charakteryzatorzy codziennie przez kilka godzin pracowali nad jej wizerunkiem, tworząc postarzającą się, zmęczoną życiem Aileen. Theron przytyła na potrzeby roli, nosiła specjalne protezy zębowe, a jej włosy zostały przerzedzone i pozbawione blasku.

Wiarygodne wcielenie się w postać Wuornos

Co więcej, aktorka musiała także zgłębić osobowość i psychikę prawdziwej Aileen Wuornos, by jak najwierniej ją zagrać. Obejrzała nagrania z jej procesu sądowego, aby oddać charakterystyczny sposób mówienia i zachowania. Dokładnie studiowała jej historie, by zrozumieć skomplikowane emocje i motywacje. Dzięki temu stworzyła niezwykle wiarygodną i prawdziwą kreację tej postaci.

Chwalona kreacja aktorska

Gra aktorska Theron spotkała się z powszechnym uznaniem krytyków i widzów. Doceniano przede wszystkim jej zaangażowanie w tę trudną rolę i gotowość do tak radykalnych przemian. Podkreślano niesamowitą wnikliwość, z jaką zagrała tę skomplikowaną kobietę. Kreacja Theron pokazała też jej imponujący warsztat aktorski i zdolność do wcielania się w bardzo zróżnicowane postacie.

Przesłanie filmu i prawdziwa historia Aileen Wuornos

Tragedia i upadek Aileen Wuornos

Film Patty Jenkins przedstawia przejmującą historię upadku Aileen Wuornos - ofiary przemocy, wykorzystania, a w końcu seryjnej morderczyni. Od dzieciństwa padała ofiarą okrucieństwa i porzucenia przez najbliższych. Brak jakiegokolwiek wsparcia i opieki sprawił, że popadła w nałogi i prostytucję. Jej historia pokazuje jak brak szans i perspektyw może zniszczyć człowieka.

Społeczny kontekst historii Wuornos

Film ukazuje jednak także szerszy, społeczny kontekst tej historii. Aileen Wuornos była ofiarą wykluczenia, stygmatyzacji i braku zrozumienia dla jej sytuacji. Jako prostytutka i osoba uzależniona nie mogła liczyć na pomoc instytucji. Jej los pokazuje jak marnuje się ludzkie życie, gdy zawodzi opieka państwa i brakuje empatii ze strony innych.

Wstrząsające przedstawienie losu wykluczonej kobiety

"Monster" to wstrząsające i pełne współczucia spojrzenie na los kobiety całkowicie wykluczonej i zapomnianej przez społeczeństwo. Patty Jenkins unika oceniania Wuornos, ale pragnie pokazać tragedię jej życia w szerszym kontekście problemów społecznych. Obraz ten porusza i skłania do refleksji nad losem ludzi zepchniętych na sam dół egzystencji.

Dlaczego warto obejrzeć "Monster"

Mocna historia i poruszająca gra aktorska

"Monster" to przede wszystkim mocny, poruszający dramat kryminalny oparty na prawdziwych wydarzeniach. Wstrząsająca historia Aileen Wuornos wciąga i nie pozwala oderwać oczu od ekranu. Dodatkowo możemy podziwiać kunszt aktorski Charlize Theron, która stworzyła jedną ze swoich najlepszych kreacji w karierze.

Ciekawy wgląd w tematykę społeczną

Film ten to jednak nie tylko kino sensacji. To także interesujące spojrzenie na losy ludzi zepchniętych na margines i ofiar wykluczenia społecznego. Daje wgląd w mechanizmy prowadzące do tragedii takich jak Aileen i skłania do refleksji nad kondycją współczesnego społeczeństwa.

Film biograficzny z przesłaniem

Wreszcie, "Monster" to

Podsumowanie

Film "Monster" to poruszający dramat kryminalny oparty na szokującej, lecz prawdziwej historii Aileen Wuornos. Dzięki mistrzowskiej kreacji Charlize Theron, która całkowicie wciela się w postać wykluczonej prostytutki i seryjnej morderczyni, twórcy filmu oddają tragedię jej losu z empatią i zrozumieniem. Obraz ten porusza nie tylko jako mocny thriller, ale także zmusza do refleksji nad losem ludzi zapomnianych i opuszczonych przez społeczeństwo. "Monster" pozostaje jednym z najwybitniejszych i najważniejszych filmów ostatnich lat.

Najczęstsze pytania

Aileen Wuornos była prostytutką i seryjną morderczynią, która zamordowała 7 mężczyzn w latach 1989-1990 na Florydzie. Skazana na karę śmierci, została stracona w 2002 roku.

Według jej zeznań działała w samoobronie, ponieważ mężczyźni chcieli ją zgwałcić lub zabić. Jednak prokuratura uznała, że były to z premedytacją zaplanowane morderstwa.

Aktorka całkowicie zmieniła się w postarzałą, zaniedbaną kobietę żyjącą na ulicy. Charakteryzatorzy kilka godzin dziennie pracowali nad jej wyglądem, dodając m.in. protezy i przerzedzając włosy.

Krytycy docenili jej niezwykłe wczucie się w postać i wiarygodne sportretowanie złożonej psychiki Aileen. Przemiana aktorki i jej gra aktorska zostały uznane za jedne z najlepszych w historii kina.

"Monster" to poruszający dramat o ofierze wykluczenia społecznego. Film stara się z empatią przedstawić losy kobiety całkowicie zapomnianej przez system.

5 Podobnych Artykułów

  1. 10 kontrowersyjnych filmów, które wywołały burzę w świecie kinematografii
  2. Angela bassett w negocjacjach z lucasfilm o nowej roli w Gwiezdne Wojny
  3. Break Point - zabawny nowy serial komediowy o tenisie z 2023 roku. Recenzja
  4. Sanctuary: Seiiki - jak wypada nowy serial fantasy z 2023 roku?
  5. Venom 3 - przewidywania fanów dotyczące złoczyńcy!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Weronika Zielińska
Weronika Zielińska

Kino to moja wielka miłość, tutaj znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł oraz moje osobiste spostrzeżenia na temat filmowej i telewizyjnej rozrywki. Dzielę się z Wami moimi emocjami i refleksjami na temat różnorodnych tytułów, od blockbusterów po niezależne produkcje. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły