0

Dni

0

Godzin

0

Minut

0

Sekund

Ewa Ewart

MY, NARÓD

Polska / Stany Zjednoczone - 2019 - 58 min.

60-minutowy film dokumentalny – historia 30 lat polskiej transformacji, zapoczątkowanej częściowo wolnymi wyborami do parlamentu, opowiedziana z zachodniej perspektywy, ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką Stany Zjednoczone odegrały w tym procesie. Historyczne wybory 4 czerwca 1989 roku doprowadziły do upadku komunizmu nie tylko w Polsce, ale także wywołały reakcję domina wydarzeń w całym regionie – od obalenia Muru Berlińskiego po rozpad Związku Radzieckiego.

Film ujawnia nieznane kulisy słynnego wystąpienia Lecha Wałęsy w Kongresie USA w 1989 r oraz unikalny, zapominany i nie pokazywany wcześniej materiał archiwalny.

Narracja dokumentu zbudowana jest wokół kluczowych momentów z 1989 roku, kiedy to wybory czerwcowe przyczyniły się do obalenia komunizmu w Polsce oraz zapoczątkowały reakcję łańcuchową w regionie Europy Środkowo-Wschodniej: od upadku Muru Berlińskiego po rozpad Związku Radzieckiego. Ukazuje także ostatnie 30 lat z perspektywy międzynarodowej, ze szczególnym naciskiem na rolę, jaką odegrały Stany Zjednoczone w transformacji w Polsce. Elementem produkcji są wspomnienia świadków oraz uczestników tych przełomowych wydarzeń. Wśród nich znaleźli się: Lech Wałęsa, Madeleine Albright, Daniel Fried, Andrew Nagórski, Joe Lieberman, Barbara Kalabińska, Thomas Simons i Aleksander Kwaśniewski. W filmie zaprezentowano liczne archiwalne zapisy historycznych wydarzeń - niektóre z nich przez lata nieodtwarzane i zapomniane.

 

Tytuł oryginalny: MY, NARÓD

Reżyseria: Ewa Ewart

Scenariusz: Jacek Stawiski

Zdjęcia: Mateusz Kruszelnicki, Maciej Grubiak

Muzyka: Szymon Nidzworski

Montaż: Robert Ciodyk

Kraj: Polska / Stany Zjednoczone

Czas trwania: 58 min.

Zobacz również