0

Dni

0

Godzin

0

Minut

0

Sekund

Waldemar Krzystek

80 MILIONÓW

Polska - 2011 - 105 min.

Waldemar Krzystek, zdobywca Złotych Lwów FPFF za „Małą Moskwę”, przedstawia pełną suspensu i zaskakujących zwrotów akcji historię opartą na prawdziwych wydarzeniach, której nie powstydziliby się scenarzyści hollywoodzkich hitów spod znaku Ocean's Eleven.

%MCEPASTEBIN%

Fabuła filmu inspirowana była prawdziwą historią, która wydarzyła się we Wrocławiu, w okresie od wydarzeń sierpniowych 1980 roku do sierpnia 1982. Większość akcji obejmuje okres bezpośrednio poprzedzający wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981. Tytuł filmu nawiązuje do podjęcia z banku 3 grudnia 1981 r.[1] i złożeniu w depozycie wrocławskiej kurii przez działaczy dolnośląskiej „Solidarności” majątku Związku w wysokości 80 milionów złotych. Działacze przewidywali wprowadzenie przez władze PRL stanu wyjątkowego i zablokowanie dostępu do środków przechowywanych w banku. Przebieg akcji opisała wrocławska dziennikarka Katarzyna Kaczorowska w książce "80 milionów. Historia prawdziwa", która ukazała się w 2011 roku. Według ustaleń dziennikarki organizatorem i pomysłodawcą akcji podjęcia i ukrycia 80 milionów złotych był Józef Pinior, ówczesny rzecznik finansowy związku, który do współpracy zaprosił Piotra Bednarza, wiceprzewodniczącego Zarządu Regionu dolnośląskiej Solidarności oraz Tomasza Surowca i Stanisława Huskowskiego.

Tytuł oryginalny: 80 MILIONÓW

Reżyseria: Waldemar Krzystek

Scenariusz: Waldemar Krzystek, Krzysztof Kopka

Zdjęcia: Piotr Śliskowski

Muzyka: Zbigniew Karnecki

Obsada: Filip Bobek, Krzysztof Czeczot, Wojciech Solarz, Maciej Makowski, Marcin Bosak, Piotr Głowacki, Olga Frycz, Adam Ferency, Cezary Morawski i in.

Montaż: Marek Mulica

Kraj: Polska

Czas trwania: 105 min.

Zobacz również