Drzewo genealogiczne rodu Targaryenów - przewodnik po bohaterach Gry o Tron

Drzewo genealogiczne rodu Targaryenów - przewodnik po bohaterach Gry o Tron
Autor Norbert Kamiński
Norbert Kamiński20.06.2024 | 6 min.

Ród Targaryen to jedno z najbardziej wpływowych i potężnych rodów w historii Westeros. Ta dynastia, która przez wieki władała Żelaznym Tronem, jest jedną z głównych sił napędowych wydarzenia w sadze "Gra o Tron". Ten przewodnik szczegółowo omawia drzewo genealogiczne Targaryenów oraz rolę, jaką odegrali najważniejsi członkowie tego rodu w krwawych bitwach, konfliktach i intrygach, które zdominowały Siedem Królestw.

Kluczowe wnioski:
 • Poznaj historię i pochodzenie rodu Targaryenów, jednego z najpotężniejszych domów w świecie "Gry o Tron".
 • Odkryj tajemnice smoczej krwi, która płynęła w żyłach członków tego rodu i dawała im możliwość kontrolowania smoków.
 • Śledź losy Targaryenów przez lata wojen i bitew, w których walczyli o utrzymanie władzy nad Żelaznym Tronem.
 • Dowiedz się, jak potężni Targaryenowie wpłynęli na losy Westeros i kształtowali przyszłość Siedmiu Królestw.
 • Poznaj potomków słynnej dynastii i ich dalsze losy po kluczowych wydarzeniach w "Grze o Tron".

Najważniejsi członkowie rodu Targaryenów w sadze Gry o Tron

Kiedy mówimy o rodzinie Targaryenów, nie możemy pominąć takich postaci jak Aegon Zdobywca, Viserys III, Rhaenyra Targaryen oraz najmłodsza z rodu - Daenerys Targaryen. Każdy z nich odegrał kluczową rolę w przebiegu wydarzeń w Grze o Tron i stał się ikoną tego domu.

Aegon Zdobywca był pierwszym władcą zjednoczonych Siedmiu Królestw, który przybył ze swoimi smokami i narzucił jedno zwierzchnictwo. Viserys III, chociaż krótko panował, zapisał się jako sprawiedliwy król. Rhaenyra natomiast toczyła krwawą wojnę domową o sukcesję tronu.

Daenerys z kolei została wyzwolona z niewoli. Nazywana "Matką Smoków", wyzwoliła Essos i wylądowała w Westeros, by odzyskać dziedzictwo Targaryenów. Jej relacja z Jonem Snowem była pełna dramatycznych zwrotów akcji.

Postaci te definiują dziedzictwo drzewa genealogicznego Targaryenów. Ich czyny stały się legendą, a ich imiona są nieodłącznie związane z Grą o Tron.

Historia i pochodzenie dynastii rodu Targaryenów w Westeros

Legenda głosi, że rodzina Targaryenów pochodzi z Valyrii, krainy smoków i czarodziejów. Po jej upadku, Aegon Zdobywca wraz ze swymi siostrami i wdowami wyemigrował na Smoczą Skałę. Tam osnuli plany podboju Westeros.

W czasie, gdy Siedem Królestw było podzielonych, Targaryenowie zjednoczyli je siłą swoich smoków. Zbudowali Czerwoną Fortecę, a Żelazny Tron stał się ich dziedzictwem. Przez niemal 300 lat panowali niepodzielnie.

Ich dziedzictwo to potęga smoków, płynąca wraz z walyryjską krwią. Miłość do tych bestii i zdolność do ich krzewienia przez pokolenia dawały im przewagę militarną. Targaryenowie byli też znani z płodności, co umacniało ich siłę.

Mimo zdobyczy, ich rządy zakończyła wojna domowa. Śmierć ostatnich smoków osłabiła potęgę rodu. Ostatni legalny władca tron stracił podczas rebelii Roberta Baratheona.

Czytaj więcej: Jak "Rick and Morty" Przełamuje Schematy? Nasza Opinia

Smoki i ich rola w życiu Targaryenów jako władców Żelaznego Tronu

Nieodłącznym elementem historii rodu Targaryenów były smoki - legendaryczne gady ognistego płomienia. To one pozwoliły Aegonowi zdobyć Westeros. Były również symbolem władzy kolejnych Targaryenów na Żelaznym Tronie.

Dosiadanie smoków było wielkim przywilejem i honorem. Tylko prawdziwa krew Valyrii miała władzę nad tymi potężnymi bestiami. Smoki były więc dowodem czystości krwi oraz uprawomocnieniem rządów Targaryenów.

Ostatnie smoki zginęły podczas buntu Roberta Baratheona przeciw Aerysowi II Targaryenowi. To osłabiło pozycję rodu, który stracił swoje najsilniejsze atuty w wojnie o władzę. Dopiero narodziny smoków Daenerys u schyłku Gry o Tron ponownie przywróciła smoczą potęgę dynastii.

 • Smoki były najcenniejszym towarzyszem i narzędziem dla Targaryenów w utrzymywaniu kontroli nad Westeros.
 • Tylko prawdziwa walyryjska krew dawała możliwość zapanowania nad tymi istotami.
 • Ich krew łączyła Targaryenów z dziedzictwem Valyrii oraz umacniała ich roszczenia do Żelaznego Tronu.
 • Po wyginięciu smoków, pozycja rodu osłabła, dopóki Daenerys nie sprowadziła ich na świat ponownie.

Bitwy i konflikty z udziałem dominującego rodu Targaryenów

Zdjęcie Drzewo genealogiczne rodu Targaryenów - przewodnik po bohaterach Gry o Tron

Rodzina Targaryenów od samego początku zdobyła Żelazny Tron siłą, w czasie podboju Westeros przez Aegona Zdobywcę. Późniejsze panowanie ich dynastii także obfitowało w liczne wojny oraz walki o sukcesję tronu.

Wojna Domowa zwana Tanią na Smoki była jednym z najkrwawszych konfliktów wewnątrz rodu Targaryenów. Toczono ją o następstwo tronu między Rhaenyrą a Aerysonem. Obie strony dysponowały własnymi smokami.

Natomiast Robert Baratheon, ostatecznie obalił króla Aerysa II, kończąc tym samym prawie 300-letnie panowanie Targaryenów. Ta rebelia rozpoczęła Grę o Tron, której jesteśmy świadkami w sadze.

Nawet Daenerys Targaryen musiała stoczyć liczne bitwy w Essos ze Składami Niewolniczymi, by wznieść swoją armię i w końcu spróbować odzyskać władzę nad Westeros dla swojej rodziny.

Ród Targaryenów i jego wpływ na losy Siedmiu Królestw

Niezaprzeczalnie rządy rodu Targaryenów miały ogromny wpływ na kształt całego Westeros. Ich dążenie do zjednoczenia wszystkich królestw pod jednym berłem na trwałe zmieniło oblicze tego świata.

Wprowadzenie idei jeden władca dla wszystkich było wielkązmianą w podzielonym dotąd królestwie. Chociaż nie ustrzegło to ziem przed konfliktami, to na pewno stworzyło zupełnie nowy porządek.

Co więcej, wiara Targaryenów w nadrzędną pozycję krwi Valyrian i boskie prawo do władania poprzez dziedzictwo smoków ukształtowało hierarchię w Westeros. Oparcie siły militarnej na smokach i ogniu odcisnęło piętno na tym świecie.

Targaryenowie zostawili również po sobie dwa wielkie dziedzictwa: Żelazny Tron oraz Królewską Przystań ze swymi budowlami. Te symbole będą już na zawsze związane z rodem, który odcsnął swe piętno na historii Westeros.

Podsumowanie

Przybliżyliśmy kluczowe postaci i wydarzenia związane z rodziną Targaryenów. Śledząc ich losy od Aegona Zdobywcy poprzez wojny i konflikty, aż po upadek dynastii, odkryliśmy prawdziwą historię zdobywania i utrzymywania władzy. Drzewo genealogiczne Targaryenów ukazuje ich dziedzictwo krwi Valyrii, potęgi smoków i bezwzględnej determinacji.

Wywarli oni ogromny wpływ na całe Westeros, wprowadzając jedynego władcę i kształtując hierarchię społeczną. Chociaż ich panowanie dobiegło końca, to ich spuścizna pozostanie nieśmiertelna za sprawą budowli oraz legendy Żelaznego Tronu. Tajemnicza moc rodu Targaryenów nadal inspiruje i przeraża wszystkich mieszkańców Siedmiu Królestw.

5 Podobnych Artykułów

 1. 10 kontrowersyjnych filmów, które wywołały burzę w świecie kinematografii
 2. Awatar ostatni władca wiatru obsada krytykuje film Shyamalana bolesny casting rozczarowanie recenzja
 3. McGregor Forever - ciekawy nowy serial dokumentalny z 2023 roku. Recenzja
 4. Zabić Ból - recenzja nowego serialu sensacyjnego z 2023 roku
 5. Sekretny czat gwiazd kina akcji. Kevin Hart wygadał się!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Norbert Kamiński
Norbert Kamiński

Witajcie na moim kinematycznym podróżowaniu przez ekrany! Jestem zapalonym filmofilem, oddającym się fascynacji magią montażu i narracji. Na moim blogu dzielę się nietuzinkowymi analizami, zagłębiając się w kontekst historyczny i estetyczny produkcji. Razem odkrywamy zakamarki kultowych dzieł i nowości, analizując technikę i przekaz. Czekajcie na filmowy szał, bo na ekranie każdy kadr skrywa świat emocji!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły