0

Dni

0

Godzin

0

Minut

0

Sekund

Jury

 

archiwum własne

KATARZYNA JUNGOWSKA

Absolwentka wydziałów aktorstwa i reżyserii Warszawskiej Szkoły Filmowej. Uczestniczy w produkcjach filmów i seriali. Reżyseruje reklamy i teledyski. W 2008 zrealizowała film dokumentalny „Jacek”, który gościł na festiwalach filmów dokumentalnych oraz został wyemitowany w TVP Kultura. W 2010 jej scenariusz krótkometrażowej fabuły „Popatrz na mnie” został wybrany przez Studio Munka i uhonorowany dotacją na realizację w programie 30 minut. Krótkometrażowy debiut reżyserski okazał się sukcesem docenianym zarówno przez publiczność, jak i profesjonalistów na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. Polish Film Festival w Los Angeles, Cannes, FF w Young Corner, FPFF w Gdyni, Quest Europe. Film zdobył nagrodę publiczności na międzynarodowym festiwalu Quest Europe i otrzymał nominację do nagrody Jana Machulskiego za najlepsze zdjęcia. Obecnie został ukończony jej film pełnometrażowy „5-te Nie Odchodź”, który swoją premierę miał podczas edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego w roku 2014. Za ten debiut Jugowska otrzymała nagrodę Janusza „Kuby” Morgensterna „PERSPEKTYWA”, której fundatorem jest Polski Instytut Sztuki Filmowej.

  

(© Karlovy Vary International Film Festival)

IVAN OSTROCHOVSKÝ

Absolwent Katedry Studiów Audiowizualnych oraz Katedry Twórczości Dokumentalnej Wyższej Szkoły Muzycznej (VŠMU) w Bratysławie. Reżyser filmów dokumentalnych m.in. "Menšie zlo" (2004) i "Ilja" (2009). Współpracował przy realizacji dokumentu "Sametoví teroristé" (2013), który na MFF Karlovy Vary zdobył nagrodę FEDEORA a na MFF w Berlinie nagrodę czytelników dziennika "Tagesspiegel". Współproducent filmów "Nesvatbov" (2010, reż. Erika Hníková) i "Až do mesta Aš" (2010, reż. Iveta Grófová). Jego pełnometrażowym debiutem jest dramat "Koza" (2015).

 

 Česká televize

IRENA PAVLÁSKOVÁ

Reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa. Absolwentka FAMU (Wydział Filmowy i Telewizyjny Akademii Sztuk Scenicznych) w Pradze. Już w czasach studenckich zyskiwała wiele nagród, później jej filmy pełonometrażowe były wielokrotnie nagradzane na największych festiwalach na świecie. Kręciła również filmy dokumentalne, reklamy i klipy muzyczne. Ma za sobą przygodę aktorską - zagrała w filmie Obecná škola (Szkoła podstawowa) w reż. Jana Svěráka.

 

 

ANDRZEJ KAWALA

Od początku lat 70-tych związany z ruchem DKF. Założyciel i Prezes Zarządu Stowarzyszenia Klub Kultury Filmowej utworzonego w 1985 roku w Zielonej Górze. Od 1988 roku jest dyrektorem festiwalu Lubuskie Lato Filmowe, który za jego kadencji zmienił formułę stając się od 1990 roku Międzynarodowym Festiwalem Filmowym poświęconym Kinematografiom Europy Środkowej i Wschodniej. W 1989 roku Klub Kultury Filmowej prowadzony przez Andrzeja Kawalę przejął przeznaczone do likwidacji i prowadzi do dnia dzisiejszego kino studyjne „Newa” w Zielonej Górze. W latach 2000 - 2012 przez 12 lat pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Programowej Radia "Zachód" S.A. w Zielonej Górze. Jest współzałożycielem i Wiceprezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sieci Kin Studyjnych. Jest współtwórcą kilku stowarzyszeń w województwie lubuskim. Jest animatorem kultury nie tylko filmowej na terenie województwa lubuskiego – współorganizatorem wielu imprez kulturalnych.

 

 

ONDREJ ŠULAJ

Scenarzysta, dramaturg, reżyser filmowy i teatralny oraz pedagog. Pełni funkcję dziekana Wydziału Filmowo-Telewizyjnego Wyższej Szkoły Muzycznej (VŠMU) w Bratysławie. Jako reżyser na wielkim ekranie zadebiutował filmem Agáva (2016).

 

 

SLOBODANKA RADUN

Reżyserka. Pochodzi z serbskiej Loznicy. Do Pragi przyjechała w 1991 r. na studia na FAMU (Wydział Filmowy i Telewizyjny Akademii Sztuk Scenicznych). Od 2005 posiada obywatelstwo czeskie. Wyreżyserowała m.in. Muzikál aneb cesty ke štěstí (2016), My 2 (2014), Malá pokušení (2006), Déšť (2009).

 

 

TADEUSZ WANTUŁA

Pomysłodawca i dyrektor BLF. Filolog i filmolog (UJ). Były poeta i polityk. Były działacz społeczny na Zaolziu. Pacyfista. Demokrata.