"Dallas Buyers Club" - Matthew McConaughey jako chory na AIDS

"Dallas Buyers Club" - Matthew McConaughey jako chory na AIDS
Autor Weronika Zielińska
Weronika Zielińska24.08.2023 | 6 min.

Film "Dallas Buyers Club" w reżyserii Jean-Marc Vallée z 2013 roku opowiada poruszającą historię Rona Woodroofa, który po zdiagnozowaniu u siebie HIV postanawia zawalczyć z bezlitosnym systemem i uprzedzeniami, aby ratować własne życie oraz pomagać innym chorym na AIDS w dramatycznych czasach epidemii w Stanach Zjednoczonych lat 80. XX wieku. W roli głównej wystąpił Matthew McConaughey, który swoją kreacją aktorską zachwycił krytyków i publiczność, zdobywając Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.

Zarys fabuły filmu

Kontekst historyczny akcji filmu - epidemia AIDS w latach 80. XX wieku

Akcja filmu rozgrywa się w Teksasie w pierwszej połowie lat 80. ubiegłego wieku, kiedy to świat zmagał się z pierwszą falą epidemii AIDS, choroby wówczas słabo poznanej i otaczanej stygmatyzacją. Twórcy filmu oddają klimat niepewności i lęku tamtych czasów, kiedy wirus HIV był nowym, tajemniczym i śmiertelnym zagrożeniem, zwłaszcza dla społeczności gejowskiej.

Główny bohater Ron Woodroof i jego diagnoza HIV

Głównym bohaterem filmu jest Ron Woodroof, elektryk prowadzący rozrywkowy tryb życia, hazardzista i kobieciarz. Kiedy po wypadku trafia do szpitala, diagnozowane u niego zostaje zakażenie HIV. Lekarze dają mu 30 dni życia. Woodroof odmawia pogodzenia się z wyrokiem i postanawia sam poszukać ratunku.

Walka Woodroofa o dostęp do leków ratujących życie

Woodroof przekonuje się, że oficjalnie dostępne terapie są nieskuteczne. Zaczyna więc sprowadzać z Meksyku nielegalne, ale obiecujące leki. Tworzy tytułowy klub, dzięki któremu chorzy na AIDS mogą kupować ratujące życie środki. Determinacja Woodroofa pozwala mu przetrwać znacznie dłużej niż zakładali lekarze.

Występ Matthew McConaugheya jako Rona Woodroofa

McConaughey wciela się w postać chorem na AIDS

Aktor Matthew McConaughey znany był dotąd głównie z lekkich komedii romantycznych. W filmie "Dallas Buyers Club" ma szansę zaprezentować swoje możliwości dramatyczne, wcielając się w postać śmiertelnie chorego Rona Woodroofa. McConaughey znacząco schudł na potrzeby roli, co podkreśla fizyczne wyniszczenie bohatera.

Imponująca metamorfoza aktora na potrzeby roli

Aby jak najbardziej wiarygodnie sportretować śmiertelnie chorego na AIDS mężczyznę, Matthew McConaughey zrzucił aż 21 kilogramów, co zaskoczyło widzów i krytyków przyzwyczajonych do jego atletycznej sylwetki. Aktor jest ledwo poznawalny, co tylko podkreśla mistrzostwo jego przemiany.

Cechy kreacji aktorskiej - charyzma i determinacja

Mimo fizycznego wyniszczenia, McConaughey udało się zachować charyzmę i magnesyzm swojego bohatera. Ukazuje go jako człowieka zdeterminowanego i pełnego woli walki, który mimo choroby nie traci poczucia humoru ani dążenia do życia na własnych zasadach. Jest to wybitna kreacja aktorska.

Odbiór filmu i nagrody

Pozytywne recenzje krytyków filmowych

Film "Dallas Buyers Club" zebrał bardzo pozytywne recenzje krytyków, którzy chwalili przejmującą historię, dobrą reżyserię Jeana-Marc Vallée oraz kreacje aktorskie Matthew McConaugheya i Jareda Leto. Krytycy podkreślali ważny społeczny przekaz filmu.

Oscary dla McConaugheya i Jared Leto

Na ceremonii wręczenia Oscarów w 2014 roku "Dallas Buyers Club" zdobył aż 3 statuetki. Oprócz Oscara dla McConaugheya dla najlepszego aktora, drugi otrzymał Jared Leto za drugoplanową rolę transpłciowej Rayon. Film był też doceniony za charakteryzację.

Docenienie filmu za poruszanie trudnego tematu

Krytycy docenili odwagę twórców filmu w podjęciu trudnego, kontrowersyjnego jeszcze tematu epidemii AIDS i stygmatyzacji chorych. Podkreślali też humanistyczne przesłanie filmu i hołd dla tych, którzy jako pierwsi zmagali się z tą chorobą.

Znaczenie filmu

"Dallas Buyers Club" - Matthew McConaughey jako chory na AIDS

Uwzględnienie dramatu chorych na AIDS w latach 80.

"Dallas Buyers Club" przypomina o dramatycznej sytuacji ludzi dotkniętych epidemią AIDS w latach 80., kiedy medycyna była bezradna, a chorzy spotykali się ze społecznym ostracyzmem. Film pokazuje ich determinację w walce o przetrwanie.

Propagowanie tolerancji i walki o prawa osób chorych

Obraz ukazuje także jak ważna jest walka o godność i prawa osób chorych oraz propaguje postawy tolerancji wobec zarażonych HIV. Piętnuje uprzedzenia i stygmatyzację ze strony społeczeństwa i władz.

Pokazanie determinacji człowieka w obliczu śmiertelnej choroby

Najważniejszym przesłaniem filmu jest ukazanie niezwykłej woli walki głównego bohatera i motywacja do życia nawet w obliczu śmiertelnej choroby. Film pokazuje siłę ludzkiego ducha.

Aktualność tematyki poruszanej w filmie

Problem dostępu do leczenia chorób w trudnych warunkach

Film porusza nadal istotny problem dostępności i opłacalności terapii medycznych dla osób dotkniętych poważnymi chorobami. Pokazuje absurdy systemu, gdzie chorym odmawia się ratujących życie leków.

Piętnowanie osób chorych na AIDS

Niestety nawet dziś chorzy na AIDS spotykają się ze stygmatyzacją. Film przypomina, że nie wolno dyskryminować ludzi z HIV i piętnować ich jako "winnych" choroby.

Lekceważenie zagrożenia epidemią przez władze

Obraz ukazuje też jak niebezpieczne jest lekceważenie przez rządzących zagrożenia epidemiologicznego i pomijanie głosu środowisk naukowych. Przestrzega przed takim postępowaniem.

Wpływ filmu na karierę Matthew McConaugheya

Przełomowa rola, która odmieniła postrzeganie aktora

Rola w "Dallas Buyers Club" stała się przełomem w karierze Matthew McConaugheya, który wcześniej kojarzony był raczej z lekkimi komediami. Jego występ sprawił, że zaczęto postrzegać go jako aktora dramatycznego.

Kolejne poważne role dramatyczne w następnych filmach

Sukces filmu sprawił, że McConaughey zaczął otrzymywać propozycje kolejnych poważnych ról w filmach dramatycznych i thrillerach takich jak "Bez skrupułów", "Mud" czy "Interstellar".

Status wybitnego aktora charakterystycznego

Matthew McConaughey udowodnił swoje możliwości aktorskie kreacją w "Dallas Buyers Club", dzięki której na stałe wpisał się na listę wybitnych aktorów charakterystycznych w Hollywood.

Podsumowanie

Film "Dallas Buyers Club" to poruszająca opowieść o dramatycznych losach ludzi dotkniętych epidemią AIDS w latach 80. Dzięki wspaniałej roli Matthew McConaugheya produkcja stała się przełomem w karierze aktora i zdobyła uznanie krytyków oraz publiczności. Obraz przypomina o trudnej sytuacji chorych w tamtym okresie i propaguje tolerancję oraz walkę o godność i prawa osób dotkniętych chorobami. Porusza istotne problemy, które pozostają aktualne do dziś. Jest ważnym głosem w dyskusji na temat epidemii, stygmatyzacji i dostępu do opieki medycznej.

Najczęstsze pytania

Akcja filmu ma miejsce w Teksasie na początku lat 80. XX wieku, w okresie pierwszej fali epidemii AIDS w Stanach Zjednoczonych.

Głównym bohaterem jest Ron Woodroof, elektryk z Dallas, u którego zdiagnozowano HIV. Postanawia on zawalczyć z chorobą na własną rękę.

Aktor zrzucił 21 kg, aby wiarygodnie sportretować postać śmiertelnie chorego. Jego metamorfoza została doceniona przez krytyków.

"Dallas Buyers Club" zdobył 3 Oscary, w tym dla McConaugheya i Jareda Leto za role pierwszo- i drugoplanowe.

Obraz propaguje tolerancję, walkę o godność osób chorych i pokazuje siłę ludzkiego ducha w obliczu śmiertelnej choroby.

5 Podobnych Artykułów

  1. 10 kontrowersyjnych filmów, które wywołały burzę w świecie kinematografii
  2. Angela bassett w negocjacjach z lucasfilm o nowej roli w Gwiezdne Wojny
  3. Break Point - zabawny nowy serial komediowy o tenisie z 2023 roku. Recenzja
  4. Sanctuary: Seiiki - jak wypada nowy serial fantasy z 2023 roku?
  5. Venom 3 - przewidywania fanów dotyczące złoczyńcy!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Weronika Zielińska
Weronika Zielińska

Kino to moja wielka miłość, tutaj znajdziecie recenzje najnowszych produkcji, analizy fabuł oraz moje osobiste spostrzeżenia na temat filmowej i telewizyjnej rozrywki. Dzielę się z Wami moimi emocjami i refleksjami na temat różnorodnych tytułów, od blockbusterów po niezależne produkcje. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły