0

Dni

0

Godzin

0

Minut

0

Sekund

Jury

PETER DUBECKÝ (SK)

Ukończył Wydział Filmowo-Telewizyjny Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie. Dyrektor Generalny Słowackiego Instytutu Sztuki Filmowej od 1998 roku, wiceprzewodniczący Słowackiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej, członek Zarządu Nauki i Sztuki Wydziału Filmowo-Telewizyjnego Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie, członek Zarządu Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie, wiceprzewodniczący Słowackiego Stowarzyszenia Producentów Audiowizualnych. Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Febiofest" na Słowacji. Był członkiem wielu międzynarodowych jury festiwali filmowych.

 

 

ANDRZEJ KAWALA (PL)

Od początku lat 70-tych związany z ruchem DKF. Założyciel i Prezes Zarządu Stowarzyszenia Klub Kultury Filmowej utworzonego w 1985 roku w Zielonej Górze. Od 1988 roku jest dyrektorem festiwalu Lubuskie Lato Filmowe, który za jego kadencji zmienił formułę stając się od 1990 roku Międzynarodowym Festiwalem Filmowym poświęconym Kinematografiom Europy Środkowej i Wschodniej. W 1989 roku Klub Kultury Filmowej prowadzony przez Andrzeja Kawalę przejął przeznaczone do likwidacji i prowadzi do dnia dzisiejszego kino studyjne „Newa” w Zielonej Górze. W latach 2000 - 2012 przez 12 lat pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Programowej Radia "Zachód" S.A. w Zielonej Górze. Jest współzałożycielem i Wiceprezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sieci Kin Studyjnych. Jest współtwórcą kilku stowarzyszeń w województwie lubuskim. Jest animatorem kultury nie tylko filmowej na terenie województwa lubuskiego – współorganizatorem wielu imprez kulturalnych.

 

 

TADEUSZ WANTUŁA (BLF)

Pomysłodawca i dyrektor BLF. Filolog i filmolog (UJ). Były poeta i polityk. Były działacz społeczny na Zaolziu. Pacyfista. Demokrata.

 

MILOŠ MÁCA (CZ)

Absolwent prawa na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu oraz Teorii i Historii Filmu na Uniwersytecie Masaryka w Brnie. W latách 2006 do 2010 wykładał historię filmu na Uniwersytecie Południowoczeskim w Czeskich Budziejowicach. Od roku 2008 publikuje w czasopiśmie „Film a doba“. Oprócz BLF organizuje i jest zarówno jednym z dyrektorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego 3Kino w Pradze (festiwal filmów z krajów tzw. czwórki wyszehradzkiej z przewagą polskiej kinematografii). Na co dzień prawnik ze spec. prawo medyczne. 

 

OLGA CHAJDAS (PL)

Rocznik ’83. W teatrze debiutowała jako reżyser w 2008 r. spektaklem Tuvii Tenenboma „Ostatni Żyd w Europie” w Teatrze Na Woli. W kolejnych latach wyreżyserowała „Koza albo kim jest Sylwia?” Edwarda Albee, „Zrób sobie raj”, adaptację książki Mariusza Szczygła, “Branoc Mamo” Marshy Norman (nagroda Pulitzera ’83). W telewizji reżyserowała między innymi nagradzaną na świecie “Głęboką wodę”. Zrealizowała krótkometrażowy film “3xMIŁOŚĆ” (Grand Prix na festiwalu “Oddalenia” w Dublinie), oraz „Kobieta budzi się rano” (premiera na festiwalu Raindance). Jej kinowy debiut pełnometrażowy pt. “Nina” zdobył Big Screen Award na Festiwalu w Rotterdamie oraz nagrodę „Złoty Debiut” 26. BLF. Jedna z czterech kobiet reżyserów pierwszego polskiego serialu dla Netflix „1983”.

 

ONDREJ ŠULAJ (SK)

Scenarzysta, dramaturg, reżyser filmowy i teatralny, pedagog, dziekan Wydziału Filmowo-Telewizyjnego VŠMU w Bratysławie od 2014 roku. 

 

VAVŘINEC MENŠL (CZ)

Fotograf, reżyser. Debiutował w 2013 roku filmem dokumentalnym 5 Pravidel, który pojawił się na festiwalach w Czechach, Polsce i na Słowacji. Organizuje Międzynarodowy Festiwal Filmowy 3Kino, współpracuje z Babim Latem Filmowym i Solanin Film Festiwal.